Doměrek za reklamu na Čapím hnízdě? Přes soud neprošla propagace na golfovém hřišti nebo parkingu
- Policejní linka kauzy možného daňového úniku na Farmě Čapí hnízdo je sice u konce, soudy se ale reklamou v hotelovém areálu ve středočeských Olbramovicích dál zabývají.
- A to kvůli dani, kterou finanční správa doměřila čtyřem dceřinkám Agrofertu a s jejímž zaplacením firmy nesouhlasí. Na začátku července ústecký krajský soud žalobu jedné z nich, společnosti Preol, zamítl.
- Jak vyplývá z rozsudku, který nyní získal iROZHLAS.cz, právníci Preolu nebyli schopni doložit, že část propagace firmy v areálu v daných letech skutečně proběhla. Třeba ta na golfovém hřišti, parkovacích místech nebo v tištěných brožurách.
„Dalším důkazním prostředkem by mohly být fotografie reklamy, z nichž by však bylo patrné, že byly skutečně pořízeny v různých měsících rozhodného období a na různých, konkrétně identifikovatelných, místech. Důkazní prostředky v takovéto kvalitě však žalobkyně (Preol, pozn. red.) nepředložila, a tak poskytnutí reklamních plnění Farmy Čapí hnízdo neprokázala.“
‚Není důvod ke kontrole.‘ Nejvyšší žalobce nebude dál prověřovat reklamní větev kauzy Čapí hnízdo
Číst článek
Tak zdůvodnil předseda senátu soudu zamítnutí žaloby v rozsudku, jež iROZHLAS.cz získal prostřednictvím informačního zákona a zveřejňuje jej v plném znění.
Zjednodušeně řečeno: soud potvrdil rozhodnutí úředníků finanční správy, že společnost v minulosti nezaplatila na daních vše, co měla. Společnosti s tím nesouhlasily a obrátily se na soudy. Neúspěšně. O zamítnuté žalobě firmy Preol jako první informoval server Seznam Zprávy.
Vedle Preolu přitom doměřil Specializovaný finanční úřad daň ještě dalším třem dceřinkám Agrofertu. Dohromady jim vystavil platební výměry na nejméně 1,2 milionu korun. Reklamní služby na farmě přitom nakupovalo 21 firem z koncernu. Celkem za ně za šest let zaplatilo více než 190 milionů korun. Více si můžete přečíst ZDE.
Neprokázaná reklama
Rozsudek přináší zajímavé detaily o tom, jak propagace dceřinek Agrofertu v luxusním hotelovém komplexu vlastně vypadala a kolik stála. Preol si reklamu na farmě platil v letech 2012 a 2013 a dohromady ho stála 3,5 milionu korun. „Reklamní nosiče umístěné u dodavatele Farma Čapí hnízdo, které měly nést logo žalobkyně, měly být realizovány na základě smluv o reklamě z let 2012 a 2013,“ píše se v dokumentu.
Mělo jít o DVD propagující areál dodavatele, tištěný reklamní profil, webovou prezentaci Preolu, hotelový TV systém, parkovací místa v areálu farmy, panel všech partnerů, tedy dceřinek Agrofertu, v multifunkční aréně, tenisovou plachtu, infosystém areálu farmy a golfové hřiště.
Jenže zástupcům Preolu se nepodařilo jak před berními úředníky, tak nyní u soudu doložit, že k veškeré smluvené propagaci opravdu v daných letech došlo. Nedoložili konkrétně prezentaci na webu v roce 2012, v tištěných brožurách, na parkovacích místech, umístnění loga v multifunkční aréně, reklamu v infosystému areálu ani na ohrazení golfového hřiště.
Preolu nepomohly ani výpovědi 24 svědků a fakt, že si měli vzpomenout na více než deset let starou záležitost.
Připomeňme si, že v souvislosti s reklamou na Farmě Čapí hnízdo existovalo podezření, zda nešlo o daňový podvod: zda peníze za reklamní služby, které si v resortu objednávaly výlučně firmy z holdingu Agrofert, nebyly vlastně skrytou „půjčkou“. Zda tyto peníze nepomáhaly farmě splácet úvěry. A zda si takto navíc společnosti Agrofertu nesnižovaly daně.
Od konce roku 2018 se podezřeními na daňové úniky zabývala i policie. Vyšetřování ale dvakrát odložila, naposledy na začátku letošního roku. Ani Vrchní státní zastupitelství v Praze, a aktuálně ani brněnské Nejvyšší státní zastupitelství v postupu policie nenašlo nejasnosti a nevyužily možnost rozhodnutí policie zvrátit. Policejní linka reklamní větve kauzy Čapí hnízdo je tedy definitivně u konce.
Farma Čapí hnízdo na počátku patřila do koncernu Agrofert, pak z něj byla vyvedena. Dnes jsou ale koncern i farma součástí svěřenských fondů expremiéra a šéfa hnutí ANO Andreje Babiše. Ten dlouhodobě jakékoli pochybení kolem svého podnikání odmítá.
Holding Agrofert se k probíhajícím řízením nevyjadřuje a soudní pře nemusí být u konce, Preol může podat kasační stížnost k Nejvyššímu správnímu soudu. Mluvčí Pavel Heřmanský proto zamítnutí žaloby nekomentoval ani tentokrát. „Probíhající řízení nebudeme komentovat,“ napsal serveru Seznam Zprávy.