Umět správně a dobře spát se vyplácí
Na problémy se spaním má upozornit Mezinárodní den zdravého spánku, který si připomínáme právě dnes. Odborníci tvrdí, že přibližně třetina lidí špatně spí. Problémy se spánkem narůstají s věkem a trpí jimi více ženy než muži.
Poruchy spánku často signalizují nějaké závažnější onemocnění. Máte-li problémy se spaním, měli byste vyhledat takzvanou spánkovou laboratoř.
Například v Českých Budějovicích existuje už přes rok. Její vedoucí Pavel Dohnal, Českému rozhlasu popsal, jak vypadá vyšetření.
"Pacienty přijímáme ve večerních hodinách, uvedeme ho do místnosti, která je vybavena a vypadá jako normální ložnice. Na pacienta připojíme sadu čidel, sledující funkci mozku, dýchacích svalů, svalů brady, funkci svalů očí a dolních končetin. Sledujeme také, jak má okysličenu krev a monitorujeme ho i prostřednictvím videozáznamu," řekl Dohnal.
Všechny tyto údaje registruje počítač a lékaři se z nich snaží zjistit, co by mohlo být příčinou pacientových problémů.
Důležité je i to, na čem spíme. Délka postele by měla přesahovat 25 až 30 centimetrů výšku člověka, šířka je doporučována 90 až 100 centimetrů. Tvrdost či měkkost matrace není rozhodující, důležité je, aby nám vyhovovala. Má mít konstrukci, která umožňuje své přizpůsobení se tvaru těla. Nikde pak nepůsobí větší tlaky, které zkracují nebo protahují svaly a člověk si na ní odpočine. V místnosti by mělo být šero nebo tma, chladnější ovzduší a vhodná přikrývka.