Povodňový stav hlásí přes 40 měřicích míst. Nejvyšší stupeň ohrožení platí na Labi a Otavě
Déšť opět zvedl hladiny mnoha řek, dosažení některého ze tří povodňových stupňů hlásilo ve středu brzy ráno přes 40 měřicích míst. Nejvyšší stupeň ohrožení platil na Labi ve Vestřevi a na Otavě v Rejštejně. Druhý stupeň povodňové aktivity hlásila asi desítka míst, zbylé toky překročily první stupeň povodňové aktivity (SPA), tedy nejnižší ze tří stupňů. Vyplývá to z informací na webu Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ) k středečním 5.30.
Na Šumavě, v Krkonoších a Jizerských horách platí výstraha před vydatným deštěm do čtvrtečního rána, varování před rozvodněním toků do odvolání.
„V Prášilech na Šumavě spadlo za posledních 24 hodin přes 70 mm srážek. V důsledku vydatného deště a tání sněhu došlo k vzestupu hladiny řeky Otavy na 3. SPA v měrném profilu Rejštejn,“ uvedli meteorologové na facebooku. Otava v Rejštejně na Klatovsku dosáhla stupně ohrožení před 3.00, nyní kolísá mezi třetím a druhým stupněm.
Druhý stupeň na Labi
Labe ve Vestřevi na Trutnovsku je na třetím stupni povodňové aktivity od 4.00. Druhý stupeň povodňové aktivity, tedy pohotovost, je v Královéhradeckém kraji na Cidlině v Jičíně, na Bystřici v Rohoznici a na Divoké Orlici v Orlickém Záhoří.
Hladina na dolním Labi, které zůstává na prvním stupni povodňové aktivity, v Ústí nad Labem, Děčíně a Hřensku na Děčínsku mírně stoupá. Bdělost platí také v Litoměřicích, přidala se ještě řeka Mandava ve Varnsdorfu na Děčínsku. Hladina Bíliny v Trmicích na Ústecku přes noc vystoupala na druhý stupeň. První stupeň dál platí na Flájském potoce v Českém Jiřetíně v Krušných horách. Vyplývá to z informací Povodí Labe.
V Děčíně zůstává uzavřená silnice do Dolního Žlebu. V pohotovosti zůstává vlak Českých drah, který město zajistilo.
Výstrahy v Olomouckém kraji
V Olomouckém kraji platí druhý stupeň povodňové aktivity, tedy pohotovost, v Hoštejně na Šumpersku. Rozvodnila se tam řeka Březná, největší přítok Moravské Sázavy. Druhý stupeň, který se vyhlašuje od výšky hladiny 165 centimetrů, zde začal platit v 5.30, první stupeň tam byl o hodinu dříve. Ostatní toky v Olomouckém kraji jsou pod limitem prvního stupně.
Vydatné srážky začaly hladinu Březnou zvedat od úterního večera. Ve středu ráno dosahovala 167 centimetrů. Stoupající tendenci má podle ČHMÚ také Morava v Raškově na Šumpersku, Moravská Sázava v Lupěné, Oskava v Uničově, Bečva v Teplicích nad Bečvou či Moštěnka v Prusích na Přerovsku. Prvního stupně zde však toky ještě nedosahují.
Druhý stupeň na Vltavě
V Jihočeském kraji platí druhý stupeň na Vltavě v Českém Krumlově, v Plzeňském kraji na Otavě v Sušici a na Křemelné ve Stodůlkách a v Ústeckém kraji na Bílině v Trmicích.
„Během dne budou na horách srážky četnější, proto lze stále počítat s kolísáním hladin vodních toku v horských a podhorských oblastech kolem 1. a 2. SPA,“ uvedl ČHMÚ.
Vydatně pršet by podle meteorologů mělo do čtvrtečního rána v Jihočeském kraji v okolí Českého Krumlova, Prachatic a Vimperku, v Plzeňském kraji na Sušicku a Klatovsku, v Libereckém kraji v regionu kolem Jilemnice a Tanvaldu a v Královéhradeckém kraji na Trutnovsku a v okolí Vrchlabí.
Bdělost na Zlínsku
V Českém Krumlově klesla hladina Vltavy na druhý povodňový stupeň. Vodohospodáři odpouštějí Lipno
Číst článek
Na dvou tocích ve Zlínském kraji platil ve středu ráno první stupeň povodňové aktivity značící bdělost. Držela se na něm Bystřička nad stejnojmennou přehradou na Vsetínsku a také Dřevnice nad nádrží v Kašavě na Zlínsku. Vyplývá to z aktuálních údajů zveřejněných Českým hydrometeorologickým ústavem (ČHMÚ). Hladiny některých řek v regionu se zvýšily v noci na středu a ve středu ráno v souvislosti s vydatným deštěm.
Hladina říčky Bystřičky nad přehradou ve středu v 7.00 dosahovala 34 centimetrů. První stupeň povodňové aktivity tam začíná platit od 30 centimetrů, druhý od 50 centimetrů.
Řeka Dřevnice nad nádrží v Kašavě byla ve stejném čase na 87 centimetrech, tedy sedm centimetrů nad spodním limitem pro první povodňový stupeň. Druhý na ní vstupuje v platnost při dosažení 130 centimetrů. Stav hladiny Bystřičky byl ráno setrvalý, hladina Dřevnice klesala
Kvůli dešťům a výraznému oteplení, které způsobilo tání sněhu, stoupaly hladiny toků v Česku už před Štědrým dnem, o svátcích hlásilo některý z povodňových stupňů kolem 170 míst.
Zvýšené hladiny šumavských řek
Vydatné deště, kdy za 24 hodin napršely desítky milimetrů srážek, zvedly v noci hladiny šumavských řek v Plzeňském kraji. Druhé povodňové stupně platí na Křemelné ve Stodůlkách a na Otavě v Rejštejně a v Sušici, Otava v Rejštejně dosáhla krátce až nejvyššího, třetího povodňového stupně, Vydra v Modravě měla první stupeň.
Hladiny od středečního rána klesají, výstraha před vydatným deštěm je v platnosti pro Šumavu, Krkonoše a Jizerské hory až do čtvrtečního rána, informuje Český hydrometeorologický ústav.
První stupeň na Žďársku
Na dvou tocích na Žďársku platil ve středu ráno první povodňový stupeň značící bdělost. Vystoupala na něj Sázava v obci Sázava a Svratka v Dalečíně a Borovnici. Vyplývá to z aktuálních údajů zveřejněných Českým hydrometeorologickým ústavem. Hladiny řek v regionu se zvýšily v noci na středu v souvislosti s vydatným deštěm.
Podle srážkových úhrnů pršelo v uplynulých 24 hodinách na Vysočině nejvíc na Žďársku, kde spadlo přes 20 litrů na čtvereční metr.
Liberecké toky a omezení na železnici
V Libereckém kraji je v důsledku předchozích srážek a tání sněhu bdělost na pěti tocích. Kvůli podmáčené půdě je i omezený provoz na železniční trati z Liberce na Turnov, konkrétně v úseku mezi krajským městem a Jeřmanicemi, vyplývá z informací na webu Správy železnic.
„Rychlost tam je snížená na deset kilometrů v hodině,“ upřesnil pro mluvčí Správy železnic Pavel Tesař. Omezení by mělo trvat do středečních podvečerních hodin.