Vykázání Tchaj-wanu od ministryně? ‚Ukázali jsme, že jako země nemáme moc hrdosti,‘ míní Svoboda

Středeční setkání na ministerstvu průmyslu poznamenal incident. Musel jej opustit zástupce Tchaj-wanu, a to poté, co k tomu organizátory vyzval velvyslanec Číny. Ministerstvo tvrdí, že zabránilo diplomatickému konfliktu. „Pozvat na setkání s velvyslanci vedoucího kanceláře podle mě nebylo šťastné. Na druhou stranu ale nepovažuji za vhodné, aby nám jiná země říkala, kdo na té poradě má mít,“ řekl exministr zahraničí Cyril Svoboda.

Praha Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Marta Nováková, ministryně průmyslu a obchodu.

Jsem ráda, že se podařilo zabránit diplomatické roztržce, prohlásila ministryně průmyslu Marta Nováková (za ANO) | Foto: Michaela Danelová | Zdroj: iROZHLAS.cz

„Pozvat na setkání s vedoucími zastupitelských úřadů, tedy s velvyslanci, vedoucího kanceláře podle mě nebylo šťastné,“ řekl v pátek Radiožurnálu ředitel Diplomatické akademie a bývalý ministr zahraničí Cyril Svoboda.

Zástupce Tchaj-wanu musel opustit jednání s ministryní průmyslu. Požádal o to čínský velvyslanec

Číst článek

„Když rozhodli, že má vedoucí kanceláře odejít, tak tím ukázali, že jsme země, která nemá moc hrdosti,“ upozornil ve vysílání Radiožurnálu ředitel Diplomatické akademie.

Podle informací serveru Hlídacípes.org čínský velvyslanec argumentoval tím, že jeho požadavek je v zájmu hladkého průběhu dubnové cesty prezidenta Miloše Zemana do Číny. 

„Návštěva prezidenta v Číně nemůže být závislá na tom, jestli se vedoucí kanceláře Tchaj-wanu zúčastní nějaké schůzky. To je zástupný argument,“ je přesvědčen Svoboda.

Devatenáct let

Samo ministerstvo přitom v prohlášení uvedlo, že členové Ekonomické a kulturní kanceláře Tchaj-wanu se setkání účastní posledních devatenáct let a k podobnému konfliktu zatím nedošlo. 

Tchaj-wan totiž nemá v Česku oficiálně velvyslanectví, ale jen hospodářskou a kulturní kancelář. Její zástupce Chung-I Wang k incidentu prohlásil, že ho mrzí. Podle Svobody ale nedorozumění nejspíš žádnou politickou dohru mít nebude.

Tchajwanské investice... 

Ostrov, jehož nezávislost vláda v Pekingu neuznává, je pro českou ekonomiku důležitým ekonomickým partnerem.

‚Lidská práva jsou více než panda v zoo.‘ Praha chce upravit partnerskou smlouvu s Pekingem

Číst článek

„Vytvořili u nás díky svým investicím zhruba šestnáct tisíc pracovních míst a opravdu tu provádí investice. To znamená, že tady realizují výrobu. Jejich činnost tady není pouze akviziční, nenakupují tu už hotové firmy, naopak je zakládají,“ vysvětlil pro Radiožurnál analytik CzechFund Lukáš Kovanda. „Je to jeden z vůbec nejvýznamnějších asijských investorů v České republice.“

Hlavní oblastí jejich působení je podle Kovandy elektrotechnický průmysl. Mezi takové společnosti patří Foxconn, BenQ, Acer a další, které v uplynulých letech investovaly a realizovaly dovoz čipů pro výrobu elektronických přístrojů.

„Často z Tchaj-wanu dovážíme součástky pro výrobu elektrotechnických zařízení, a následně je vyvážíme dál v rámci reexportu. Jen část dovozu z Tchaj-wan končí přímou spotřebou tady,“ popisuje.

... a čínské nákupy

Čína v Česku naopak zatím podle Kovandy provádí zejména akvizice, tedy nakupuje firmy, a není zdaleka tak velkým poskytovatelem pracovních míst.

Tchaj-wan je součástí Číny a Peking proti jeho nezávislosti může použít sílu, varoval čínský prezident

Číst článek

„V posledních letech dochází k útlumu čínských investic v celém světě. A také český export do Číny v porovnání s rokem 2018 nepatrně poklesl. To ale souvisí i s ochlazováním čínské ekonomiky,“ podotkl.

V budoucnu by to ale mohlo být jinak. „V uplynulých dvaceti letech byl Tchaj-wan důležitějším ekonomickým partnerem než Čína, jak v oblasti vzájemného obchodu, tak investic tchajwanských firem na českém území. Ale ta perspektiva, kterou nabízí obrovský čínský trh, je pro české podnikatele zajímavější,“ připustil.

„Budoucnost, pakliže by se naplnily pozitivní scénáře, samozřejmě hraje ve prospěch Číny. Otázkou ale je, jestli se naplní,“ uzavřel.

Tomáš Pavlíček, dok Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme