Od 1. května 2025 se mění pravidla pro placení rozhlasového poplatku. Více informací zde.

Vláda ČSSD a Koalice má jména, podpis dohody dnes

Tři týdny po volbách dostala podoba budoucí české politiky pevné obrysy. Sociální demokraté překonali poslední rozpory s KDU-ČSL a Unií svobody-DEU a dohodli se na personálním složení společného kabinetu. Po tříhodinové debatě v Lidovém domě to večer oznámil předseda ČSSD Vladimír Špidla. Koaliční dohodu podepíší lídři stran dnes ve sněmovně po vyjádření poslaneckých klubů.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

tisková konference po jednání

tisková konference po jednání | Foto: Petra Mášová

Vyjednávací týmy se shodly na rozdělení resortů i jménech jejich šéfů. Jak ale zdůraznil budoucí premiér Vladimír Špidla, jde o návrh, neboť vláda existuje, až když je jmenována.

Nová vláda bude mít sedmnáct členů, vedle premiéra Vladimíra Špidly v ní za sociální demokracii zasedne ministr práce a sociálních věcí Zdeněk Škromach, ministryně zdravotnictví Marie Součková, ministr obchodu a průmyslu Jiří Rusnok, ministr financí Bohuslav Sobotka, ministr vnitra a zároveň vicepremiér Stanislav Gross, ministr obrany Jaroslav Tvrdík, ministr spravedlnosti a vicepremiér pro legislativu Pavel Rychetský, ministryně školství Petra Buzková, ministr zemědělství Jaroslav Palas a ministrem kultury zůstane Pavel Dostál.

Zbylých šest křesel obsadí lidovci a unionisté. Milan Šimonovský jako ministr dopravy, ministr životního prostředí Libor Ambrozek, ministr zahraničí a zároveň vicepremiér Cyril Svoboda, vicepremiérem vědy a výzkumu a pro lidské zdroje bude unionista Petr Mareš, ministrem pro místní rozvoj Pavel Němec a ministrem bez portfeje Vladimír Mlynář.

Sporným bodem před večerním jednáním byl sociálnědemokratický návrh na znovuzavedení funkce ministra pro evropské záležitosti. Podle Vladimíra Špidly se o něm v Lidovém domě jednalo pouze okrajově. "Jsme přesvědčeni o tom, že bude nutné se zamyslet nad tím, zda je vhodné uspořádat vládu nějakým zvláštním způsobem vzhledem k tomu, že v tomto volebním období řeší mimořádný historický úkol, to jest vstup do Evropské unie. Žádné předběžné rozhodnutí ale nepadlo," prohlásil Špidla.

Další spor se vedl o požadavku podpisu 101 poslanců sociálních demokratů, lidovců a unionistů pod programové prohlášení vlády s tím, že vyjádří podporu Špidlovu kabinetu na celé funkční období. "Procedura bude taková, že se k tomu vyjádří poslanci v klubech a usnesení bude přílohou dohody," uvedl po jednání šéf lidovců Cyril Svoboda.

Poslanci se mezitím připravují na dnešní ustavující schůzi nové sněmovny. Ještě tento týden budou moci zvolit vedení dolní komory, protože po včerejšku už mají jedenáctičlennou volební komisi. Rýsují se už také jména kandidátů jednotlivých stran do vedení Poslanecké sněmovny. Sociální demokraté uvažují o tom, že předsedou by mohl být Lubomír Zaorálek a místopředsedkyní Jitka Kupčová. Lidovci navrhnou na místo dalšího místopředsedy současného šéfa jejich klubu Jana Kasala, unionisté hovoří nejvíce o nominaci Hany Marvanové. Jasno už mají komunisté, kteří rozhodli, že jejich zástupcem ve vedení sněmovny bude dosavadní předseda poslanců KSČM Vojtěch Filip.

Dana Jaklová, Marika Táborská, Martin Hromádka Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme