Veterináři potvrdili ptačí chřipku v desátém chovu firmy Perena. Objevili i ohniska ve dvou malochovech

Veterináři potvrdili další tři ohniska ptačí chřipky. V Královéhradeckém kraji ve Starém Bydžově jde o chov firmy Perena – je to již desátý pozitivně testovaný chov této společnosti. Další ohniska jsou v malochovech v obci Třebotov v Praze-západ a v obci Vysočany na Tachovsku, sdělil mluvčí Státní veterinární správy Petr Vorlíček. Letos byla choroba potvrzena již v 31 ohniscích v chovech drůbeže a v 19 případech u volně žijících ptáků.

Praha Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Odběr vzorků u drůbeže, cvičení pro případy nebezpečných nákaz zvířat, Boletice

Ptačí chřipka se potvrdila již v deseti chovech firmy Perena (ilustrační foto) | Foto: Michaela Danelová | Zdroj: iROZHLAS.cz

V chovu Pereny provedli veterináři testy, protože v něm významně poklesla snůška vajec. V dalších dvou chovech uhynula většina ptáků.

Další dva chovy s ptačí chřipkou. Na Královéhradecku utratí 175 000 slepic, na Nymbursku 7500 kachen

Číst článek

Podle předsedkyně Českomoravské drůbežářské unie Gabriely Dlouhé je v Česku vybitá již většina rodičovských hejn kachen, pokud budou další ohniska přibývat, může nastat úplný výpadek produkce jednodenních kachňat v Česku. Současná situace se podle ní určitě promítne v nedostatku kachen určených na výkrm. Nutné je podle ní vyšetřit, jak se mohla choroba v chovech Pereny šířit a zamezit rozšiřování do dalších chovů drůbeže.

„Nezbývá nám než opakovaně apelovat na všechny chovatele drůbeže, aby dodržovali biologické bezpečnosti v chovech drůbeže a zamezili kontaktu drůbeže s volně žijícím ptactvem,“ dodala.

Opatření proti šíření

V chovu Pereny provedli veterináři výtěry, protože v něm významně poklesla snůška vajec. „Chovatel nahlásil úhyn devíti z 14 chovaných nosnic, které se mohly dostat do kontaktu s volně žijícími ptáky z nedalekých rybníků,“ popsal situaci v Třebotově Vorlíček. V chovu na Tachovsku uhynula většina z 11 nosnic a kachen. Ve všech případech šlo o subtyp choroby H5N8.

„Příslušné krajské veterinární správy vymezí tříkilometrová ochranná pásma a pásma dozoru o poloměru deseti kilometrů a v těchto pásmech vyhlásí mimořádná veterinární opatření,“ dodal mluvčí.

Nemoc letos zasáhla mimo jiné velký chov slepic v Kosičkách na Královéhradecku, ve kterém bylo 170 000 kusů drůbeže. Všechna zvířata musela být preventivně utracena. Kosičky leží v oblasti, kde bylo od poloviny března zasaženo ptačí chřipkou devět chovů kachen společnosti Perena se 75 000 kachen.

Ptačí chřipka je nebezpečná pro ptáky, dosud se předpokládalo, že se na lidi nepřenáší. V únoru ale oznámilo Rusko, že zaznamenalo první přenos kmene viru ptačí chřipky A(H5N8) na člověka. Podle Dlouhé se ale spotřebitelé nemusí obávat, přenos choroby se neprokázal z člověka na člověka ani ze zpracované drůbeže na lidi.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme