Od 1. května 2025 se mění pravidla pro placení rozhlasového poplatku. Více informací zde.

Sněmovna dnes o zpřísnění vydávání rohypnolu

Lék proti nespavosti - Rohypnol - by měl být hůře dostupný. Poslanci dnes projednají návrh zákona o návykových látkách, podle kterého má být Rohypnol zařazen mezi léky vydávané na zvláštní lékařský předpis - na recept s modrým pruhem. Medikament totiž stále častěji zneužívají narkomané a i lékárníci přiznávají, že každý týden nějaký falešný recept na rohypnol vidí.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

léky na dlani

léky na dlani

Psycholog nadace Drop In Ivan Douda Radiožurnálu vysvětlil, v čem je vlastně lék tak problematický. "Je to zároveň lék a zároveň droga. Na základě toho už spousta zemí ji zařadila mezi ty takzvané hlídané drogy, Amerika například do té čtvrté, nejtvrdší. Ty problémy nejsou jenom mezi narkomany, kteří ho mnohdy používají, když nemají svoji drogu, třeba heroin, ale mezi "normálními" lidmi, kteří ho užívají proto, aby mohli usnout, ale kteří ho mnohdy nadužívají i proti svému zdraví."

Douda ale zárověň upozornil na problémy, které jeho zhoršená dostupnost může přinést."Existuje návyk, samozřejmě existuje i možnost smrtelného předávkování zvlášť v kombinaci s alkoholem. Pokud bude rohypnol zařazen do této kategorie a bude obtížně přístupný i pro normální lidi, tak oni to budou nahrazovat něčím jiným. Tohle je proces, který vždycky nastane, když se něco zakáže. Problém je také v tom, že část těch narkomanů, kteří šli do rohypnolu, tak se bude nucena obrátit na ten ilegální trh, kde ho bude shánět a také bude shánět ty původní tvrdé drogy, to znamená bude více krádeží, dealování a výroby těch drog a tak dál."

Doktorka Jana Baboučková z jedné pražské lékárny přiznává, že se u nich zfalšované recepty na rohypnol objevují dost často - asi tak dvakrát týdně. "Poznáme to prostě tak, že buď se nám něco nezdá na tom receptu, nebo se nám nezdá ten klient, takže jdeme ověřit dozadu podle telefonního čísla lékaře, pokud je uvedeno správně, pokud ne, vyhledáme si ho v seznamu, domluvíme se s lékařem, který nám v 99 procentech skutečně potvrdí, že ten recept nepsal."

Rohypnol často zneužívají narkomané k zesílení účinků drog - především heroinu. Doktor Jiří Presl z nadace Drop in varuje, že kombinace drogy s tímto lékem může mít nepředvídatelné účinky. "Nejhorší, co se může stát je že člověk se předávkuje a to tak, že dojde ke spánku, ale tím to nekončí a spánek se prohlubuje, vzniká bezvědomí, koma, až může nastat zástava dechu a oběhu a to je to, čemu se říká zlatá rána u narkomanů."

Markéta Kaclová, Viktorie Hošková, Štěpánka Čechová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme