Seznam ministrů. Podívejte se, kdo je kdo v první Babišově vládě

Premiér Andrej Babiš z ANO a čtrnáct ministrů, tak vypadá nová menšinová vláda. Někteří šéfové resortů si svá křesla udrží, například ministr spravedlnosti Robert Pelikán z ANO nebo ministr životního prostředí Richard Brabec z ANO. Další se jen přesunou na jiné posty jako Karla Šlechtová, která usedne na ministerstvu obrany. A představí se i devět nových tváří.

Aktualizováno Praha (Aktualizováno: 21:18 13. 12. 2017) Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Šéf ANO Andrej Babiš a někteří členové jeho možné vlády. Zleva: Richard Brabec, Alena Schillerová, Robert Pelikán, Karla Šlechtová a Dan Ťok

Šéf ANO Andrej Babiš a někteří členové jeho možné vlády. Zleva: Richard Brabec, Alena Schillerová, Robert Pelikán, Karla Šlechtová a Dan Ťok | Zdroj: koláž iRozhlas.cz

Premiér Andrej Babiš | Foto: David Taneček | Zdroj: ČTK

Andrej Babiš
(premiér)

Přestože policie opět požádala o vydání předsedy vítězného hnutí ANO Andreje Babiše, prezident Miloš Zeman ho 6. prosince jmenoval premiérem.

Ministři menšinové vlády se jmenování dočkali o týden později, 13. prosince. Nyní musí kabinet do 30 dnů požádat Poslaneckou sněmovnu o důvěru.

Ministryně obrany Karla Šlechtová | Foto: David Taneček | Zdroj: ČTK

Karla Šlechtová
(obrana)

Donedávna ministryně pro místní rozvoj Karla Šlechtová (za ANO) se přesunula na resort obrany.

„Nominace na ministryni obrany mě velmi potěšila. Přijímám ji s patřičnou pokorou a jsem připravena být na ministerstvu partnerem armády a zajistit potřebný servis při očekávaném navýšení počtu vojáků i rozpočtu,“ napsala Šlechtová v SMS zprávě pro Českou televizi krátce poté, co Babiš Zemana informoval o jménech svého kabinetu.

Ministr dopravy Dan Ťok | Foto: Filip Jandourek

Dan Ťok
(doprava)

I v nové vládě zůstává ministrem dopravy Dan Ťok (za ANO). 

Prezident Zeman za jednu z jeho priorit zmínil stavbu dálnice na Vídeň, která se oddaluje. „Na druhé straně Rakušané budou mít dokončenou dálnici až k hranicím," řekl prezident.

Ministr vnitra Lubomír Metnar | Foto: Roman Vondrouš | Zdroj: ČTK

Lubomír Metnar
(vnitro)

Post ministra vnitra zastává bývalý náměstek úřadu a někdejší šéf bezpečnosti strojírenských Vítkovic Lubomír Metnar. Ten podle iDNES.cz v minulosti také dlouhé roky v Moravskoslezském kraji jako policista vyšetřoval nejzávažnější trestnou činnost.

„Rozhodl jsem se pro něj na základě jeho dlouholetých zkušeností v resortu ministerstva vnitra," řekl o Metnarovi Babiš. Podrobnosti v profilu ministra ZDE.

Ministr zemědělství Jiří Milek | Foto: Ondřej Deml | Zdroj: ČTK

Jiří Milek
(zemědělství)

Ministrem zemědělství je majitel zemědělského a potravinářského koncernu Úsovsko Jiří Milek. 

Ten za ANO v roce 2013 neúspěšně kandidoval do Poslanecké sněmovny. Podle Babiše Milka doporučila Agrární komora, své firmy se Milek kvůli funkci zbaví. Podrobnosti v profilu ministra ZDE.

Ministr školství Robert Plaga | Foto: Ondřej Deml | Zdroj: ČTK

Robert Plaga
(školství)

Ministerstvo školství povede Robert Plaga z ANO. Na tento post ho jménem všech rektorů navrhl už začátkem listopadu místo sebe rektor Masarykovy univerzity v Brně Mikuláš Bek, který odmítl Babišovu nabídku stanout v čele resortu.

Devětatřicetiletý Plaga je nyní náměstkem ministra školství pro řízení sekce vysokého školství, vědy a výzkumu a také členem zastupitelstva města Brna, připomněla ČTK. V roce 2016 byl také zvolen do zastupitelstva Jihomoravského kraje. Funkce se ale po volbách vzdal kvůli souběhu funkcí, který je podle výkladu ministerstva vnitra v rozporu se zákonem. Podrobnosti v profilu ministra ZDE.

Nový poslanec hnutí ANO Adam Vojtěch dosud působil jako poradce na ministerstvu financí | Foto: Michaela Danelová | Zdroj: Český rozhlas

Adam Vojtěch
(zdravotnictví)

Ministrem zdravotnictví se stal jednatřicetiletý Adam Vojtěch z ANO. Byl Babišovým poradcem pro zdravotnictví a dosud působil také jako člen správní rady Všeobecné zdravotní pojišťovny.

V letech 2013 až 2014 byl právníkem ve společnosti MAFRA, v červnu 2014 se stal tajemníkem na ministerstvu financí. V minulosti byl známý coby zpěvák a hudební skladatel, v roce 2005 se zúčastnil talentové pěvecké soutěže Česko hledá SuperStar. Podrobnosti v profilu ministra ZDE.

Ministr kultury Ilja Šmíd | Foto: Ondřej Deml | Zdroj: ČTK

Ilja Šmíd
(kultura)

Ministerstvo kultury nově povede pětašedesátiletý Ilja Šmíd. Byl dlouholetým předsedou Asociace symfonických orchestrů a pěveckých sborů ČR a současně i zástupcem Česka v mezinárodní asociaci živého umění PEARLE se sídlem v Bruselu.

Působil také jako expert v několika komisích EU. Jako ředitel Symfonického orchestru hl. města Prahy FOK (2006-2012) čelil dlouhodobé kritice od svých spolupracovníků a v roce 2012 sám rezignoval. Podrobnosti v profilu ministra ZDE.

Ministryně pro místní rozvoj Klára Dostálová (za ANO) | Foto: Ondřej Deml | Zdroj: ČTK

Klára Dostálová
(místní rozvoj)

Ministryní pro místní rozvoj je v nové vládě šestačtyřicetiletá Klára Dostálová, která je nově poslankyní. Na ministerstvu pro místní rozvoj pracovala od února 2014 jako náměstkyně, funkce se vzdala po říjnovém zvolení do sněmovny.

Že by mohla stanout v čele ministerstva pro místní rozvoj, se spekulovalo už na podzim 2014, když tehdejší šéfka resortu Věra Jourová z ANO odešla pracovat do Evropské komise. Nakonec hnutí do této funkce nominovalo Karlu Šlechtovou (za ANO).

Kdo je Dostálová a proč chce změnit název rezortu? Více se dočtete v profilu ministryně ZDE.

Ministryně financí Alena Schillerová | Foto: Vít Šimánek | Zdroj: ČTK

Alena Schillerová
(finance)

Ministerstvo financí povede třiapadesátiletá Alena Schillerová, dosavadní náměstkyně úřadu. Babiš o ní pro Radiožurnál řekl, že je odborníkem, který celý život pracoval ve finanční správě.

Schillerová se celý profesní život věnuje daňové problematice. V roce 1991 začínala jako právnička na Finančním úřadu Brno-venkov, v roce 1995 se stala zástupkyní ředitele, v letech 2006 až 2012 tento finanční úřad vedla.

Od ledna 2013 do června 2014 působila jako zástupkyně ředitele a vedoucí odboru metodiky a výkonu daní jihomoravského krajského finančního úřadu. Poté byla rok a půl (do prosince 2015) ředitelkou odboru právního a daňového procesu Generálního finančního ředitelství. Od ledna 2016 je ve funkci náměstkyně ministra financí pro daně a cla. Více se dočtete v profilu ministryně ZDE.

Ministryně práce a sociálních věcí Jaroslava Němcová | Foto: David Taneček | Zdroj: ČTK

Jaroslava Němcová
(práce a sociální věci)

V čele ministerstva práce a sociálních věcí usedne šestačtyřicetiletá Jaroslava Němcová z ANO. Vystudovala Vysokou školu ekonomickou v Bratislavě, kde získala titul Ing., a Prague international business school, kde získala titul MBA.

Už během studií pracovala jako účetní a daňový poradce. Poté byla v letech 1993 až 1997 burzovní makléřkou. Následně pracovala mimo jiné jako finanční ředitelka společnosti Dermacol.

V letech 2006 až 2009 byla náměstkyní ředitele pro ekonomické řízení v Ústřední vojenskéá nemocnici Praha a v letech 2009 až 2011 náměstkyní vedoucího Úřadu vlády ČR a ředitelkou ekonomické sekce.

Následující tři roky byla ředitelkou odboru služeb klientům Všeobecné zdravotní pojišťovny a od roku 2014 náměstkyní ředitele Nemocnice na Homolce pro obchod a ekonomiku zdravotní péče. Od roku 2016 byla radní Středočeského kraje pro oblast sociálních věcí a od října letošního roku je nově radní pro zdravotnictví. Více se dočtete v profilu ministryně ZDE.

Ministr průmyslu a obchodu Tomáš Hüner | Foto: Michal Kamaryt | Zdroj: ČTK

Tomáš Hüner
(průmysl a obchod)

Ministerstvo průmyslu a obchodu povede osmapadesátiletý Tomáš Hüner. Podle Babiše má Hüner pověst našeho nejlepšího energetika a dnes pracuje pro nadnárodní společnost, která si ho vybrala.

