Je třeba uvažovat o vyhoštění ruských diplomatů z Česka, uvedla Langšádlová. TOP 09 kritizovala Stropnického
Opoziční TOP 09 ve sněmovně požádá vládu v demisi a šéfa diplomacie Martina Stropnického (ANO), aby reagovali na tvrzení Ruska, že jed použitý v Británii k pokusu o vraždu někdejšího dvojitého agenta a jeho dcery mohl pocházet z České republiky. „Budeme chtít usnesení, které odmítne tvrzení ruské strany,“ uvedla poslankyně Helena Langšádlová.
Do Černínského paláce by podle Langšádlové měl být předvolán ruský velvyslanec a je na místě uvažovat o vyhoštění ruských diplomatů. Šéf české diplomacie postupuje podle TOP 09 v případu laxně a tvrzení Ruska ČR poškodilo.
Podle předsedy TOP 09 Jiřího Pospíšila měl Stropnický reagovat ihned o víkendu. „Pro nás je nepřijatelné, aby český ministr zahraničí reagoval slovy, že nebude kazit víkend ruskému ambasadorovi a předvolá ho nějaký další den,“ uvedl.
Kdyby podle něj diplomacie reagovala okamžitě, nemusela by vláda čelit kritice. Pozvat ruského velvyslance považuje TOP 09 za naprosté minimum v řešení situace. Pokud Rusko ČR obvinilo, mělo by předložit důkazy, zdůraznila Langšádlová.
Bez komentáře
Zástupci vlády odmítali v pátek situaci komentovat s odvoláním na pondělní zasedání unijních ministrů zahraničí, ti ve společném prohlášení vyzvali Rusko, aby bezodkladně odpovědělo na otázky Londýna a mezinárodního společenství ohledně nedávného útoku nervovou látkou v jihoanglickém Salisbury.
'Schováváte jehlu pravdy ve stohu lží a mlčení.' EU tlačí na Moskvu kvůli Skripalovi
Číst článek
Podle EU byl útok na někdejšího dvojitého agenta Sergeje Skripala a jeho dceru 4. března bezohledný a nezákonný čin, který ohrozil životy mnoha civilních občanů.
Stropnický při odchodu z jednání ministrů EU řekl, že otázka případných dodatečných sankcí vůbec diskutována nebyla. „Nedokážu vyloučit, že by to třeba mohlo být předmětem jednání prezidentů a premiérů na Evropské radě,“ podotkl.
Česko i další země, které Moskva označila o víkendu za možné původce látky použité k útoku, na jednání toto nařčení odmítly, doplnil Stropnický.
O dalším postupu mohli v úterý ráno diskutovat účastníci pravidelného zasedání Bezpečnostní rady státu, mluvčí kabinetu Barbora Peterová otázku nekomentovala.
Kritika Babiše
TOP 09 dále chce, aby premiér v demisi Andrej Babiš (ANO) vysvětlil sněmovně kázeňské řízení s ředitelem Generální inspekce bezpečnostních sborů (GIBS) Michalem Murínem. Podle předsedy poslanců TOP 09 Miroslava Kalouska jde o mocenskou zvůli a útok na nezávislou instituci.
Ředitel GIBS je neodvolatelný, pokud nejsou naplněny zákonné důvody, říká policejní právník
Číst článek
„Po výhrůžkách skandalizací, po něčem, co se dá nazvat vydíráním, přistoupil předseda vlády k tomuto správnímu aktu, který nemá precedens,“ řekl v úterý novinářům Kalousek. Pokládá za nehorázné, když Babiš řekl o Murínovi, že je ohrožením demokracie.
Minulý týden Babiš oznámil, že hodlá Murína dočasně zprostit výkonu služby. Ze zákona o služebním poměru vyplývá, že člen bezpečnostního sboru může být zproštěn výkonu služby, pokud je podezřelý ze spáchání trestného činu, kázeňského přestupku nebo jednání, které má znaky přestupku.
„Jsem hluboce přesvědčen, že zákon není naplněn,“ řekl k tomu Kalousek. Kázeňské řízení kvůli přestupku začalo v pondělí, není veřejné.