Pravdu nemluvil policejní prezident, zde jsou důkazy, řekl Kalousek ve sněmovně
Ministr financí za TOP 09 Miroslav Kalousek předložil ve sněmovně čtyři dokumenty, které mají podle jeho slov dokazovat, že policejní prezident Petr Lessy nemluvil před sněmovním bezpečnostním výborem pravdu. Kvůli sporným telefonátům mezi Kalouskem a šéfem policie se dnes poslanci sešli na mimořádné schůzi, kde se opozice pokusí svrhnout vládu Petra Nečase (ODS).
„Pravdu opravdu nemluvil policejní prezident, zde jsou pro to nezpochybnitelné důkazy,“ řekl Kalousek poté, co do sněmovny přinesl dokumenty, které prý dokazují, že Lessy žádal ministra vnitra Jana Kubiceho o miliony na nákup policejních passatů.
Ministr financí minulý pátek před sněmovním bezpečnostním výborem prohlásil, že telefonáty s policejním šéfem se týkaly právě žádosti o peníze na služební vozy. Lessy však takové tvrzení odmítl, výboru oznámil, že je ochoten svá slova potvrdit na fyziodetekčním vyšetření.
Nejnovější vývoj kolem kauzy komentovala ve Stalo se dnes odbornice na politický marketing Anna Matušková z Fakulty sociálních věd Univerzity Karlovy
Lessy ale podle Kalouska na bezpečnostním výboru navíc tvrdil, že nemá o auta v době škrtů zájem. Toto tvrzení však podle ministra jednoznačně popírají dokumenty, které dnes poslancům Kalousek předložil.
Podle předsedy poslanců ČSSD Jeronýma Tejce ale ministr předložil jen dokumenty, které mají váhu cáru papíru: „Rozhodně z nich nelze vyvozovat to, co se z nich snaží vyvozovat pan Kalousek, a to je, že pravdu má zase jen on.“
Vyšetřovací komise ke kauze CASA nebude, poslanci neschválili program
Číst článek
Policejní šéf, kterého dnes podle očekávání podpořil i prezident Václav Klaus, nadále tvrdí, že mu Kalousek na začátku července volal a napadal práci vyšetřovatelů kauzy kolem nákupu letounů CASA. „Policejní prezident zcela objektivně klame,“ poznamenal k tomu dnes Kalousek.
Vláda zřejmě hlasování přežije
Předseda ČSSD Bohuslav Sobotka minulý týden řekl, že hlasování o nedůvěře vládě chce proto, že už neexistuje jiná možnost, jak vyvíjet tlak na to, aby byl Kalousek z vlády odvolán.
„Poté, když jsme vyčerpali všechny možnosti, jak vyjádřit svoji vůli po odvolání ministra financí, nemáme v případě nečinnosti premiéra jinou možnost, jak dále vyvíjet tlak na odchod ministra financí Miroslava Kalouska z vlády, než je právě toto hlasování o vyjádření nedůvěry vládě,“ vysvětlil Sobotka.
Sněmovní bezpečnostní výbor po projednání telefonátů mezi ministrem financí a policejním prezidentem doporučil premiérovi Petru Nečasovi (ODS), aby Kalouska odvolal. Prosadili to opoziční poslanci. Zástupci ODS a TOP 09 na protest před hlasováním ze sálu odešli.
Hlasovat pro vyslovení nedůvěry vládě se chystají kromě ČSSD i komunisté a Věci veřejné. Při hlasování o nedůvěře musí opozice získat pro svržení kabinetu nadpoloviční většinu všech poslanců, tedy minimálně 101 zákonodárců. Stovku hlasů přitom mají ve sněmovně strany současné vládní koalice, které hlásí, že budou shodně proti.
Dopad na pravicové voliče
Odbornice na politický marketing Anna Matušková z Fakulty sociálních věd Univerzity Karlovy upozornila, že pro voliče nejnovější vývoj není dobrou zprávou. „TOP 09 byla v podstatě dlouhou dobu stranou bez jakýchkoli afér. A nyní je ve sledu mnoho věcí za sebou.“
Voliči na pravicovém spektru se tak podle ní mohou rozhlížet po jiných stranách, například ODS, či KDU-ČSL. „Uvidíme, jak se to všechno odrazí, včetně církevních restitucí, v krajských volbách.
Matušková souhlasila s názorem, že spory kolem nákupu letounů CASA nepřidá na důvěryhodnosti vlády. „Nicméně si myslím, že vláda se udrží.“