Byznys s postižením. Jen od Bulovky Horáčkova chráněná dílna inkasovala zakázky za desítky milionů
První chráněná dílna si na státních zakázkách jen za poslední dva roky přišla na 650 milionů korun. Na majitele firmy Tomáše Horáčka, podle kriminalistů ústřední postavu rozsáhlého policejního zásahu v pražských nemocnicích, byla v sobotu uvalena vazba. Server iROZHLAS popisuje, jak vypadalo podnikání ústeckého podnikatele přezdívaného „velrybář“, které dlouhodobě kvůli napojení na Nemocnici Na Bulovce kritizuje Transparency International.
Jen od Nemocnice Na Bulovce, pro jejíhož šéfa Františka Nováka si ve čtvrtek přišli detektivové Národní centrály proti organizovanému zločinu, získala První chráněná dílna od roku 2016 celkem 25 zakázek v hodnotě přes 54 milionů korun. Vyplývá to z veřejně přístupné databáze serveru Hlídač státu.
Soud po policejní razii uvalil vazbu na podnikatele Horáčka a exšéfku Bulovky Vrbovskou
Číst článek
Šlo například o dodávky lékařských přístrojů jako videobronchoskop nebo několik ultrazvuků. Firma také pro nemocnici zajišťovala ochranu majetku a osob nebo dodávala sanitní vozidla. Milionové kontrakty od nemocnice získaly i další firmy napojené na Horáčka.
Netransparentnost tendrů
Protikorupční organizace Transparency International dlouhodobě kritizuje napojení Horáčka na Bulovku, o jeho podnikání se zajímá už od roku 2013. Upozorňuje například na netransparentnost tendrů a obcházení zákona o veřejných zakázkách. Podle staré legislativy měly všechny chráněné dílny u podlimitních zakázek při hodnocení nabídek patnáctiprocentní zvýhodnění, připomíná analytik Milan Eibl.
„První chráněná dílna se neomezovala na tradiční dodávky, kde je možné naplno zapojit zdravotně postižené osoby, ale hlásila se prakticky do všech odvětví: od dodávek traktorů, dodávek plicní ventilace, odvoz kamence či dodávky ocelových svodidel,“ popsal.
Bulovka například platila ročně přes devět milionů korun Horáčkově firmě za ochranku. Většinu tendrů navíc měla být řešena formou subdodávek – zboží a služby ve skutečnosti dodával někdo jiný.
KDE VŠUDE ÚŘADOVALA NÁRODNÍ PROTIMAFIÁNSKÁ CENTRÁLA:
Nemocnice Na Bulovce
Nemocnice Na Františku
39 domovů důchodců a sociálních zařízení v Praze a Středočeském kraji
Dům Andrey Vrbovské
Sídlo firmy HTS Corporate group
Kancelář firmy Veřejné zakázky s. r. o.
Kancelář advokáta Radka Jurčíka
Kancelář zdravotnické firmy B. Braun
„Takové zakázky pak byly subdodavatelsky plněny i na 99 procent. Tím se z chráněné dílny stal jen chodící štempl, který zprostředkovával plnění pro standardní firmy,“ doplnil analytik Eibl s tím, že podnikání dílny považuje za přinejmenším neetické.
První chráněná dílna totiž bere od státu dotace na zaměstnávání lidí s postižením. Jen loni si tak přišla na necelých osm milionů korun, jak vyplývá z údajů Úřadu vlády, které má server iROZHLAS.cz k dispozici. V roce 2016 to bylo přes pět milionů korun, v přechozích letech okolo tří milionů korun.
Vazba na Vrbovskou
Kvůli „lobbistickým vazbám“ skončila také někdejší ředitelka Nemocnice Na Bulovce Andrea Vrbovská, kterou ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (za ANO) odvolal z funkce letos v lednu. U ní doma kriminalisté ve čtvrtek také zasahovali (profil Vrbovské čtěte ZDE) a stejně jako na Horáčka na ni byla v sobotu uvalena vazba. Poslední zakázku pro Horáčkovu chráněnou dílnu na dodávku ultrazvuku Vrbovská podepsala jen den před svým odvoláním.
Vrbovskou s Horáčkem pojil blízký vztah, ačkoli to sama v minulosti popírala. Ještě dnes lze na jejím facebookovém profilu dohledat například jejich společnou fotku z kina, což ředitelka vysvětlovala jako náhodné setkání.
O Horáčkovi média v minulosti psala jako o „velrybáři“ a náboráři černých duší ČSSD na Ústecku, kde společně s tehdejším „severočeským kmotrem“ ČSSD Petrem Bendou lovil fiktivní straníky. Před volbami v roce 2010 zase během předvolebních mítinků Jiřího Paroubka působil jako jeho „roztleskávač“. Soudy Horáčka také pravomocně potrestaly za pojistný podvod při dopravní nehodě.
Policejní akce v pražských nemocnicích
- Národní centrála proti organizovanému zločinu spustila ve čtvrtek rozsáhlý zásah na několika místech v Česku. Prohlídky probíhaly ve zdravotnických zařízeních, například v Nemocnici Na Bulovce, kde kriminalisté zadrželi jejího ředitele Františka Nováka, nebo v Nemocnici Na Františku.
- Zásah dále probíhal v kancelářském komplexu na Chodově, kde sídlí zdravotnická společnost B. Braun. Policisté rovněž zasahovali v Perucké ulici v Praze, kde sídlí společnost HTS Corporate Group, a v advokátních kancelářích v Brně a v Praze.
Zakázky za stamiliony
První chráněná dílna dodává zboží a služby také dalším zdravotnickým zařízením, například Fakultní nemocnici v Plzni, nemocnici v Olomouci, Fakultní nemocnici Brno nebo Slezské nemocnici v Opavě. Celkem lze od července 2016, odkdy musí státní instituce kontrakty zveřejňovat, dohledat přes 500 smluv za více než 650 milionů korun.
Podle analytika Eibla z Transparency International tak jde o významného dodavatele veřejných zakázek, který těží především ze zvýhodnění na trhu. Jako zaměstnavatel lidí s hendikepem měl totiž podle staré legislativy ve veřejných tendrech značnou výhodu.
„První chráněná dílna obchoduje především se svým statusem chráněné dílny, který jí umožňuje pod pláštíkem chvályhodné činnosti realizovat významnou obchodní činnost, ta ovšem jde proti primárnímu účelu chráněných dílen, a to aktivní začleňování hendikepovaných do pracovního procesu,“ popsal serveru iROZHLAS.cz Eibl.
Netransparentní je i hospodaření Horáčkovy firmy fungující od roku 2008. První chráněná dílna od roku 2015 neplní zákonnou povinnost a nezveřejňuje účetní závěrky. Není tak jasné, jaké výsledky společnost má v posledních letech.
iROZHLAS se pokouší od čtvrtka společnost kontaktovat, jednatelka Barbora Horáčková, sestra Tomáše Horáčka, ale na telefonáty ani SMS nereaguje.
Určitou informaci poskytují záznamy v registru smluv, v roce 2016 uzavřela společnost smlouvy s veřejnými subjekty alespoň na 309 milionů korun s DPH, v roce 2017 to bylo 283 milionů.
Napojené firmy
První chráněná dílna je součástí HTS Corporate Group, kde ve čtvrtek rovněž zasahovala policie. Do skupiny patří i firma Active Vision, kterou podle obchodního rejstříku vlastní právnička Nina Rydlová. Jak vyplývá z registru smluv, firma od státních institucí získala v posledních letech zakázky za 65 milionů korun. Vedle Nemocnice Na Bulovce spolupracovala třeba s Všeobecnou fakultní nemocnicí v Praze nebo krajskou nemocnicí v Liberci.
Rydlová donedávna figurovala i v další firmě ze skupiny, a to v Tender Consortium, která za poslední dva roky od státu získala zakázky za 100 milionů korun. Přímo od Nemocnice na Bulovce, jak vyplývá z registru smluv, to pak byla trojice zakázek za celkem sedm milionů korun.
Právě Rydlová byla ještě v únoru vedena jako jediný vlastník skupiny HTS Corporate Group. Ta vznikla ke konci roku 2015. Komu však přesně nyní patří, není podle rejstříku jasné, notářský zápis zmiňuje dva akcionáře. Server iROZHLAS.cz se snažil Rydlové dovolat, telefony ale nezvedla a nereagovala ani na zaslanou SMS.