V Temelíně vznikla přistávací plocha pro vrtulníky. Využívat se bude ale jen při mimořádných událostech

V Jaderné elektrárně Temelín je nová přistávací plocha pro vrtulníky. Ve čtvrtek ji poprvé vyzkoušeli zdravotničtí záchranáři během cvičení. Plocha bude sloužit pouze pro těžká zranění a další mimořádné situace přímo v areálu.

Temelín Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nová přistávací plocha v areálu Jaderné elektrárny Temelín

Nová přistávací plocha v areálu Jaderné elektrárny Temelín | Foto: Petr Kubát | Zdroj: Český rozhlas

Přistávací plochou v přísně střeženém areálu jaderné elektrárny je vyčištěný a označený kruh opatřený meteorologickými pomůckami. „Nachází se v rohu areálu ve směru k zámečku. Má rozlohu přibližně dvacet krát dvacet metrů. Plocha je připravená podle požadavků letecké záchranné služby, s níž jsme konzultovali podobu včetně okolí,“ upřesňuje ředitel elektrárny Jan Kruml.

Přehrát

00:00 / 00:00

Přistání vrtulníku na novou plochu v areálu Jaderné elektrárny Temelín sledoval Petr Kubát

Využívání přistávací plochy je ale kvůli bezletové zóně velmi omezené. „Vrtulník může přistávat pouze v případě opravdu ostré události, ať už půjde o bezpečnostní složky obrany státu z důvodu nějaké bezpečnostní situace nebo záchranný letecký sbor. Normálně použita nebude, protože nad Temelínem je bezletová zóna, kam je komerčním a sportovním letům přísně zakázáno vletět,“ potvrzuje Jan Kruml.

Vybudování nové přistávací plochy přímo v areálu temelínské elektrárny vítá ředitel Zdravotnické záchranné služby Jihočeského kraje Marek Slabý. „Přístup do elektrárny v případě nějakého těžkého poranění, akutního koronárního syndromu a podobně je problematický. Vrtulník se nebude zdržovat stáním na bráně a diskuzí o tom, zda smí vjet do areálu. V případě těžkého poranění zasáhne pozemní posádka, která je součástí jaderné elektrárny, a mezitím už letí vrtulník, který potom umožní bezproblémový a rychlý transport na speciální pracoviště,“ popisuje.

Čtvrteční test nové přistávací plochy byl součástí cvičení, kterých obě české jaderné elektrárny uspořádají letos celkem devatenáct. Některá z nich jsou tajná a povinně se do nich zapojuje velká většina pracovníků elektráren i dalších institucí.

Petr Kubát Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme