Ústavní žaloba na Zemana ve sněmovně neprojde. Nepodpoří ji poslanci ANO, ČSSD, KSČM i SPD
Ústavní žaloba na prezidenta Miloše Zemana nemá ve sněmovně šanci na úspěch. Podání žaloby vypracované Senátem k Ústavnímu soudu nepodpoří při čtvrtečním projednávání poslanci vládních ANO a ČSSD ani zákonodárci KSČM, která kabinet podporuje, a opoziční SPD. Strany to v úterý oznámily na tiskových konferencích. Zbývající sněmovní strany nemají dohromady potřebných 120 poslanců pro podání žaloby.
Předseda sněmovny Radek Vondráček (ANO) řekl, že část poslanců ANO má k žalobě politické výhrady, část právní. Někteří ze 78 poslanců vládního hnutí budou aktivně hlasovat proti návrhu, jiní zvažují, že se hlasování zdrží nebo ze sálu odejdou.
Vzhledem k pevně danému počtu hlasů, které jsou pro podání žaloby nutné, znamená nehlasování totéž jako odmítnutí žaloby.
‚Prezident si z Ústavy nemá dělat podložku pod stůl.‘ Podpoří poslanci žalobu na Zemana?
Číst článek
Žalobu nepodpoří ani žádný z poslanců ČSSD, uvedla místopředsedkyně poslaneckého klubu Kateřina Valachová: „Dospěli jsme k jednoznačnému závěru, že sociální demokraté a demokratky tuto žalobu proti prezidentu republiky nepodpoří. Na čtvrtečním zasedání velmi důkladně odůvodníme, co nás k tomuto kroku vede,“ řekla Valachová Radiožurnálu.
Podle místopředsedy KSČM Stanislava Grospiče je žaloba napsaná chaoticky jako špatná slohová práce, chybí v ní vlastní vymezení skutku. „KSČM tak jako ostatní strany míní, že by měla být žaloba projednána s tím, že sněmovna by se k ní neměla připojit,“ uvedl.
Žalobu nepodpoří ani SPD, usneslo se předsednictvo hnutí. Podle něj Zeman Ústavu neporušil. „Ústava dává prezidentu republiky silné pravomoci a přímo volený prezident má od voličů silný politický mandát je naplňovat,“ uvádí se v usnesení předsednictva.
Zbývající opoziční strany proto mohou pro podporu žaloby získat pouze 73 hlasů, včetně hlasů pětice nezařazených poslanců, což k podání k Ústavnímu soudu nestačí. Jejich představitelé přesto avizovali, že budou chtít o žalobě jednat a budou hlasovat i pro její podání k Ústavnímu soudu.
Abolice jako třešnička
Šéf pirátských poslanců Jakub Michálek řekl, že jeho strana vidí porušení Ústavy u Zemanova postupu při odvolávání ministrů nebo při zasahování do nezávislosti justice. Zemanovo aktuální vyjádření o možném udělení abolice premiéru Andreji Babišovi (ANO) označil Michálek za třešničku na dortu.
TOP 09 ve čtvrtek navrhne, aby poslanci hlasovali o žalobě po jménech. I to bude informace, řekla místopředsedkyně strany Markéta Pekarová Adamová.
Návrh ústavní žaloby na prezidenta Zemana senátoři podpořili. Prošel o tři hlasy
Číst článek
Předseda Starostů a nezávislých (STAN) Vít Rakušan novinářům řekl, že se poslanci hnutí za názory nestydí. „Nemáme problém s tím zveřejnit projednávání. Nevidím jediný důvod, proč by neměla veřejnost vidět, jak diskuse vypadala,“ uvedl. Starostové podle něj uvažují o vytvoření nástroje, který by umožnil Ústavnímu soudu vydat závazné stanovisko k důležitým otázkám i bez toho, aby musela být podána žaloba.
Také KDU-ČSL je pro veřejné projednávání žaloby a nevidí podle předsedy Marka Výborného důvod k tajnému jednání. „Nakonec jednací řád Poslanecké sněmovny o tom hovoří jasně. Nepředpokládám žádnou jinou variantu, nejedná se o záležitost, která by se dotýkala bezpečnosti státu, tajných služeb a podobně,“ uvedl.
Senát jednal o žalobě o prázdninách neveřejně, jak stanoví zákon. Pro návrh hlasovalo 48 ze 75 přítomných senátorů, potřeba bylo nejméně 45 hlasů. Proti bylo 20 senátorů, sedm se hlasování zdrželo.
Senátoři v žalobě Zemanovi vyčítají osm případů jednání. Žaloba popisuje skutky od nečinnosti v případě jmenování či odvolání členů vlády po vystupování v rozporu s oficiální českou zahraniční politikou. Podnětem k žalobě bylo údajné ovlivňování justice prezidentem a zaměstnanci Hradu. Zeman už dříve označil návrh žaloby za ústavní negramotnost. Odmítl tvrzení, že jsou jeho kroky v rozporu s Ústavou.
Sněmovna se musí k návrhu žaloby vyjádřit do 30. října, do tří měsíců ode dne, kdy žalobu ze Senátu dostala. Pokud by sněmovna v termínu nerozhodla, znamenalo by to, že souhlas nedala.