Soud odmítl ústavní stížnost hnutí ANO. Udělali jsme maximum, počkáme do voleb, zní z opozice

Soudci Ústavního soudu ve středu vynesli nález o zpomalení valorizace důchodů: podle nich nebyl postup vlády protiústavní a zákon tak zůstává v platnosti. Zatímco vládní politici rozhodnutí soudu vítají, opoziční poslanci s nálezem nesouhlasí a slibují, že po návratu do vlády „podrobí celý tento systém důkladné revizi“.

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Předsedkyně poslaneckého klubu ANO Alena Schillerová s advokátem Davidem Rašovským před Ústavním soudem, který projednával jejich stížnost na zbržděnou valorizaci důchodů

Předsedkyně poslaneckého klubu ANO Alena Schillerová s advokátem Davidem Rašovským před Ústavním soudem, který projednával jejich stížnost na zbržděnou valorizaci důchodů | Foto: Parik Uhlíř | Zdroj: ČTK

Za ANO jako první na sociálních sítích reagoval na nález Ústavního soudu poslanec a předseda hnutí Andrej Babiš. Uvedl, že ho rozhodnutí soudců zklamalo, ale že ANO „udělalo pro naše důchodce maximum“. Zkritizoval při tom také prezidenta Petra Pavla, který se rozhodl vládní zákon nevetovat.

Nemuselo to vůbec takhle dopadnout, kdyby se pan prezident nezachoval alibisticky a zákon vetoval. Mohl všem dokázat, že není prezidentem pětikoalice, ale dnes už víme, že je,“ napsal Babiš na síti X.

Zároveň poukázal na blížící se volby do poslanecké sněmovny a slíbil, že jestli se hnutí ANO opět ujme vlády, budou pro něj „lidi, kteří naši zemi vybudovali, zase prioritou“. Na volby se ostatně ještě před vynesením ústavního nálezu odvolávala taky exministryně Alena Schillerová. „Pokud vyhrajeme parlamentní volby v roce 2025, tak podrobíme celý tento systém důkladné revizi," uvedla před jednáním.

A stejně reagovala po vynesení nálezu na sítích i stínová ministryně vnitra Jana Mačková Vildumetzová. „Vybojujeme to jinak. Volby se blíží,“ uvedla.

Podle lídra opoziční strany SPD Tomia Okamury by měla stížnost větší váhu, kdyby ji podala obě opoziční hnutí dohromady. „Opakovaně jsme vyzývali hnutí ANO, abychom tu ústavní stížnost podali společně, aby byla ústavní stížnost co nejsilnější, abychom zastupovali co největší množství voličů. A bohužel nyní došlo k tomuto výsledku, se kterým samozřejmě SPD nesouhlasí,“ dodal Okamura.

A kritikou nešetřily ani odbory zastupované Josefem Středulou. Ten označil rozhodnutí Ústavního soudu za zklamání a upozornil, že odbory budou usilovat o nápravu důsledků, které nález ústavního soudu podle něj přináší.

„Považujeme situaci za velmi vážnou, protože Ústavní soud upřednostnil snižování deficitu státního rozpočtu před ochranou důchodců. A to si myslíme, že není rozhodně dobrá cesta,“ vysvětlil předseda Českomoravské konfederace odborových svazů Středula.

Obstrukce a destrukce

Představitelé vládní koalice SPOLU pak vyjadřují s rozhodnutím ústavních soudců spokojenost. „Jsem rád, že naše argumenty před Ústavním soudem obstály. Je to důležité pro udržitelnost důchodového systému, veřejných financí a mezigenerační solidarity v naší zemi,“ napsal na síti X premiér Petr Fiala.

Ministr práce a sociálních věcí Marian Jurečka (KDU-ČSL) poukázal ve shodě s ministrem financí Zdeňkem Stanjurou (ODS) na to, že zbržděním valorizace důchodů předešla vláda vážným hospodářským škodám. „Museli jsme myslet na mezigenerační solidaritu,“ upozornil Jurečka.

„Zdravé veřejné finance, nižší schodky státního rozpočtu jsou důležité zejména pro nízkopříjmové skupiny obyvatel. Protože čím máte nižší příjem, tím víc jste závislí na pomoci státu,“ doplnil postoj vlády Stanjura.

<

Předseda Starostů a nezávislých (STAN) Vít Rakušan zase napsal, že byl připravený respektovat rozhodnutí Ústavního soudu, byť by bylo jakékoliv. Upozornil ale, že je klíčové, že ústavní soudci konstatovali, že právo opozice, vyjádřit se k návrhu zákona, nebylo omezeno.

„To mohu potvrdit z vlastní zkušenosti. O zákonu se debatovalo 67 hodin čistého času a většinu tohoto času se vyjadřovala právě opozice. Kvituji explicitní vyjádření soudce zpravodaje Vojtěcha Šimíčka, že opozice o racionální diskusi zájem neměla,“ napsal ve svém vyjádření.

Podobně se vyjádřila i předsedkyně sněmovny Markéta Pekarová Adamová (TOP 09). „Plně jej (rozhodnutí soudu, pozn. red.) respektuji a jsem ráda, že potvrdil oprávněnost vyhlášení stavu legislativní nouze. Pro opozici by dnešní rozhodnutí mělo být poučením, že je rozdíl mezi obstrukcemi a destrukcí parlamentní diskuze,“ uvedla.

Ivan Bartoš pak jen krátce uvedl, že je klíčové, že soud sice označil projednávání zákona ve stavu legislativní nouze za hraniční, ale zároveň upozornil na to, že opoziční práva nebyla v tomto případě nijak „pošlapána“.

Tomáš Pika Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme