Rath nedostane 90 tisíc za nezákonnou vazbu a dehonestaci v očích veřejnosti, soud zamítl žalobu
Obvodní soud pro Prahu 2 ve středu zamítl žalobu bývalého hejtmana Davida Ratha, který požadoval skoro 60 tisíc korun za náklady, které mu údajně vznikly v souvislosti s nezákonnou vazbou. Dalších 30 tisíc pak chtěl Rath za to, že byl k soudu podle svých slov "vlečen" v poutech, což ho v očích veřejnosti dehonestovalo. Rozsudek zatím není pravomocný, exhejtman se může odvolat k pražskému městskému soudu.
Ratha zadržela policie v květnu 2012 a soud ho poslal do vazby, odkud byl propuštěn v listopadu 2013. Ústavní soud v lednu 2014 rozhodl, že Rath byl ve vazbě nejméně od června 2013 protiprávně. "Příslušná usnesení o vazbě byla pro nezákonnost zrušena. Pokud byla nezákonná rozhodnutí o vazbě, bylo nezákonné i vláčení klienta v poutech před objektivy médií," zdůvodnil ve středu podání žaloby Rathův obhájce Oldřich Nejdl.
Rath chtěl devět tisíc za ušlý zisk, o který prý přišel, když musel po propuštění z vazby docházet k probačnímu úředníkovi, 24 tisíc pak chce za to, že mu nebylo umožněno vycestovat z Česka.
Exhejtman žádal také 45 tisíc, které vynaložil na zrušení nezákonných rozhodnutí o prodloužení vazby. Ministerstvo mu již před dvěma lety přiznalo 19 tisíc korun. Rath ale v zamítnuté žalobě trval na proplacení zbytku.
Žádné vlečení, ohrazuje se ministerstvo
Podle zástupkyně ministerstva Aleny Hladíkové je Rathův nárok ohledně vedení v poutech promlčený. "Žalovaná nezpochybňuje, že byl obžalovaný k soudu veden v poutech, ohrazujeme se ale proti slovu vlečen," řekla. Vězeňská služba i eskorta podle ní postupovala v souladu se zákonem. Výši ušlého zisku, kterou Rath požaduje, podle Hladíkové nijak neprokázal.
Kauza Rath: Nejvyšší soud zasedne nad Pelikánovou stížností koncem května. Jednání bude veřejné
Číst článek
S tím se ztotožnila i soudkyně Zuzana Šmídová. To, že Rath přišel o zisk, a i to, že nemohl vycestovat, navíc podle ní nesouvisí s nezákonnou vazbou, ale s opatřeními, které soud Rathovi uložil po propuštění. "Legitimně bylo rozhodnuto o nahrazení vazby něčím jiným," řekla soudkyně. Náklady za právní služby podle ní ministerstvo již v dostatečné výši přiznalo.
Ratha uznal středočeský krajský soud v červenci 2015 vinným z přijímání úplatků a nepravomocně mu uložil 8,5 roku vězení. Odvolací senát pražského vrchního soudu však rozsudek loni v říjnu zrušil kvůli použitým odposlechům. Proti rozhodnutí podal ministr spravedlnosti Robert Pelikán (ANO) stížnost, kterou se bude na přelomu května a června zabývat Nejvyšší soud.