V Česku je nedostatek přísedících. Firmy nechtějí své lidi pouštět k soudu, starší zájemce odradil covid-19
Českým soudům chybí přísedící. Například v Moravskoslezském kraji potřebuje justice čtyři desítky laických členů senátů. Podle Krajského soudu se přísedící moc do jednacích síní nehrnou, protože odměny jsou malé a navíc firmám se nelíbí, když jejich zaměstnanci sedí u soudů a nejsou v práci.
Emíliea Rabiecová je důstojná starší dáma, které talár s fialovým límcem sluší. Šestasedmdesátiletá žena patří k dlouholetým přísedícím, ale také se rozhodla skončit.
Justice očekává kvůli pandemii více případů. Soudci i žalobci navrhují, aby pomáhali vysloužilí kolegové
Číst článek
„Končím, protože mně končí volební období a už v tom věku to nezvládám. Samozřejmě mi to bude líto, protože takovou paní předsedkyni každému doporučuji,“ popsala Českému rozhlasu Ostrava.
Zájemcům o hledání pravdy radí, aby se rozhodně přihlásili. „Jsou to různé případy, jsou tam věci, které určitě budou lidi zajímat a ať se toho nebojí, protože to není žádná fyzická práce, nemusí lopatou někde házet. Zaměstnají si trochu mozek a myslím si, že to je jenom ku prospěchu pro starší generaci. Ale apeluji i na mladé,“ dodala.
Rozdílné tresty jako problém justice? ‚Soudci teď získávají vodítko,‘ říká jeden z autorů unikátní aplikace
Číst článek
Místopředseda krajského soudu Igor Krajdl říká, že problém jsou nejen nízké odměny, ale také neochota zaměstnavatelů. „Zaměstnavatelé se dívají na své zaměstnance, kteří k soudu chodí příliš často, skrz prsty. Setkáváme se tady s tím, že nechtějí přísedící, kteří jsou třeba zaměstnáni na úřadech, chodit v úřední dny, protože je nemá kdo zastoupit,“ vysvětlil Krajdl.
Justice proto zájemce hledá mezi starší generací, jenže teď aktuálně tyto možné přísedící odrazuje koronavirus. „A samozřejmě u těchto osob koronavirus vyvolává jisté obavy o to, aby se nenakazili. Nicméně u soudu, byť se na nás vztahuje zákonná výjimka, převážná většina soudců soudí s rouškami, s respirátory, dodržujeme zde veškerá hygienická opatření. Velkou většinu výslechů děláme prostřednictvím videokonferencí, takže ani u nás není třeba se bát nějaké nákazy,“ dodal Krajdl.
Nedostatek přísedících podle vedení krajského soudu i zbytečně prodlužuje délku řízení.