Harrisová i Trump se snaží získat podporu Afroameričanů. Jejich hlasy by mohly být klíčové
Oba uchazeči o Bílý dům, viceprezidentka Kamala Harrisová a bývalý prezident Donald Trump se v pondělí vydali do Pensylvánie, pokládané za klíčový stát pro prezidentské volby. Tři týdny před rozhodujícím dnem zaměřila kandidátka demokratů své úsilí na černošské voliče. Zatímco Harrisová se setkala s občany města Erie, její republikánský soupeř odpovídal na otázky voličů v Oaks, velkém předměstím Filadelfie, napsala agentura AFP.
Ve volbě amerického prezidenta není rozhodující počet získaných hlasů, ale počet udělených volitelů ve sboru, který pak oficiálně zvolí hlavu státu. O jeho složení lidé rozhodují v přímém hlasování. Drtivá většina amerických států uděluje všechny své volitele vítězi hlasování o prezidentských kandidátech v daném státě. V Pennsylvánii je ve hře 19 volitelů.
Kdo by vyhrál americké volby, kdyby se konaly dnes? Podívejte se na aktuální odhady průzkumů
Číst článek
Tým Harrisové v pondělí zveřejnil sérii návrhů, které mají přímo prospět Afroameričanům. V průzkumech totiž bývalá kalifornská prokurátorka Harrisová u této kategorie voličů zaostává, alespoň v porovnání s předchozími demokratickými uchazeči o Bílý dům. Program má pomoci se spuštěním vlastního podniku či obchodu, a to hlavně výhodnými půjčkami. Opatření rovněž počítají s pomocí a zvýhodněným přístupem ke vzdělávání.
Trump na svém mítinku prohlásil, že nelegální migrace poškozuje černošskou a hispánskou komunitu. „To, co nyní přichází do naší země, má obrovský negativní dopad na černé rodiny a hispánské rodiny a nakonec na všechny,“ řekl podle serveru BBC News a přislíbil zavřít hranice nelegálnímu přistěhovalectví, zatímco legálně bude nadále možné do USA vstoupit.
Počty nelegálních přechodů jižní hranice USA přirovnal k „invazi“ a tvrdil, že „radikálně levicoví šílenci chtějí, aby do země mohl každý vstoupit, ačkoliv mnozí z nich jsou zločinci“.
Harrisová je pro podporu Kyjeva. Nejednala by s Putinem o míru bez účasti Ukrajiny
Číst článek
Migrace představuje pro Trumpa jeden z klíčových problémů. Už během kandidování na prezidenta v roce 2016 vyzýval k vybudování zdi mezi USA a Mexikem. Na mítinku rovněž tvrdil, že většina vysokých nákladů na pořízení vlastního bydlení připadá na plánování a schvalování, a ne na samu výstavbu.
„Budeme se jich zbavovat,“ prohlásil na adresu územních regulací. Mít vlastní dům je podle kandidáta součástí amerického snu: „Vytvoříme americký sen pro mladé a i pro starší,“ slíbil.
Trump v neděli v Arizoně podle AFP ještě vystupňoval svou protiimigrační rétoriku, když obvinil vládu Bidena a Harrisové „z importu armády nelegálních přistěhovalců“ pocházejících z „vězení z celého světa“, a apeloval na povolání Národní gardy a i vojáků proti „vnitřnímu nepříteli“ uvnitř Spojených států, proti „bláznům, psychopatům z krajní levice“.
Dělníci od Velkých jezer, polští emigranti a ženy z Michiganu. O Bílém domě rozhodnou v sedmi státech
Číst článek
Výsledek hlasování je nejistý jako nikdy dříve, přičemž se zdá, že odstup mezi oběma soupeři se zmenšuje. Poslední průzkumy veřejného mínění, zveřejněné o víkendu, naznačily, že Trump snižuje velmi mírný náskok své soupeřky, která bojuje o hlasy afroamerických a hispánských voličů.
Zatímco tito voliči před čtyřmi lety z 90 procent hlasovali pro Joea Bidena, v případě Harrisová tato podpora podle průzkumu poklesla na 78 procent, upozornila AFP. Nicméně dodala, že pokud by Kamala Harrisová vyhrála v Pensylvánii, Wisconsinu a Michiganu, kam se v tomto týdnu také chystá, výhru v klání o Bílý dům by měla prakticky v kapse.