Radnice Prahy 5 nabídla za odvoz velké betonové květináče. Zájemci si je rozebrali během pár hodin
Radnice městské části Praha 5 nabízela nevyužívané obří květináče, na něž před několika lety získala dotace z Evropské unie. Celkem 239 kusů betonových truhlíků se rozhodla darovat za odvoz. Zájemci je rozebrali během několika hodin.
Betonové květináče pořídil s pomocí dotací z EU bývalý starosta Prahy 5 Milan Jančík (bývalý člen ODS). V ulicích se jich v roce 2012 objevilo 245. Následně se ale ukázalo, že květináče na chodnících překáží, nebyly navíc vhodné ani pro pěstování rostlin, které v nich usychaly.
Obyvatelé Ostravy si mohou adoptovat květináče v centru města. Zájem je obrovský
Číst článek
Stromy a keře v nich přitom původně měly plnit funkci izolační zeleně, zachytávat emise a přispět ke zvelebení veřejného prostoru.
Přes problémy ale musely být květináče do roku 2018 umístěny na území městské části, jinak by musela evropské dotace vrátit, jak informoval v pondělí Pražský deník.
Vedení radnice v roce 2016 rozhodlo, že 66 z 245 truhlíků prodá, tehdy za pořizovací cenu 35 tisíc korun. Šlo o kusy, které byly vyjmuty z dotačního programu. Přesto jich ale radnici 239 zbylo.
Za odvoz
Spor o květiny v Praze 3. 'Nepřípustná privatizace veřejného prostoru,' říká o záhoncích starostka
Číst článek
Městská část v pondělí na webu oznámila, že květináče nabízí darem za odvoz. Nabídka vyvolala zájem – už v úterý před polednem totiž městská část oznámila, že bylo všech 239 kusů květináčů rozebráno.
K mání byly celkem čtyři typy nádob, které váží od 2,3 do více než 12,5 tuny. Největší je podle radnice třeba převážet rozpůlený.
Městská část pořídila 245 truhlíků za 20 milionů korun. Z většiny je zaplatila z evropské dotace, konkrétně z projektu Snížení imisní zátěže z dopravy ozeleněním ulic. V ulicích se objevily v létě 2012, zanedlouho si na ně ale obyvatelé začali stěžovat. Památkáři dokonce v roce 2013 udělili Praze 5 pokutu, protože některé truhlíky bez povolení umístila i do památkově chráněného území.