Hlavní ekonomický poradce prezidenta Pavla nedoporučuje schválit návrh státního rozpočtu, podle něj jsou totiž v návrhu sporné položky za zhruba 40 miliard korun.
Ministr financí musí za 5 dní seznámit vládu s návrhem rozpočtu. Veřejnost se tak dozví konkrétní údaje o dva měsíce později, než bylo zvykem před změnou zákona o rozpočtových pravidlech.
Ekonom Kovanda vysvětluje, že nákupy amerických akcií jsou často financované skrze půjčky v japonské měně, a to právě proto, že je dlouhodobě velice nízko úročená.
Další rušení poboček? „Jednoznačně ano. Stále máme nejhustší síť poboček v Evropě,“ míní hlavní ekonom Kovanda. „V tuto chvíli nic takového na stole není,“ vyvrací obavy manažer Vitík.
Přechod na euro je nákladnou záležitostí. „V očích i třeba mezinárodního tisku jsme nemocný muž Evropy. A na tom se moc letos měnit nebude,“ řekl pro Český rozhlas Dvojka ekonom Lukáš Kovanda.
„Firmy sem přišly a zaměstnaly poměrně kvalifikovanou českou pracovní sílu. Nedělaly to jako charitu, přišly za ziskem a nyní si zisk berou do zahraničí,“ myslí si Lukáš Kovanda.
„V čase, kdy stát apeluje na důchodce, aby si utahovali opasky, tak chce uskutečnit tento marnivý výdaj, který pomůže spíše jen velmi dobře situovaným restauracím navýšit ziskovost.“
Kovanda si myslí, že nalézt úspory za 100 miliard korun pouze škrty a úsporami možné je. Připomíná, že ministr financí už například přišel s tím, že proškrtá desítky miliard na dotacích.
Podle poradenské společnosti Inovev byl loni podíl čínských značek na trhu s auty v Evropě necelých deset procent. To je proti roku 2021 téměř dvojnásobek.
„Po dvou letech poměrně slabých zisků, 2020 a 2021, se zisky finančních domů v ČR vrací na trendovou dráhu, na které se pohybovaly před pandemií covidu-19,“ uvedl analytik Trinity Bank Lukáš Kovanda.
Ministerstvo financí sbírá data od prodejců paliv zhruba od poloviny března, výsledky podle Stanjury nejsou uspokojivé. Marže na počátku kontrol klesly a následně už stagnovaly.
V českém tisku se ve středu dočtete, že zakladatelé Wallmarku věnovali na charitu 1,8 miliardy korun. V Česku jde o rekordní částku poskytnutou fyzickými osobami, píšou Hospodářské noviny.
Dosavadní razantní zpřísňování měnové politiky ČNB vede k tomu, že měnové podmínky v Česku se utahují nejrychlejším tempem v ekonomicky rozvinutém světě. To zatraktivňuje korunu v očích investorů.
„Jde o zaměstnance státní správy, úředních správních úřadů, policie, hasičského sboru, armády, vězeňské služby a fakultních nemocnic,“ uvádí náměstek ministra vnitra Petr Hůrka.
Unie filmových distributorů (UFD) a zástupci filmové obce jsou překvapeni, že je filmová distribuce vyloučena z podpory, kterou poskytuje program COVID-kultura.
Program Covid III pro zasažené podnikatele je podle ministryně financí Aleny Schillerové (za ANO) nastavený správně. Jeho parametry nejsou příčinou nízké poptávky živnostníků a firem.
Nejdražší pohonné hmoty jsou v Praze nebo Středočeském kraji. Naopak nejlevněji mohou řidiči natankovat v Plzeňském kraji. Za litr benzinu tam průměrně zaplatí 25,06 koruny, za naftu 25,24 koruny.
Do ekonomiky půjde přibližně bilion korun. Část je již v procesu alokace. Uzavření ekonomiky by mělo trvat do konce června s postupným otevíráním podniků, kde nehrozí velká kumulace lidí.
Loni Češi celkem citelně bohatli díky nejnižší míře nezaměstnanosti v ekonomicky vyspělejší části světa, která poháněla růst mezd. V roce 2018 v Česku nadprůměrně stoupaly ceny nemovitostí.
Předpokládané inkaso pěti miliard korun ročně zkrátka zdaleka nemusí kompenzovat ztrátu velkého počtu pracovních míst v Česku a celkové zchudnutí tuzemské ekonomiky.