Kyberzločinci ze skupiny Akira se přihlásili k útoku na Pražské služby. Tvrdí, že získali citlivé dokumenty
Kontakty na zaměstnance, interní finanční dokumenty nebo dohody o mlčenlivosti. Kyberkriminální skupina Akira tvrdí, že stojí za útokem na systémy městské společnosti Pražské služby.
Že o incidentu ví potvrdil serveru iROZHLAS.cz předseda dozorčí rady společnosti Lukáš Wagenknecht (Piráti), s detaily ale odkázal na tiskového mluvčího společnosti Alexandra Kormanického. Ten následně potvrdil, že jde o kyberútok, o kterém na svém webu městská společnost informovala už v polovině října. Zločinecká skupinu Akira tuto informaci na svých stránkách zveřejnila 27. listopadu.
Antivirus: ransomwarový gang LockBit se oklepal z policejního zásahu a vydírá další oběti
Číst článek
„Vedení Pražských služeb se za případné nepříjemnosti omlouvá a ujišťuje veřejnost, že svoz odpadu, údržba komunikací, provoz ZEVO Malešice a další činnosti nadále probíhají. Na občany a chod metropole jsou dopady útoku zcela minimální,“ uvedla společnost.
Podle mluvčího Pražských služeb Alexandra Komarnického se s výpadky některých systémů potýkali od 17. října. To nejpodstatnější měli vrátit do provozu v řádu několika dnů a postupně zprovozňují i zbytek systémů.
„Moc dobře víme, kdo za tím stojí, ale nebudeme dělat nikomu reklamu,“ řekl Komarnický s tím, že je v rámci probíhajících šetření vázán mlčenlivostí. Incident Pražské služby ohlásili na policii, Úřadu pro ochranu osobních údajů i Národnímu úřadu pro kybernetickou a informační bezpečnost.
„Nemáme žádné zprávy o tom, že by došlo ke zneužití napadených dat nebo že by byla v důsledku incidentu někomu způsobena újma,“ ujistil Komarnický.
Velká a malá písmena či speciální znak? V uhádnutí hesla to hackerům spíš pomáhá, upozorňuje Antivirus
Číst článek
Pražské služby jsou hlavním městem ovládaná společnost, která se stará o svoz odpadu, údržbu komunikací nebo sběrné dvory v hlavním městě.
Kyberkriminální skupina Akira útočí prostřednictvím ransomware, škodlivého programu, který ze systémů napadené společnosti odcizí data a zároveň je zašifruje. To může napadené IT systémy vyřadit z provozu, pachatelé následně chtějí výkupné za odšifrování informací, a také za nezveřejnění citlivých dokumentů.
Podle americké Agentury pro kybernetickou obranu gang útočil v minulosti v Severní Americe, Evropě i Austrálii, napadá infrastrukturu postavenou na operačních systémech Windows a Linux. K lednu letošního roku měla skupina napadnout přes 250 organizací, od kterých získala na výkupném přibližně 42 milionů dolarů (asi miliardu korun).