Rusnokova vláda důvěru nezískala. Podá demisi a Česko zřejmě čekají předčasné volby

Jiří Rusnok neuspěl. Jeho vláda podporu sněmovny nezískala a podává demisi. Hlasovalo pro ni jen 93 poslanců ČSSD, KSČM, Věcí veřejných a tři nezařazení. Proti byla většina bývalé koalice. Ta ale během středečního hlasovaní ztratila sněmovní většinu 101 hlasů. Proti Rusnokově vládě odmítli hlasovat dva poslanci ODS Jan Florián a Tomáš Úlehla a také šéfka LIDEM Karolína Peake. Česko tak zřejmě míří k předčasným volbám.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Jiří Rusnok na hlasování Poslanecké sněmovny o důvěře vládě

Jiří Rusnok na hlasování Poslanecké sněmovny o důvěře vládě | Zdroj: ČTK

93 pro vládu, 100 proti – to byl poměr hlasů, kterým ve středu večer rozhodla sněmovna o dalším osudu úřednického kabinetu.

„Konstatuji tedy, že Poslanecká sněmovna odepřela vyslovit vládě důvěru,“ shrnula večerní hlasovaní předsedkyně sněmovny Miroslava Němcová z ODS.

Přehrát

00:00 / 00:00

Hlasování o důvěře vládě a ohlasy na něj shrnuje Martina Spěváčková

Premiér Jiří Rusnok má výsledek hlasovaní za čestnou porážku. Demisi své vlády odnese na Hrad v nejbližších dnech.

„Podle ústavního pořádku podáme demisi do rukou prezidenta republiky a podle jeho pověření budeme – předpokládám – dále plnit základní funkce správy země,“ dodal Jiří Rusnok.

Výsledek hlasovaní není porážkou jen pro vládu Jiřího Rusnoka, ale i pro bývalou koalici, která ztratila ve sněmovně většinu sto jedna hlasů. TOP 09 okamžitě přišla s tím, že chce co nejdřív rozpuštění sněmovny a předčasné volby.

„Vzhledem k tomu, že oba dva naši spojenci selhali ve svých závazcích a 101 neexistuje, pak jediným správným krokem je vyvolání předčasných voleb,“ říká první místopředseda strany Miroslav Kalousek.

Předčasné volby vítají i Věci veřejné, komunisté a ČSSD. Ta se teď bude s TOP 09 přetahovat o to, kdo o svolání mimořádné schůze sněmovny, na které poslanci sněmovnu rozpustí, požádá.

Miloš Zeman je „prezident opojený mocí“, píše Die Presse

Číst článek

Poslanci ODS Jan Florián a Tomáš Úlehla vypověděli straně poslušnost a vydali prohlášení, že se hlasování nezúčastní. To rozčílilo šéfku strany LIDEM Karolínu Peake, která také v době hlasování opustila sněmovnu. Zbylých sedm poslanců strany LIDEM hlasovalo proti vládě, stejně jako poslanci TOP 09 a kromě dvou i ODS. Přidali se k nim i Jiří Paroubek a Petr Benda ze strany LEV 21.

Úřadujícího předsedu ODS Martina Kubu postoj dvou rebelů z jeho strany překvapil.

„Neměl jsem od kolegů jakýkoli signál, že takový krok chtějí udělat. Pro mě je to zklamání,“ dodal Martin Kuba.

Poslanecký klub ODS oba poslance okamžitě po hlasování vyloučil.

Ačkoli komunisté, Věci veřejné i sociální demokraté předčasné volby vítají a rozpuštění sněmovny podpoří všichni jejich poslanci, chtějí se ale ještě dohodnout na schválení některých klíčových zákonů.

„Aby ty nejdůležitější, které jsou před dokončením schvalovacího procesu, ještě byly pokud možno doprojednány touto Poslaneckou sněmovnou,“ uvedl šéf ČSSD Bohuslav Sobotka.

Sledovali jsme ONLINE: Vláda Jiřího Rusnoka nezískala důvěru v Poslanecké sněmovně

Číst článek

Věra Pfeifferová, Martina Spěváčková, Marína Dvořáková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme