Sněmovna bude znovu schvalovat zákon o protikomunistickém odboji

Poslanci by měli podruhé projednat novelu zákona o protikomunistickém odboji. Definitivní podobu normy, kterou na základě zamítnuté senátní verze do sněmovny vrátili koaliční poslanci, dohodli lídři ODS, TOP 09 a Věcí veřejných.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Petr Gazdík(TOP 09)

Petr Gazdík(TOP 09) | Foto: Filip Jandourek

Podporu našla i u příslušných sněmovních klubů. Nově by měli účastníci protikomunistického odboje dostat jednorázové ocenění 100 000 korun a pozůstalí 50 000 korun. Pokud by odbojáři měli podprůměrný důchod, stát by jim ho dorovnal na průměrný.

Původní senátní verze novely zákona o třetím odboji se setkala s kritikou jak od některých historiků, tak samotných odbojářů. Podle šéfa sněmovního klubu TOP 09 a Starostové Petra Gazdíka přepracovaná verze už kontroverzní nebude.

„Více než tři měsíce se scházeli jak historici, tak odborníci i zástupci jednotlivých stran k tomu, aby verzi přepracovali. Pro mě je velikou ctí, že i ČSSD přiznala, že novela je výrazně lepší než byl původní návrh. Pevně věřím, že i opozice bude pro návrh hlasovat,“ řekl Gazdík.

Sociální demokraté uvítali, že odbojáři nově dostanou i materiální výhody a zmenšila se role Ústavu pro studium totalitních režimů. Ten měl mít zásadní vliv na posuzování žádostí o statut účastníka třetího odboje. Některé výhrady k upravené předloze ale ještě ČSSD má.

„Stále jsme nespokojeni s tím, kdo bude rozhodovat o tom, kdo získá nebo nezíská ono ocenění. Podle návrhu je to ministerstvo obrany a my se domníváme, že přinejmenším odvolacím orgánem by měla být nezávislá komise, kterou by zčásti volil senát, sněmovna, prezident a další tak, aby byla zajištěna nezávislá rozhodovací praxe,“ uvedl poslanec ČSSD Jeroným Tejc.

Proti jsou komunisté i bývalí političtí vězni

Komunisté ve sněmovně proti novele vystupují od začátku, na plénu sněmovny rozpoutali i velmi emotivní diskuzi. Názor ani po přepracování návrhu nezměnili.

„Norma povede k dalšímu rozdělování společnosti včetně těch, kteří nějakým způsobem v minulosti nesouhlasili s vývojem v Československu. Řazení lidí na různé kategorie odporuje ústavě,“ tvrdí předseda KSČM Vojtěch Filip.

Výhrady mají ale také sami političtí vězni a pamětníci. „Nesouhlasíme s odškodněním, protože my jsme už odškodněni byli a považujeme to skoro až za nemravné, zvláště v době, kdy naše ekonomika zápasí s důsledky krize a máme velký státní dluh,“ prohlásil například předseda ostravské pobočky Konfederace politických vězňů Leo Žídek.

Igor Maňour, Zuzana Filípková, Věra Pfeifferová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme