Veterináři potvrdili na Pardubicku ptačí chřipku, vybíjení 140 000 kusů drůbeže začne již v pondělí

Likvidace chovu drůbeže ve Slepoticích na Pardubicku, v němž byla prokázána ptačí chřipka, začne už v pondělí večer. Trvat by měla asi do pátku. Novinářům to řekl po jednání s ministrem zemědělství Miroslavem Tomanem (za ČSSD) ve Slepoticích ředitel Státní veterinární správy Zbyněk Semerád. Škoda přímo na drůbeži, která by měla jít na porážku, je podle odhadu firmy do deseti milionů korun.

Pardubice (Aktualizováno: 19:45 17. 2. 2020) Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Uzavřený areál ptačího chovu Moras Moravany ve Slepoticích na Pardubicku, kde veterináři potvrdili výskyt ptačí chřipky

Výskyt ptačí chřipky byl potvrzen v chovu Moras Moravany, jde o letošní druhé ohnisko nemoci | Foto: Josef Ženatý | Zdroj: Český rozhlas

Likvidace chovu drůbeže ve Slepoticích na Pardubicku, v němž byla prokázána ptačí chřipka, začne už v pondělí večer. Trvat by měla asi do pátku. Novinářům to řekl po jednání s ministrem zemědělství Miroslavem Tomanem (za ČSSD) ve Slepoticích ředitel Státní veterinární správy Zbyněk Semerád. Škoda přímo na drůbeži, která by měla jít na porážku, je podle odhadu firmy do deseti milionů korun.

„Chov hospodářství se začne utrácet dnes večer. Nejdříve krůty, které by byly utraceny do rána, a pokračovalo by se nepřetržitě, až se utratí a odveze veškerá drůbež z tohoto ohniska,“ uvedl Semerád.

Chov patří společnosti Moras Moravany. Firma ve Slepoticích chová zhruba 7000 krůt a asi 130 000 brojlerů. Předseda představenstva firmy Moras Zdeněk Barták odhadl škodu přímo na drůbeži, která by měla jít na porážku, do deseti milionů korun. Další škoda vznikne odstavením provozu zhruba na měsíc, řekl Barták. Část škody společnosti by mělo uhradit pojištění, další část kompenzace od státu.

Tři kilometry od Slepotic se nachází další část chovu Morasu, kde je 120 000 kusů drůbeže. O jejich případném utracení se teprve rozhodne, žádné úhyny tam zatím nebyly hlášeny.

Pokud by se přistoupilo i k vybití obou chovů, byl by to více než dvojnásobek v porovnání s posledním výskytem ptačí chřipky na českém území před třemi lety. Tehdy se v ohniscích nákazy vybilo 98 000 opeřenců.

Podle ústředního ředitele Státní veterinární služby Zbyňka Semeráda váží ptáci jenom u potvrzeného ohniska ve Slepoticích 400 tun. Jedná se také o tom, že by se do likvidace drůbeže zapojili policisté nebo armáda. Podle Tomana by ale byli povolání vojáci jen v případě, pokud by to bylo nutné.

„Dáme k dispozici celý kulturní dům, mělo by tu být vojsko a hasiči, už jsme tam zatopili. Je tam sál pro 350 lidí a ještě nějaké prostory nahoře v zasedací místnosti. Údajně by mělo přijet 30 až 50 lidí,“ řekla starostka Slepotic Jana Bořková.

Bezpečnostní opatření

Areál firmy ve Slepoticích je nyní uzavřen. „U vjezdu bude instalována dezinfekční smyčka tak, abychom zabránili rozšíření choroby mimo areál,“ dodal ministr zemědělství Miroslav Toman (za ČSSD). Veterináři prošetří, jakým způsobem se viry do chovu dostaly, mohlo jít například o kontaminaci podestýlky nebo je tam mohl zanést personál.

Veterináři kolem nového ohniska vytyčí tříkilometrové ochranné pásmo a desetikilometrové pásmo dozoru. V nich budou platit přísnější opatření pro chovatele a budou se muset zjistit přesné počty chovaného ptactva.

Čeští vědci vyšlechtili geneticky upravenou slepici, která odolává ptačímu viru. Pojmenovali ji Zora

Číst článek

Nové ohnisko je první letošní v komerčním chovu. Úplně první případ se vyskytl v lednu ve Štěpánově nad Svratkou na Žďársku v domácím chovu, na který veterinární správa reagovala zpřísněním podmínek pro chovatele v blízkém okolí. Poté, co nebyli nalezeni žádní další nemocní ptáci, veterináři nejdříve opatření zmírnili, v pondělí přistoupili k úplnému ukončení.

„Všechno bylo v pořádku. Tak, jak jsem avizovali, jsme zrušili mimořádná veterinární opatření,“ uvedl ředitel Krajské veterinární správy na Vysočině Božek Vejmelka.

V minulých letech na Vysočině ptačí chřipka nebyla. Ve Štěpánově a jeho okolí je přes 180 drobných chovatelů drůbeže, ale žádný komerční chov. Štěpánovu se plošné vybíjení drůbeže vyhnulo.

Viry ptačí chřipky se běžně vyskytují u volně žijících ptáků a přenášejí se zejména trusem, který kontaminuje vodu nebo krmivo chovaných ptáků. Subtyp H5N8 je nebezpečný pro ptáky, pro lidi nikoliv.

Josef Ženatý, ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme