Zemanova nominace neprošla, senátoři Procházkovou do rady ústavu pro studium totalit nezvolili

Spisovatelka a signatářka Charty 77 Lenka Procházková se podle očekávání členkou Rady Ústavu pro studium totalitních režimů nestala. Senát její opětovnou nominaci, předloženou prezidentem Milošem Zemanem, neschválil. Ve středečním prvním kole tajné volby získala Procházková pouze devět ze 66 odevzdaných hlasů. Ve čtvrtečním druhém kole dostala osm z 62 odevzdaných hlasů.

Praha (Aktualizováno: 11:30 13. 6. 2019) Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Prezident Miloš Zeman a spisovatelka Lenka Procházková během předávání státních vyznamenání 28. října 2018

Prezident Miloš Zeman a spisovatelka Lenka Procházková během předávání státních vyznamenání 28. října 2018 | Foto: Dan Materna/MAFRA | Zdroj: Profimedia

Procházková ve středu v nominační řeči mimo jiné uvedla, že demokracie může dospět a udržet se pouze na principu svobody slova a svobodném šíření informací rozličných názorů.

Zeman opět navrhl do rady ústavu pro studium totalit Procházkovou. Nominaci již jednou odmítl Senát

Číst článek

Své případné zvolení označila za lakmusový papírek dokazující, zda je Senát skutečně pojistkou demokracie.

Spisovatelka přirovnala své někdejší působení proti komunistickému režimu ke svým současným aktivitám v internetových diskusích. „Jiná doba, jiné nálepkování, pokročilejší praktiky cenzury, ale stejný záměr vykolíkovat terén a připravit jej pro novou dračí setbu,“ uvedla mimo jiné.

Ke svému prvnímu nezvolení před dvěma lety Procházková uvedla, že její skutky proti někdejší totalitě byly shledány „příliš lehkými“ ve srovnání s články, knihami a veřejnými projevy, v nichž reagovala na současnou politickou situaci.

Nominace vadila pracovníkům ústavu

Procházková při své první nominaci dostala v dubnu 2017 jen 15 senátorských hlasů ze 62 odevzdaných, ve druhém kole deset ze 45. Její nominaci provázela kritika jejích současných postojů, mimo jiné od pracovníků ÚSTR.

Poukazovali na to, že spisovatelka s hodnocením minulosti nakládá ideologicky a používá propagandistický a demagogický styl. Odboráři ÚSTR připomínali vystoupení Procházkové, při kterých třeba pálila symboly NATO nebo vyzývala Česko, aby se stalo pátou kolonou v Evropské unii.

Zeman navrhoval Procházkovou jako nástupkyni zesnulé Naděždy Kavalírové, která byla dlouholetou předsedkyní Konfederace politických vězňů. Její místo v sedmičlenné radě ÚSTR je prázdné od ledna 2017.

Mluvčí Zemana na dotaz, jak bude Zeman v otázce obsazení postu v ÚSTR dále postupovat, odpověděl, že „jako vždy, tedy pečlivě a s rozmyslem“.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme