Přehled tisku: odložení maturity z matematiky, načipovaná elektrokola a kvalita českého ječmene
Někteří poslanci chtějí odložit povinnou maturitu z matematiky. Obávají se totiž velkého počtu propadlým, píše Mf Dnes. Regionální Deník píše, že Češi načerno zrychlují svá elektrokola. A podle Práva sucho ohrožuje české pivo. Více se dočtete v přehledu tisku, který připravil Radiožurnál.
Mf Dnes
Někteří poslanci chtějí odložit povinnou maturitu z matematiky. Podle Mf Dnes se část politiků obává velkého počtu propadlých. Povinná matematika by měla mít premiéru na lyceích a gymnáziích v roce 2021. O rok později pak na středních odborných školách. Tábor zastánců a kritiků povinných maturit je zhruba stejně velký.
Povinná maturita z matematiky od roku 2021 a pro všechny školy najednou, plánuje ministr školství
Číst článek
Podle některých poslanců není školství na povinnou maturitu připravené. Tvrdí to třeba exministr školství a předseda ODS Petr Fiala nebo nový šéf KDU-ČSL Marek Výborný. Podle nich se musí upravit celý systém vzdělávání, aby se snížil neúspěch studentů.
Naopak třeba exministryně školství Kateřina Valachová z ČSSD, která povinnou matematiku prosadila, nebo Václav Klaus mladší jsou pro co nejrychlejší zavedení. Deník oslovil třicet poslanců z oblasti školství. Čtrnáct bylo pro odklad, jedenáct pro co nejrychlejší spuštění a zbytek neměl jasný názor.
Deník
Regionální Deník píše, že Češi načerno zrychlují svá elektrokola. Ta můžou jezdit maximálně 25 kilometrů v hodině. Policisté ale řešili i případ, kdy nelegálně načipované kolo jelo téměř třikrát rychleji. V případě nehody se přitom cyklista s upraveným elektrokolem automaticky stává viníkem.
Podle největšího prodejce elektrokol v Česku Apache Bicycles nesmí výkon takového stroje překročit 250 W. Nemělo by tedy jet rychleji než 25 kilometrů v hodině. Například Centrum dopravního výzkumu ale loni objevilo i případ, kdy upravené elektrokolo dokázalo jet rychlostí až 70 kilometrů za hodinu.
Právo
Sucho ohrožuje české pivo. Deník Právo píše, že kvalita ječmene klesá. Týká se to jak jarního, tak i ozimého ječmene. Zemědělci chtějí proto šlechtěním obilovinu zdokonalit, aby lépe odolávala klimatickým změnám.
Zima byla sice bohatá na srážky, ale teplá. V nížinách je pořád sucho, říká bioklimatolog
Číst článek
Výzkum povede proděkan agronomické fakulty Radim Cerkal. Podle něj může být řešením nová odrůda ječmene, která bude odolnější proti suchu. Sladovnický ječmen má totiž malý kořenový systém a nedosáhne tak na vodu, která je hlouběji v půdě.
Změny klimatu tak na něj podle Cerkala dopadají mnohem víc než na jiné plodiny. Sezónní problémy mají za následek nejen nižší výnosy, ale i zhoršenou kvalitu ječmene obecně. Kromě toho vědci v posledních letech zkoumají také vliv draslíku na schopnost rostlin odolávat stresu.
Podle některých výzkumníků by proto pomohlo v náročných obdobích rostliny zásobovat draslíkem, který mimo jiné udrží i dobrou kvalitu zrn. U nás jsou nejvíc postižené lokality na Hané, v Polabí nebo na jižní Moravě. Stejné problémy řeší také zemědělci v celé Evropě.