Romské sdružení zpronevěřilo dotaci od státu
Policie obvinila ze zpronevěry téměř 900tisícové dotace ministerstva práce a sociálních věcí dva představitele chrudimského romského sdružení Asandos. Ministerstvo přiznává, že nedokáže stoprocentně prověřit na co skutečně peníze poskytuje.
Sdružení Asandos získalo v roce 2001 dotaci ve výši téměř 900 tisíc korun. Jeho představitelé Miroslav Horváth a Bohumil Müller ale nejméně 210 tisíc použili na jiné účely. Byli proto obviněni ze dvou trestných činů. "Policejní rada stíhá dva muže pro trestné činy zkreslování údajů o stavu hospodaření a jmění a zpronevěry, a to formou spolupachatelství," řekla Věra Hamáčková z chrudimské policie.
Předseda sdružení Miroslav Hotváth přiznává, že spolek použil peníze jinak, než původně deklaroval. "Zatím čekáme, jak dopadnou soudy, protože zatím ani policie nedokáže říct, na co ty peníze byly určeny," uvedl.
Ředitel odboru sociálních služeb ministerstva Martin Žárský míní, že dotace mohou být podobně zneužity i v jiných případech. "Je to jev očekávaný a nemáme bohužel takové kapacity, abychom dokázali odkontrolovat všechny všechna rozhodnutí o čerpání dotace, takže kontrolujeme jen určitý reprezentativní vzorek," přiznává Žárský.
Úředníci ministerstva prověří asi pět procent přidělených dotací. Nedostatečnou možnost kontroly Žárský vysvětluje jejich centrálním přidělováním. Pokud parlament přijme zákon, který by přidělování finančních prostředků převedl na kraje a obce, dohled nad jejich využíváním výrazně zpřísní.