Rachot nad domem, záblesk, žhavá koule a kouř, popsal svědek pád letounu
I dnes bude pokračovat vyšetřování pádu armádního letounu L-159. Bitevník se včera večer z dosud nezjištěných příčin zřítil nedaleko Radovesnic na Kolínsku. V troskách jednomístného stroje zemřel čtyřiatřicetiletý zkušený pilot. K tragické nehodě došlo při běžném výcvikovém letu, když se stíhačka vracela zpátky na svou domovskou základnu v Čáslavi.
Ještě večer začala komise pro letecké vyšetřování zjišťovat příčiny pádu stroje a odborníci budou na místě pracovat i dnes.
K nehodě došlo včera před půl šestou odpoledne. Svědek nahlásil na tísňovou linku, že viděl záblesk a zaslechl ohlušující ránu.
Podobné zkušenosti měl i Josef Novák, který bydlí v rodinném domě v Radovesnicích. Nejdříve prý zaslechli rachot nad domem, který se stupňoval.
„Když jsem se podíval z okna, tak jsem viděl záblesk a ohromnou žhavou kouli a pak ohromný černý dým,“ popsal Novák.
Byl mezi prvními, kteří na pole nedaleko obce po pádu bitevníku přispěchali.
„Viděli jsme už jenom ohořelé věci, rozházené trosky, které hoří. Neviděli jsme žádný pohyb a blíž jsme se báli jít,“ popsal.
Armáda: Pilot byl zkušený, stroj po prohlídce
Čtyřiatřicetiletého pilota bitevníku se zachránit nepodařilo. V troskách prakticky neměl šanci přežít. Šlo o zkušeného vojáka, pilota první třídy, který měl nalétáno víc než 1000 hodin, z toho více jak polovinu právě na tomto typu bitevníku.
V dobrém stavu prý byl i letoun. „Byl 30 hodin po provedených pracích, měl nalétáno přes 800 hodin,“ popsal náčelník generálního štábu Petr Pavel.
Armáda přesto tento typ letounu dočasně stáhla. „Poslední letouny, které byly ve vzduchu, přistály a jistě nebudeme letoun L-159 provozovat do té doby, než se skutečně vyšetří, jestli se třeba nejednalo o technickou příčinu,“ řekl velitel vzdušných sil Jiří Verner.
Na Kolínsku se zřítil bojový letoun L-159. Pilot nepřežil
Číst článek
Proč se letoun do neobydlené oblasti zřítil, na to se pokusí najít odpověď komise pro vyšetřování leteckých nehod. Trosky bitevníku jsou rozházené na ploše asi 200x100 metrů. Vyšetřování může podle expertů trvat možná i několik dnů.
Podle Josefa Nováka z Radovesnic piloti právě v blízkosti Kolína často riskují. „Někdy jdou skutečně strašně nízko, naklánějí se,“ řekl.
Armáda nechce jakékoli spekulace do vyšetření tragické letecké nehody nijak komentovat.