Protest části zemědělců v Praze skončil, část jich dokonce odjela dřív. Nesouhlasili s organizátory

  • Část zemědělců v pondělí demonstrovala před ministerstvem zemědělství v Praze, protestní jízdou se stovkami traktorů částečně zablokovali magistrálu a v centru města na chvíli omezili provoz tramvají.
  • Požadovali, aby česká vláda odstoupila od Green Dealu, tedy unijní Zelené dohody pro Evropu, jejímž cílem je dosáhnout klimatické neutrality sedmadvacítky do roku 2050.
  • Protest, od kterého se distancovaly hlavní zemědělské organizace, se odpoledne přesunul na Malostranské náměstí, část zemědělců ho před tím opustila.

Sledovali jsme online Praha (Aktualizováno: 20:10 19. 2. 2024) Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Protestující zemědělci dopis se svými požadavky předali na ministerstvu ministrovi zemědělství Marku Výbornému (KDU-ČSL), který k nim vyšel, setkal se ale s pískotem. Green Deal podle účastníků protestu snižuje produkci českého zemědělství, a způsobuje tak nedostatek domácích potravin na trhu, což následně vede k nárůstu dovozu ze zemí mimo EU. 

Výborný: Preferuji jednání před protesty. Změny v zemědělství nebudu konzultovat s Dufkem

Číst článek

Demonstraci organizovali předseda Odborového svazu pracovníků zemědělství a výživy a Asociace svobodných odborů Bohumír Dufek a podnikatel Zdeněk Jandejsek. Někteří z demonstrujících ale odjeli z Prahy dříve kvůli svému nesouhlasu s průběhem protestu.

„Když se podíváme na skupinu lidí, kteří tady provolávají protivládní hesla a nadávají všem, tak to není, co jsme chtěli. Chtěli jsme poklidný protest a ukázat, že náš protest jsou traktory na magistrále a zemědělci, ale my jsme tady dneska v menšině,“ uvedl jeden z organizátorů protestu Miloš Malý. Reakci organizátorů na toto prohlášení zjišťujeme.

Článek pokračuje pod online reportáží.

Podobně se vyjádřil také ministr zemědělství Marek Výborný (KDU-ČSL). „Ohradil jsem se proti některým svolavatelům dnešní akce, protože ji zneužili pro svůj vlastní prospěch a politický prospěch,“ upozornil.

V 15.00 proběhla zhruba hodinová demonstrace na Malostranském náměstí, kam dorazilo podle odhadů několik stovek lidí. Před protestem museli zasahovat policisté, když se na náměstí dostala do konfliktu s protestujícími zhruba desetičlenná skupina jejich odpůrců. Nikoho nakonec nezadržela.

V cele ale skončil muž, který o víkendu na sociální síti vyhrožoval, že se přidá k pondělnímu protestu v Praze a se samopalem půjde na úřad vlády, uvedla policie na síti X.

OBRAZEM: Část zemědělců přijela protestovat do Prahy. ‚Zastavme greendealovou šikanu,‘ demonstrují

Číst článek

Postoj organizací

Od demonstrantů se distancovala většina velkých oborových organizací jako Agrární komora, Zemědělský svaz a Asociace soukromého zemědělství. Do blokády se nezapojili, na čtvrtek plánují vlastní symbolický protest proti politice Evropské unie.

Komora podle její mluvčí Barbory Pánkové rozumí tomu, že jsou farmáři zoufalí z přístupu českých i evropských politiků k problémům v zemědělství. Proto zemědělce vyzvala k účasti při čtvrtečních protestech, uvedla mluvčí.

V reakci na protest v podvečer firma Rohlík, největší český online prodejce potravin, v tiskové zprávě oznámila, že se distancuje od metod, které tyto protesty zastupují. Ze svého sortimentu proto stahuje produkty organizátora protestů, společnosti Rabbit CZ. Lokální farmáře podporujeme, neférové chování ne, říká majitel skupiny Tomáš Čupr.

Každou půlhodinu si můžete poslechnout Zelenou vlnu.

Pondělní protesty zemědělců v Praze nemají mnoho společného s bojem za podmínky zemědělců, uvedl premiér Petr Fiala (ODS). Akci pořádají lidé, kteří se netají podporou Kremlu, uvedl na sociální síti X.

Demonstrující nyní protestují proti Green Dealu. Vadí jim také omezení používání hnojiv. Kromě požadavků Zelené dohody se v pondělí protestující zemědělci staví také proti nastavení dotační politiky v EU. Někteří zemědělci pak kolem 11.00 předali Výbornému dopis se svými požadavky.

Průběh protestu

Organizátoři akce dřív uváděli, že by v pondělí mohlo do Prahy přijet 600 až 1000 traktorů a dalších strojů. Například zemědělci ze Strakonicka a Písecka uvedli podle České televize, že desítky účastníků z regionu nakonec jízdu odřekli, nakonec odhady hovoří o zhruba 500 kusech zemědělské techniky.

Část zemědělců ráno zastavila se svými stroji i před budovou Národního muzea na Václavském náměstí. Řidiči některých z projíždějících aut dávali najevo své sympatie protestujícím troubením a zdviženými palci.

Policie zemědělce vyzvala, aby nevjížděli na Václavské náměstí, a aby vzhledem k tomu, že tvoří překážku v provozu, zapnuli majáky na stojících traktorech.

V koloně u ministerstva byly dopoledne kromě zemědělské techniky také nákladní vozy, kamiony a osobní auta. Svůj příjezd k ministerstvu zemědělci doprovázeli troubením či hraním melodií na upravené klaksony.

Na zemědělské technice visely české vlajky i transparenty jako: „Bojujem za naši vlast.“ nebo „Zastavme greendealovou šikanu“. K vidění byl i citát amerického prezidenta Thomase Jeffersona: „Stane-li se tyranie zákonem, je povinností stát se rebelem“.

ako, edr, har, ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme