Protest vědců byl zcela ,legitimní požadavek mladých lidí'

V sídle Senátu se koná konference s názvem Otázka české vzdělanosti v Evropě aneb Co potřebují české vysoké školy, aby mohly plnit svůj účel. Účastníci už se shodli na tom, že vědci mají právo v případě nutnosti demonstrovat.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Demonstrace proti tunelování vědy

Demonstrace proti tunelování vědy | Foto: Tomáš Adamec

Premiér Jan Fischer je opačného názoru. Minulý týden nepřišel na jednání kulatého stolu o financování vědy proto, že je pro něj nepřijatelné, aby vědci jednali u kulatého stolu a současně protestovali v ulicích. Zatím poslední protest se odehrál před týdnem v Praze.

Vědci, umělci a několik stovek lidí vyjádřili nesouhlas s tím, že, jak tvrdí, problematika vědy, vzdělanosti a kultury stojí na okraji zájmu českých politiků. Demonstrace vědců za otevřenost vědní politiky ocenila například předsedkyně České učené společnosti Helena Illnerová.

Přehrát

00:00 / 00:00

Předsedkyně České učené společnosti Helena Illnerová o současném stavu vědy a vysokých škol.

Na demonstraci ale byli podle ní hlavně mladí lidé, mladí vědci, kteří přišli vyjádřit své pochyby o navrhovaném rozpočtu pro Akademii věd, která by měla přijít o polovinu peněz.

"Byla tím znejistěna jejich budoucnost a obecně budoucnost vědy i základní výzkum. Chápu to jako legitimní požadavek mladých lidí. Je to spontánní akce mladých lidí, nebylo to organizováno nikým z Akademie věd," upřesnila Illnerová.

Peníze do škol podle kvality

Z dnešní konference Otázka české vzdělanosti v Evropě vyplynuly podle Illnerové tři základní věci: že vysoké školy tady nejsou jen pro výchovu odborníků, že univerzity by potřebovaly větší diverzifikaci a že se dává velmi málo finančních prostředků do středního a základního školství.

"Například kvalita studentů ze středních škol, kteří přicházejí na univerzity, se snižuje a snižuje," podotkla Illnerová.

Na konferenci se podle Illnerové diskutovalo také o snaze většího rozvrstvení vysokých škol na bakaláře, magistry, doktory.

"Ale také na to, zda jsou výzkumné, nebo spíše jen učící. Podle toho by se měly rozdělovat prostředky. Neměly by se například peníze rozdělovat striktně podle počtu studentů. Mělo by to být i o tom, aby se platila kvalita," řekla předsedkyně České učené společnosti.

Ondřej Černý, Alice Kottová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme