Topolánek nabízí vládu bez KSČM do předčasných voleb
Předseda ODS Mirek Topolánek přišel s nabídkou vlastního řešení současné vládní krize. Takzvaná generální dohoda spočívá ve vytvoření krátkodobé vlády všech parlamentních stran vyjma KSČM, která by na začátek listopadu připravila referendum o euroústavě a ve stejném termínu vypsala předčasné volby.
O návrhu už Topolánek informoval prezidentova kancléře Jiřího Weigla a předsedu vlády a ČSSD Stanislava Grosse, s šéfem lidovců Miroslavem Kalouskem jednal o návrhu osobně.
Samotný text dopisu s návrhem generální dohody by chtěl Topolánek poskytnout prezidentovi a předsedům stran bývalé koalice ještě před večerním jednáním ČSSD, KDU-ČSL a US-DEU. Podmínkou je, že se mu to podaří projednat se členy politického grémia ODS. V opačném případě by byl dopis rozeslán ve čtvrtek.
Generální dohoda podle Topolánka moc nepočítá s vytvořením duhové koalice. Strany by spíš "tolerovaly technokratickou vládu, která by měla jasně stanovenou agendu a hlavní úkol - připravit zemi na referendum a na předčasné volby v listopadu tohoto roku", uvedl Topolánek.
Návrhem ODS podle Topolánka ustupuje od svého požadavku oddělit referendum o euroústavě a parlamentní volby. "To, co se dneska u nás děje, je cesta do pekel. Ty strany, které si říkají demokratické mají přímo povinnost najít nějaké řešení," poznamenal Topolánek.
Grossův návrh vlády v čele s diplomatem Janem Kohoutem a s podporou tří stran bývalé koalice, které se nejsou schopny úplně dohodnout, byl "mezikrokem k návrhu, který opravdu zamezuje nástupu komunistů", uvedl Topolánek k šancím na přijetí návrhu ODS.
Až za prioritu vypsání předčasných voleb a uspořádání referenda klade Topolánek důraz na podobu, agendu a personální složení kabinetu, který by prakticky fungoval půl roku. Rozsah činnosti nového kabinetu by podle něj závisel na konkrétních jednáních.