‚Filip není KSČM.‘ Část komunistů žádá odchod předsedy strany, sepsali výzvu
Předseda KSČM Vojtěch Filip čelí výzvě k odstoupení z čela strany. Mezi členy komunistů koluje výzva nazvaná: Filip není KSČM. Informovaly o tom v úterý Lidové noviny. Filip čelí kritice, že údajně lobboval za První chráněnou dílnu, nejvýnosnější byznys obviněného ústeckého podnikatele Tomáše Horáčka, jak dříve informovalo Právo.
Předseda komunistů Vojtěch Filip se k výzvě spolustraníků nevyjádřil, píšou Lidové noviny. Komunistická europoslankyně Kateřina Konečná pak uvedla, že debatu na toto téma očekává v pátek na jednání výkonného výboru.
Poslanec KSČM Jiří Dolejš už ale kritiku sepsanou proti předsedovi komunistů odmítl. „Především: KSČM, to nejsou autoři podobných výzev. Pár neuspokojených jednotlivců a ideových popletů se vždy vynoří před volbami, aniž by dbali na relevantní informace a stranický postup,“ prohlásil.
Filipovy vztahy s obviněným lobbistou
Filip se měl za První chráněnou dílnu přimlouvat na Finančním úřadu Ústeckého kraje. Deník Právo to v pátek napsal s odkazem na interní korespondenci mezi předsedou komunistů a ředitelem úřadu Janem Havlíčkem.
,Šikanózní jednání.‘ Šéf komunistů Filip lobboval za firmu obviněného podnikatele Horáčka, píše Právo
Číst článek
Podle dopisů, které má redakce k dispozici, Filip kritizuje kontroly, které v dílně odhalily možné zneužívání dotací. Úřad podle něj vůči firmě jednal nezákonně a diskriminačně. Stížnosti přitom Filip zaslal pouze půl roku předtím, než policie podnikatele obvinila a poslala do vazby.
Filip už dříve přiznal, že se s podnikatelem Horáčkem setkal, a to při dvou oficiálních schůzkách, při kterých měl Horáček lobbovat za své zájmy v Kazachstánu a Vietnamu, jak již dříve informoval server iROZHLAS.cz. Podle Filipa ale neúspěšně. Šéf KSČM se v minulosti sešel i s odvolanou ředitelkou Nemocnice Na Bulovce a další obviněnou v případu Andreou Vrbovskou.
Na dotaz, zda se Vojtěch později za První chráněnou dílnu u finančního úřadu přimlouval, redaktorům nejprve odpověděl, že ne. Později uvedl, že se „pouze ptal“.
Do kauzy kolem nemocničních zakázek byl zapojený i známý exministra Němečka, tvrdí Horáček
Číst článek
V jednom z dopisů přitom mluví o možném „šikanózním jednání“ ze strany finančního úřadu. „Vážený pane řediteli, doufám, že si uvědomujete, že společnost První chráněná dílna zaměstnává řádově stovky zaměstnanců, včetně vysokého počtu osob se zdravotním postižením a ukončení její činnosti by mělo nepříznivý dopad na zaměstnanost v širším regionu,“ cituje deník z Filipova dopisu.
Podle ředitele Havlíčka měl šéf komunistů jako poslanec právo ho kvůli tomuto případu oslovit. Dodal ale, že se s takovým zájmem a formou jednání setkal poprvé.
Podle informací Práva původně Filipovi stížnost na postup finančního úřadu poslala tehdejší jednatelka První chráněné dílny a sestra obviněného podnikatele Barbora Horáčková.
Peníze pro KSČM
Ústecký podnikatel Tomáš Horáček, který je podle vyšetřovatelů ústřední postavou kauzy údajně zmanipulovaných zdravotnických zakázek, se snažil budovat vztahy v politických kruzích dlouhodobě.
Hnutí ANO vrátilo dar od stíhaného Horáčka. Piráti se teprve poradí, kam sponzorský příspěvek investují
Číst článek
S ním spojená společnost Active Vision zasponzorovala před sněmovními volbami v roce 2017 Piráty i KSČM. Šlo o věcné dary, jak vyplývá z jejich výročních zpráv, konkrétně reklamní billboardy a brožury za bezmála 100 tisíc.
A zatímco Piráti, stejně jako hnutí ANO, se rozhodli dar vrátit, KSČM si ho ponechala. Předseda komunistů Filip serveru iROZHLAS.cz loni v létě řekl, že k vrácení příspěvků, není důvod.
„KSČM nemá důvod ani možnost, jak by vrátila nefinanční plnění firmě Active Vision SE,“ reagoval předseda strany Vojtěch Filip na dotaz redakce.
Horáček a kauza nemocnic
- Horáček je podle policie hlavní postavou v korupční kauze týkající se pražských nemocnic Na Bulovce a Na Františku.
- Obvinění kvůli zakázce Nemocnice Na Bulovce na úklid si vyslechl nejen Horáček, ale i exšéfka Bulovky Andrea Vrbovská, její nástupce František Novák a dalších pět lidí se společností TSB s.r.o. V souvislosti s tendrem podle policie Horáček a další chtěli úplatek 7,2 milionu korun.
- Další obvinění padlo v souvislosti se zakázkou na stravování v Nemocnici Na Františku. Soutěž byla podle kriminalistů napsána na míru společnosti Eurest (nyní Compass Group). Tehdejší obchodní ředitel Antonín Tvrdoň za to měl odevzdat úplatek ve výši pět milionů korun. V první fázi tak kriminalisté obvinili vedle Tvrdoně a firmy Compass Group ústeckého podnikatele Tomáše Horáčka, který si o úplatek firmě řekl, šéfa Nemocnice Na Františku Roberta Zelenáka, Jitku Ulrichovou, manažerku společnosti Veřejné zakázky, s. r. o., a lékaře Všeobecné fakultní nemocnice v Praze Martina Stříteského.
- Loni v říjnu policisté začali stíhat Horáčka, dalšího člověka a dvě firmy. Tendr za téměř tři miliony korun v nedávném auditu kritizovalo ministerstvo zdravotnictví.
- V lednu Česká televize a Zdravotnický deník uvedly, že se Horáček snaží získat postavení spolupracujícího obviněného.