Proč starostové obcí ministru školství za STAN nerozumí?
Když na začátku roku chyběly školám peníze na platy kuchařek, školníků a uklízeček, začal ministr školství Mikuláš Bek (STAN) mluvit o převedení jejich financování na zřizovatele, tedy obce a kraje. Se zlou se potázal.
Šéf Asociace krajů a jihočeský hejtman Martin Kuba z vládní ODS tehdy na adresu Beka poznamenal, že „pan ministr svými nápady v podstatě vytvořil stávku“.
Měl na mysli stávku, do které se vloni na konci listopadu zapojily tři čtvrtiny škol a byla také o financování nepedagogických pracovníků. Hejtman Kuba nebyl se svým postřehem daleko od pravdy.
Teď se situace opakuje v bledě modrém. Ministr Bek oznámil, že se financování nepedagogických pracovníků, jako jsou kuchařky, uklízečky, školníci, účetní, nebo správci IT, převede ze škol na obce a kraje.
Celý záměr dává smysl, ale jeho provedení má dvě zásadní vady – rozpočtovou a komunikační.
Ve hvězdách
Přechod má nastat od nového školního roku, proto má ministr v rozpočtu peníze na tyto profese jen do srpna 2025. Dál by je měli platit zřizovatelé, ale ti zatím nedostali ani korunu.
Ministr slibuje, že asi deset miliard v roce příštím a v tom dalším přes 30 miliard dostanou díky změně rozpočtového určení daní.
Ale to je ve hvězdách. Upozornila na to Národní rozpočtová rada ve stanovisku k rozpočtu na rok 2025:
„Návrh rozpočtu by měl zohledňovat aktuálně platnou legislativu a nemá být založen na možných scénářích, jejichž konkrétní podoba v době sestavování rozpočtu není známá. Není vyřešen odpovídající objem prostředků v kapitole ministerstva školství, mládeže a tělovýchovy na platy nepedagogických pracovníků.“
Vláda ministerstvu peníze nedala, ale obcím a krajům zatím taky ne, což je neuvěřitelná rozpočtová i manažerská nezodpovědnost. Musí se měnit legislativa a nikdo nezaručí, že se vše stihne včas.
Piráti rozpočet asi nepodpoří, říká Richterová. ‚Jejich hlasy nejsou potřeba,‘ reaguje Munzar z ODS
Číst článek
Většina starostů, ředitelů škol, radních zodpovědných za vzdělávání a dalších lidí ve školství se o záměru dozvěděla minulý týden. Konkrétní plán ministerstvo – stejně jako peníze – nemá.
A tak není divu, že už se ozývají protesty – například od Sdružení místních samospráv, které vede Bekova stranická kolegyně a poslankyně sněmovny za STAN Věra Olšáková.
„Vláda tento záměr oznámila, aniž by mu předcházela dohoda – či alespoň diskuse s obcemi nad jasnými podklady. Parametry převodu jsme měli přislíbeny na červen, ale dosud jsme je neobdrželi,“ prohlásila.
Záruky od premiéra
Nad plánem vlády se pozastavují ředitelé škol i starostové, kteří budou muset řešit každodenní problémy.
Schodek rozpočtu byl na konci září 181,7 miliardy. Je to nejhorší výsledek za třetí čtvrtletí od vzniku Česka
Číst článek
Někde se bude snažit obec ušetřit, což zasáhne do provozu školy včetně výuky, za kterou je zodpovědný ředitel.
Jen pro představu, v Česku je 8000 mateřských, základních a středních škol, akce to tedy bude veliká, přesto ji charakterizuje spousta nejasností, nedostatek času na dotažení a vysvětlení, nad financemi se vznáší velký otazník.
K tomu říká ministr Bek, že má záruky od premiéra i ministra financí. A kdyby zákonodárci nestihli změnit legislativu, dala by obcím vláda těch aspoň deset miliard ze své rozpočtové rezervy.
Výborně, co na tom, že kabinet nedávno schválil návrh rozpočtu na příští rok, v němž je rozpočtová rezerva jen osm miliard a něco na povodně.
Autor je šéfredaktor deníku Právo
Jak je důležité míti Babiše
Jan Vávra
Slováci zůstávají Čechům nejblíže. Za Orbánem s nimi však nesměřujme
Luboš Palata
Fico v talk show Rossiji-1? Vidíme, jak rychle se svobodný, demokratický režim může zvrhnout
Martin Fendrych
Gruzínská opozice má o čem přemýšlet
Ondřej Soukup