Vláda: Česko už nepřijme žádného migranta na základě kvót. Zhoršila se bezpečnostní situace

Česká republika na základě unijních přerozdělovacích kvót nepřijme už žádné migranty z Itálie a Řecka. Novinářům to po pondělním jednání kabinetu řekl ministr vnitra Milan Chovanec (ČSSD). Vláda systém kvót označila za dysfunkční a ke svému kroku se rozhodla i na základě zhoršené bezpečnostní situace, dodal. Ministerstvo vnitra bude připravovat obranu pro případné řízení, které by mohla kvůli nedodržování závazku vyvolat Evropská komise.

Praha (Aktualizováno: 18:16 5. 6. 2017) Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Žena s dítětem. Ilustrační foto.

Žena s dítětem. Ilustrační foto. | Foto: licence Public Domain (eng), Freedom House

Materiál projednala vláda v důvěrném režimu, ale přijaté usnesení odtajnila. „Vláda na základě návrhu z dílny ministerstva vnitra schválila vzhledem k zhoršené bezpečnostní situaci a dysfunkčnosti celého systému relokací pozastavení celého tohoto systému pro Českou republiku. V systému kvót do září, kdy tento jednorázový mechanismus má skončit, Česká republika nebude dál aktivní," uvedl Chovanec na tiskové konferenci. Kabinet uložil ministerstvu, aby ukončil veškeré aktivity v této oblasti.

Česku hrozí vysoká pokuta za neplnění uprchlických kvót, tvrdí Chovanec. Migranty ale nadále odmítá

Číst článek

Krok české vlády je podle Chovance reakcí na vyjádření eurokomisaře pro vnitro Dimitrise Avramopulose, který v posledních týdnech apeloval na to, aby státy dodržely své závazky.

Česko, které by mělo do září přijmout přibližně 2600 lidí, zatím převzalo 12 migrantů z Řecka. Od května 2016 ČR nenabídla žádná místa do programu, který do letošního září předpokládá v unii přerozdělení 160 000 osob. K 12. květnu ale bylo celkově přesunuto jen 18 418 osob a Evropská komise přiznává, že celkový počet dodržen nebude.

Setrvání Česka na odmítavém postoji k přijímání migrantů deklaroval Chovanec už v květnu poté, co Evropská komise některým zemím pohrozila řízením, které může skončit před unijním soudem.

Česku hrozí pokuta až 270 milionů

„Ministerstvo vnitra bylo určeno jako orgán, který má v této věci jednat a připravovat případný odpor proti vytýkacímu řízení, které lze ze strany Evropské komise očekávat," řekl v pondělí Chovanec.

Ministr vnitra Milan Chovanec (ČSSD). | Foto: Martin Svozílek

Na konci celého řízení by mohly země dostat od unijního soudu pokutu. Chovanec dříve o její výši nechtěl spekulovat, experti ministerstva vnitra podle něj hovoří až o deseti milionech eur (asi 270 milionů Kč) základní pokuty a dalších desítkách tisíc za každý den následně nesplněné povinnosti.

Země EU se v září 2015, přes odpor Česka a dalších zemí ze středu a východu unie, dohodly na pomoci Řecku a Itálii, zatíženým migrační krizí. Podle dohody země EU převezmou 120 000 žadatelů o azyl původem ze Sýrie, Iráku a Eritreje. Spolu se starším podobným dobrovolným závazkem se tak mělo za dva roky přerozdělit celkem 160 000 lidí.

Nedávno zveřejněná zpráva uvádí, že v Řecku na relokaci čeká okolo 12 400 lidí. V Itálii je registrovaných okolo 2500 osob s předpokladem, že do září přibude dalších přibližně 1800 lidí. Celkem se tedy program do září, kdy by měl skončit, zřejmě dotkne nanejvýš 35 000 migrantů.

Opozice s vládou souhlasí

Představitelé opozice souhlasí s rozhodnutím vlády. Je velmi správné, byť to pár měsíců před volbami zavání laciným populismem, řekla poslankyně ODS Jana Černochová. Připomenula, že podle ODS jde o zásah do práv suverénních států.

Pražskou ODS povede do voleb poslankyně Jana Černochová | Foto: ČTK

„Nemyslím, že bychom si museli nechat vnucovat kvóty, navíc nastavené i do budoucna. EU chybí celkový přístup k uprchlíkům a navíc jednotlivé země si nemohou dělat, co chtějí, bez dohody s ostatními. Takže toto rozhodnutí vlády podporuji, ale zároveň ji vyzývám, aby se snažila problém řešit na nejvyšší úrovni EU. Evropská komise zatím s žádným smysluplným konceptem nepřišla," uvedl předseda hnutí STAN Petr Gazdík.

Podle místopředsedy KSČM Jiřího Dolejše Česko odmítá diktované kvóty od začátku migrační krize. „Je na čase o tom jen nemluvit, ale jednat," myslí si Dolejš.

Také místopředseda TOP 09 Marek Ženíšek souhlasí s tím, že systém kvót je nefunkční a špatný a že nemůže nikdy fungovat. „Nechce se mi ale věřit, že by naše země neuměla pomoci více než 12 lidem, kteří projdou bezpečnostním prověřením," myslí si.

Linda Nguyenová, ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme