Spor o pozemky ohrožuje pietní akci v Ležákách
Nad tradiční červnovou vzpomínkovou akcí ve vypálené obci Ležáky visí otazník. Letitý spor o výkup pozemků v Ležákách totiž nabírá na obrátkách a může se stát, že památník ochromí červená páska se zákazem vstupu.
Každý rok dorazí do Ležáků přes dvě tisícovky lidí. Letos by neměli chybět třeba kardinál Dominik Duka nebo váleční veteráni generálové Tomáš Sedláček a Jaroslav Klemeš.
"Působí to na mě hrozně. Nejhorší na tom je, když někdo chce vydělávat na mrtvých. Lidé v Ležákách bojovali za svobodu naší republiky. Není to hezké," zlobí se starosta Miřetic, pod které Ležáky spadají, Jaroslav Chour.
Klíčové pozemky patří Haně Klimkové z Prahy, která si je cení na deset milionů korun. Vyjednávání se táhne roky, teď ale opravdu přituhuje. V ohrožení by se mohla ocitnout i nejdůležitější akce celé sezony - červnová pietní vzpomínka.
"Dostal jsem dopis od jejích advokátů, že si nepřeje, abychom na její pozemky vůbec vstupovali. Teoreticky by se mohlo stát, že nás nepustí ani na pietní území, protože ona vlastní i pozemek, na kterém se koná pietní akce, tedy pomník Kniha se jmény všech zavražděných ležáckých občanů," říká ředitel památníku Lidice a Ležáky Milouš Červencl.
Právní zástupce majitelky Dušan Diviš sice omezení vstupu považuje za krajní variantu, ale přesto je to prý reálná možnost.
"Ano, i to se může stát, protože klienta při respektu charakteru toho pietního území na druhé straně nemůže tolerovat to, že se s ní nikdo nebaví a její pozemky jsou využívány pro potřeby třetích osob, aniž by k nim byla nějakým způsobem upravena práva," vysvětluje Diviš.
Červencl: Stát v tomhle případě zaspal
Většinu převodů se s restituenty podařilo vyřešit už v devadesátých letech. Podle Milouše Červencla ale v tomto případě stát skutečně zaspal.
"Myslel jsem si v dobré víře, že se mi podaří dotáhnout výkupy do konce. Nepodařilo se mi to, na jedné straně jsou vysoké finanční nároky paní majitelky, na druhé absolutní neochota státu tyto věci řešit," myslí si Červencl.
"Je to národní kulturní památka. Majitelka by to měla buď převést bezplatně, nebo za cenu, za kterou se to vykupovalo v devadesátých letech, tedy za dvacet korun," myslí si starosta Ležáků Jaroslav Chour, že požadovaných deset milionů je už za hranicí slušnosti.
Ledy se ale přece jen hýbají. Karty teď budou mít v ruce právníci obou znesvářených stran. Na nich bude najít z podivného a smutného labyrintu cestu ven.