Před 20 lety přestala platit Varšavská smlouva
Před dvaceti lety skončila činnost Varšavské smlouvy, tedy vojenského paktu zemí tzv. ‚Východního bloku‘. V květnu 1985 se sice smlouva prodloužila o dalších 20 let, po rozpadu Sovětského svazu a zániku NDR byla ale rozpuštěna. Stalo se tak na konferenci hlav šesti zbývajících států v Moskvě 31. března 1991 s platností k 1. červnu téhož roku.
Podle posledního generálního tajemníka politického poradního výboru Varšavské smlouvy, Zdeňka Matějky, není pravda, že by státy Varšavské smlouvy museli vazalsky plnit příkazy z Moskvy, jak se u nás často prezentuje:
O konci Varšavské smlouvy mluvil v dopoledním Radiožurnálu diplomat a posledním generální tajemník politického poradního výboru Varšavské smlouvy Zdeněk Matějka
„Myslím, že jsou přehnaná propagandistická tvrzení, že Varšavský pakt byl totálně vazalem Sovětského svazu. Nesporně v mnohých věcech ano, ale u Varšavského paktu považuji za zajímavé a důležité říct, že to nebyl příkaz z Moskvy, Husákova politika v Praze.“
„Protože Ceaušescu mohl dělat samostatnou politiku, on nepřerušil diplomatické styky s Izraelem a Varšavský pakt fungoval dál. Rumuni vždycky měli odlišná stanoviska od sovětských. To byly jenom satelistické postoje vedoucích československých činitelů po normalizaci, že oni kývali na to, co Sověti chtěli. Případ Rumunska ukazuje, že nemuseli,“ vysvětluje Matějka.