Pokud premiér navrhne odvolání konkrétního ministra a zároveň předloží návrh na nového nebo na člověka, který bude úřad zastávat, má prezident konat neprodleně, řekl Pavel.
Změna by měla navazovat na tzv. mediální novelu, kterou nedávno schválila vláda a která počítá se zvýšením koncesionářských poplatků. ČT se kontrolám Nejvyššího kontrolního úřadu nebrání.
Soudci Ústavního soudu ve středu vynesli nález o zpomalení valorizace důchodů: podle nich nebyl postup vlády protiústavní. Vládní politici rozhodnutí vítají, opozice slibuje revizi.
„V zásadních věcech by se zakotvení fundamentálních práv nemělo dít v rozhodování soudů, ale mělo by to být rozhodováním parlamentu. Soudy pak mohou nastoupit jako určitý korektor,“ říká Baxa.
„Tu éru lze zhodnotit jako vyhrocení určitého extrému, který už delší dobu panuje mezi tím, jak je úřad prezidenta chápán a tím, co stanovuje Ústava,“ uvádí ústavní právník Aleš Gerloch.
„Přímo volený prezident si vykládal Ústavu s vědomím, že má mandát od milionů voličů. Těžko se mu v tom bránilo. Mohl si být jistý, že mu jeho nestandardní chování projde,“ píše Petr Hartman.
„Protože by si byl vědom toho, že by ztratil úctu a autoritu v právnické obci i u Ústavního soudu,“ říká šéf Ústavního soudu na to, že by jeho nástupce jmenoval ještě končící prezident Miloš Zeman.
Ústava je zákonem nad zákony, který je měřítkem a pravidlem jejich vnitřní soudržnosti a je formou mocenského uspořádání státu i jeho politického života.
Pavlu Rychetskému vyprší mandát až v srpnu příštího roku. Nově zvolený prezident či prezidentka se ujme funkce na začátku března. Bude mít dostatek času nástupce Rychetského vybrat.
Wintr připomíná, že velká změna Ústavy a přímá volba prezidenta proběhla v roce 2012 – a taky se změnily podmínky pro podání ústavní žaloby na prezidenta. Do té doby byla potřeba většina senátorů.
Miloš Zeman oznámil, že nejmenuje kandidáta na ministra zahraničí Jana Lipavského. Designovaný premiér Petr Fiala reagoval, že je třeba, aby otázku kompetencí „jednou provždy“ vyřešil Ústavní soud.
„Otázkou je, jestli mu zpráva byla poskytnuta k tomu, aby byla zveřejněna, nebo mu byla poskytnuta k tomu, aby byli informováni jiní ústavní činitelé,“ řekl Radiožurnálu právník Aleš Gerloch.
Praha||Lenka Kabrhelová, Matěj Válek, Dominika Kubištová|Zprávy z domova|Vinohradská 12
Počínáním prezidentova okolí v době nemoci Miloše Zemana se zabývá policie i Bezpečnostní informační služba. Senátoři mezitím podpořili aktivaci článku 66 Ústavy. Jak se v nastalé situaci zorientovat?
„Máme dopis, ve kterém je napsáno, že prezident není schopen vykonávat svůj úřad. Je tak naší povinností jako zákonodárce s tím něco dělat,“ řekl Radiožurnálu předseda Senátu Miloš Vystrčil.
„Exprezident Václav Havel byl také ve vážném zdravotním stavu, komorami tehdy nebylo navrhováno, aby jeho pravomoce přešly na někoho jiného,“ připomíná Aleš Gerloch v rozhovoru pro iROZHLAS.cz.
Ústavní změna vychází z petice, kterou podepsalo 102 000 lidí a kterou myslivci a další majitelé zbraní reagovali na snahu Evropské komise omezit vlastnictví zbraní včetně legálně držených.
„I když ústavní kreativec prezident Zeman nechce prý koalice brát v úvahu při posuzování vítěze voleb, těžko by přece jen mohl obejít strany, které by měly nezpochybnitelnou poslaneckou většinu.“
Ústavní činitelé by v souladu se svým slibem neměli podle svých politických cílů ohýbat zákony, zejména ne ten základní. Především by tak ale neměl činit prezident republiky.
„Nekoná v souladu se svým slibem, vůči sdělovacím prostředkům vystupuje v rozporu s Listinou základních práv a svobod,“ uvedl předseda výboru Pavel Fischer.
Český národní výbor Mezinárodního tiskového institutu odmítá diskriminaci médií, která jim brání ve výkonu jejich profese. Za nepřijatelný považuje takový postup zejména ze strany státních úřadů
Ústavní právník Jan Wintr také ostře kritizoval ministra zdravotnictví za ANO Petra Arenbergera kvůli jeho výroku, že omezení nařídí, přestože tuší, že by ho později soud zrušil.