Transgas zahalil růžový kouř z dýmovnic. Umělecká skupina protestovala proti demolici budovy

Transgas na pražských Vinohradech zahalil ve středu dopoledne hustý růžový kouř. Na facebooku se k činu přihlásila umělecká skupina Bolt958, která rozhodila kolem budovy několik dýmovnic. Protestovala tak proti zbourání Transgasu. Její členové již v minulosti například nalili rudou barvu do Vltavy, chtěli tak vyvolat debaty o využití výstavní síně Mánes.

Praha Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

„Snažíte se zbourat budovu, která má obrovskou architektonickou hodnotu a jejíž unikátní technologické řešení nemá u nás obdoby,“ uvedli zástupci umělecké skupiny Bolt958 na svých facebookových stránkách.

Nesahej na Transgas, vzkázali demonstranti ministrovi. Postavíme tu něco hezkého, reaguje investor

Číst článek

„Místo ní chcete další skleněnou fasádu, kterých je ve městě přespříliš. Město nepotřebuje další unifikované kanceláře, z kterých bohatnou developeři,“ upřesnili.

Kouř podle nich symbolizuje zážeh motorů startující kosmické lodi Transgas, kterou unesli Bolti 958. „Těleso se brzo vznese a přistane na planetě, kde si kvalitní architekturu neničí,“ doplnili.

Policisté k budově Transgas vyjížděli krátce po desáté hodině dopolední. „Policisté po příjezdu na místo nezjistili žádné poškození majetku. Do současné doby rovněž policie neeviduje žádné zranění osob. Událost proto policie zadokumentovala bez konkrétní právní kvalifikace,“ doplnil mluvčí pražských policistů Jan Rybanský.

Něž se ale dostali na místo, byli členové umělecké skupiny už dávno pryč. „Nikdo nás nechytil, takže pokuty nebyly. Přijela tam policejní auta a vyšetřovali to, ale my byli dávno pryč,“ popsali členové skupiny pro server iROZHLAS.cz.

Skupina je známá svými nečekanými akcemi. V polovině srpna nalila rudou barvu u Masarykova nábřeží do Vltavy, čímž prý chtěla upozornit na využívání výstavní síně Mánes k akcím nesouvisejícím s uměním.

„Plány máme, ale vzhledem k tomu že léčíme šokem tak moc dopředu neprozrazujeme,“ dodali členové skupiny.

Transgas na Vinohradech

Majitelem souboru budov Transgas je developerská skupina HB Reavis slovenského miliardáře Ivana Chrenka, která ho získala v roce 2014 od společnosti ČEZ.

Mluvčí firmy HB Reavis Jakub Verner uvedl, že na architektonické kvality Transgasu nemají odborníci jednotný názor.

„Velká část odborníků sdílí názor, že architektonické hodnoty komplexu nevyvažují dostatečně jeho závažné urbanistické nedostatky,“ doplnil a upozornil, že ministerstvo kultury v listopadu rozhodlo, že Transgas není památkou.

Vizualizace projektu na místě bývalého Transgasu | Foto: Firma HB Reavis

Místo stávajících budov chce vybudovat polyfunkční soubor sedmi budov podle návrhu architekta Jakuba Ciglera. Podle předběžných odhadů by se mohl projekt začít stavět přibližně za rok a dokončen by mohl být začátkem roku 2021.

Soubor staveb bývalého Plynárenského centrálního dispečinku Transgas a ministerstva paliv a energetiky stojí na Vinohradské třídě pod budovou Československého rozhlasu. Tři budovy byly postaveny v letech 1966 až 1976 v brutalistním stylu doplněném o různé technicistní detaily.

ako Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme