Vláda chce až o třetinu zvýšit kapesné dětem žijícím v dětských domovech a ústavech

Vláda chce zvýšit kapesné dětem žijícím dětských domovech a ústavech. Od příštího roku by se mělo kapesné zvednout o třetinu. Ministerstvo školství a tělovýchovy chce zároveň zvýšit příspěvky rodičů na péči o jejich děti v ústavech.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Dětský domov Vizovice

Dětský domov Vizovice | Foto: Roman Verner | Zdroj: Český rozhlas

Děti do šesti let by měly místo 45 korun dostávat 60 korun měsíčně, děti na prvním stupni školy pak 180 korun namísto 120, žákům ve věku deset až patnáct let se kapesné zvýší z 210 na 300 a dětem nad patnáct let pak ze 300 na 450 korun.

Návrh vítá předsedkyně České federace dětských domovů Jana Koubová. Upozorňuje ale, že bude těžké peníze sehnat.

Přehrát

00:00 / 00:00

O zvýšeném kapesném mluvila v pořadu Stalo se dnes předsedkyně České federace dětských domovů Jana Koubová

„Jestli na to budeme mít. Musí to jít z peněz zřizovatele příslušného zařízení. Nevíme, jestli to bude finančně zabezpečeno,“ pochybuje Koubová.

Dětským domovům a výchovným ústavům by roční náklady narostly o téměř 15 milionů korun.

MŠMT chce zároveň zvýšit příspěvky rodičů na péči o jejich děti v ústavech. V případě dětí do šesti let by se částka navýšila z 1098 na 1740 korun, u školáků do deseti let by rodiče platili 2140 korun namísto dosavadních 1263 korun. 1428 Kč u dětí od deseti do patnácti let. U dětí starších patnácti let by se měla částka zvýšit z 1592 na 2450 korun. Rodičům, kteří už teď ústavu dluží peníze za péči, se dluhy navýší.

Rodiče na děti neplatí

Dětským domovům se ale příliš nedaří od rodičů příspěvky získávat. A to z různých důvodů.

„Rodiče buď nepracují a vznikají nám dluhy nebo na příspěvek nemají. Nezdá se mi, že by se tolik vybralo, aby to pokrylo zvýšené náklady. Třeba u nás v domově hradí pouze 20 procent rodičů,“ prozrazuje Koubová.

Co si děti za kapesné koupí, nemusí konzultovat s vedením ústavů. „Samozřejmě se třeba zeptáme, co si dítě koupilo, záleží ale i na věku dítěte. Dítě do 6 let si jde s paní vychovatelkou něco koupit, ale větší nám neříkají, na co peníze použijí. Ale v rámci finanční gramotnosti se děti snažíme motivovat, za co peníze utratit. Aby si kupovaly něco pro ně významnějšího,“ říká Koubová.

Obecně si děti kupují laskominy. Pokud šetří, koupí si i hodnotnější dárek, například kredit do mobilního telefonu nebo telefon. Dívky kosmetiku, chlapci lepší sportovní vybavení.

Změny by měly začít platit od příštího roku.

Jan Richter Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme