V liberecké zoo se obávají o chov vzácných dravců, ohrožuje je ptačí chřipka
Chovatelé z liberecké zoo teď prožívají obrovský stres. V izolační ubikaci v těsné blízkosti areálu uhynula na ptačí chřipku labuť. Další labutě a husy, které tam byly s ní, veterináři utratili. Chovy řady ptáků jsou teď v uzavřených prostorách. Veterináři ale zahradu zatím nezavřeli. K vidění je pavilon s tropickými ptáky i vzácná kolekce dravců uznávaná po celé Evropě.
Ostatní chovaní ptáci jsou podle zoologa Jana Hanela v pořádku. „Jsou úplně v pohodě, žádný z nich nevykazuje jakékoliv známky onemocnění. Většina chorob se u ptáků projevuje podobně. Jsou apatičtí, načepýření, nehýbou se a odmítají potravu,“ vysvětluje.
Už od začátku výskytu ptačí chřipky v ČR zoo krmí ptáky v zastřešených prostorách, aby se vyhnula kontaktu s jinými ptáky, kteří by mohli do zoo nákazu zavléct.
Na ptačí chřipku uhynula labuť v liberecké zoo
Číst článek
Chovatelé se nejvíce bojí o chov vzácných dravců, například orlosupů. Ochrana jejich voliéry je ale problematická.
Dravci totiž zrovna hnízdí a páří se. Manipulace s voliérami by mohla ptáky, podle ředitele zoo Davida Nejedla, rozrušit tak, že by do nich mohli začít narážet. V kombinaci s možným sněžením není konstrukce voliér na nějaké překrytí ani stavěná.
Labuťě a husy přesunuli pracovníci zoo do izolace už na zařátku týdne. Po potvrení ptačí chřipky u uhynulé labutě veterináře všech osm ptáků utratili.