Hüner vystudoval Fakultu strojní na Vysokém učení technickém v Brně. V letech 2004 až 2006 byl manažerem firmy ČEZ v Bulharsku. A mezi roky 2006 až 2011 působil jako náměstek na ministerstvu průmyslu a obchodu.

V letech 2006 až 2014 pak působil jako předseda dozorčí rady společnosti ČEPS. Od roku 2015 je ředitelem divize Energy Management společnosti Siemens Česká republika. Mluví anglicky, rusky a bulharsky. Podrobnosti v profilu ministra ZDE.

Ministr životního prostředí Richard Brabec | Foto: Filip Jandourek | Zdroj: Český rozhlas

Richard Brabec
(životní prostředí)

Ministerstvo životní prostředí má dál vést jednapadesátiletý Richard Brabec z ANO. Brabec vystudoval geologii na Přírodovědecké fakultě Univerzity Karlovy v Praze. V letech 1991 až 1997 byl členem ODS, později vstoupil do Unie svobody.

Resort životního prostředí vede od ledna 2014. Jeho jmenování do funkce provázely kritiky ekologických organizací kvůli jeho angažmá v chemičce Lovochemie.

Místopředsedou vlády se stal letos v květnu poté, co premiér Bohuslav Sobotka z ČSSD odvolal vicepremiéra a ministra financí Babiše. Brabcovo jméno se objevovalo i mezi kandidáty na ministra financí, Sobotka to ale odmítl kvůli jeho údajným vazbám na Agrofert.

V letošních volbách do sněmovny byl lídrem hnutí ANO 2011 v Ústeckém kraji. Získal 8065 preferenčních hlasů a obhájil mandát poslance, kterým je od října 2013.

Ministr zahraničí Martin Stropnický | Foto: Michal Kamaryt | Zdroj: ČTK

Martin Stropnický
(zahraničí)

Ministerstvo zahraničí nově povede šedesátiletý Martin Stropnický z ANO. Stropnického otec pracoval v obchodní diplomacii, proto jako dítě žil čtyři roky v Itálii. Během pobytu v Turecku zase studoval na tamním francouzském lyceu. Později vystudoval herectví na Divadelní fakultě Akademie múzických umění. Od dubna 2003 do dubna 2012 byl uměleckým ředitelem Divadla na Vinohradech.

Martin Stropnický pracoval na ministerstvu zahraničí od roku 1990, nejprve jako poradce, později coby generální ředitel sekce kulturních styků. Byl velvyslancem v Portugalsku, Itálii a Vatikánu. Mluví francouzsky, anglicky, portugalsky, italsky, rusky a německy.

Od ledna do července 1998 byl ministrem kultury v Tošovského vládě. V říjnu 2013 byl jako lídr jihomoravské kandidátky hnutí ANO zvolen do Poslanecké sněmovny, post obhájil také v říjnových sněmovních volbách. Od ledna 2014 vedl ministerstvo obrany v koaliční vládě Bohuslava Sobotky.

Začátkem loňského roku řešily vládní strany další setrvání Stropnického ve funkci v souvislosti s jeho vyjádřením k únosu Čechů v Libanonu. Část opozice požadovala odchod ministra z funkce.

Ministr spravedlnosti Robert Pelikán (ANO) | Foto: Noemi Fingerlandová | Zdroj: Český rozhlas

Robert Pelikán
(spravedlnost)

V čele ministerstva spravedlnosti v nové vládě znovu usedne osmatřicetiletý Robert Pelikán z ANO. Pelikán vystudoval Právnickou fakultu UK v Praze, kde získal doktorský titul Ph.D. Po říjnových volbách se stal poslancem. Resort spravedlnosti vede od března 2015. Na ministerstvo nastoupil jako nestraník, ještě ten rok se ale stal členem hnutí ANO.

Pelikán působil po studiích v advokátní kanceláři Císař, Češka, Smutný a spol. Přednášel také na katedře občanského práva na Karlově univerzitě.

Do blízkosti politiky se dostal advokát Pelikán před pěti lety, kdy ho ministr průmyslu a obchodu Martin Kuba z ODS nominoval na člena rady Českého telekomunikačního úřadu. Ministr ale posléze Pelikánovu nominaci stáhl. Na podzim 2013 se pak stal členem Rady ekonomických poradců hnutí ANO.

Od února 2014 do června téhož roku řídil právní sekci ministerstva financí, od června 2014 do března 2015 byl prvním náměstkem ministryně spravedlnosti Heleny Válkové (ANO), kdy na tomto postu nahradil Hanu Marvanovou.

ČTK, ako, pj Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme