Firmy musí od středy začít s testováním zaměstnanců, za dva týdny půjde o 2,1 milionu lidí

Vláda schválila povinné testování ve firmách. Podniky nad 250 zaměstnanců budou muset začít ve středu a do 12. března musejí otestovat všechny lidi. Podniky s 50 až 249 lidmi začnou s testováním v pátek a všichni pracovníci budou muset mít testy hotové do 15. března. Vláda nyní stanovila delší termíny, jinak bude požadovat testování jednou týdně.

Praha (Aktualizováno: 20:59 1. 3. 2021) Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Antigenní testování

Antigenní testování | Foto: Michaela Danelová | Zdroj: iROZHLAS.cz

Možné bude antigenní testování u závodního lékaře nebo u externího poskytovatele, stejně jako samotestování. Antigenní testování provedené zdravotníkem bude plně hrazeno, na samotestování stát přispěje 60 korun na test. 

„Jsme jednou z prvních zemí, která rozjíždí masivní testování ve firmách. Prvních 10 tisíc firem protestuje 2,1 miliony pracovníků,“ uvedl ministr průmyslu a obchodu za ANO Karel Havlíček. K tomu podle něj dojde nejdéle do dvou týdnů.

Úplné uzavření průmyslu by podle premiéra Andreje Babiše (ANO) i Havlíčka mělo vážné dopady na ekonomiku. To šéf resortu průmyslu zopakoval i v pondělí. „Zavření průmyslu by mělo nedozírné následky,“ řekl. Tím, že budou podniky testovat, se naopak podle něj stávají součástí řešení.

Ve firmách by se mohly využít rychlotesty pro školy, řekl Hamáček. Žádost přišla od Havlíčka

Číst článek

„Upozorňovali jsme, že není možné držet velmi přísná opatření pro obyvatele a nezasáhnout do průmyslu, který je zdrojem častých nákaz. Nejlepší zbraní je právě testování. Do doby, než se testování rozjede, jsme hovořili o případných omezeních velkých firem. Testování jsme nastavili velmi rychle, teď je potřeba dát firmám šanci,“ doplnil ministr vnitra Jan Hamáček (ČSSD).

Firmy si podle Havlíčka mohou testování zorganizovat samy nebo zaměstnance poslat k lékaři. „Vše je hrazeno zdravotní pojišťovnou,“ uvedl ministr. „Pokud je zaměstnanec pozitivní, je povinen to nahlásit lékaři, který ho pošle na PCR test,“ dodal.

Povinné testování ve firmách se nebude podle Havlíčka vztahovat na lidi pracující z domova. V případě podniků, které mají více poboček po republice, se jejich zaměstnanci sčítají. Pokud se tak bude jednat o společnosti s více než 50 zaměstnanci, bude pro pracovníky, kteří docházejí do firmy, testování závazné. 

Zpráva pokračuje pod online reportáží:

Spor o nemocenskou

V březnu a dubnu se má podle návrhu kabinetu zvýšit nemocenská lidem, kteří onemocní covidem-19, z 60 na 100 procent. Projednat ho ještě musí Poslanecká sněmovna a Senát. 

„Víte, že jsem se pokusila prosadit návrh na tzv. izolačku. Čekala jsem, že prosviští legislativním procesem, ale to se nestalo. Proto přicházíme se stoprocentní nemocenskou, což je jediný způsob, jak dokázat, aby se lidé nebáli jít do karantény,“ uvedla na tiskové konferenci ministryně práce a sociálních věcí Jana Maláčová (ČSSD).

Kolem vyplácení 100 procent nemocenské ale navzdory schválení návrhu mezi ministry nepanuje shoda. Ministryně financí Alena Schillerová (za ANO) se obává, že by schválení návrhu ohrozilo zaměstnanost ve zdravotnictví.

Vláda podpořila zvýšení nemocenské na sto procent výdělku. Má motivovat k dodržování karantény

Číst článek

„Zneužívání se nebojím. Je to postavené na pozitivním testu nebo nařízení hygieny. Stoprocentní nemocenská je jediná cesta, jak ven, jak je vidět na příkladu Rakouska,“ oponovala na tiskové konferenci Maláčová (ČSSD). „Opravdu bychom měli přestat politikařit,“ podotkla. 

Vláda rovněž rozhodla o tom, že již nebude možné stravování ve firemních jídelnách. Zaměstnanci si budou moct jídlo do práce donášet, nebudou moct ale jíst v jídelnách, aby se tam nesdružovali, doplnila. Termín platnosti opatření ale Schillerová neuvedla.

V neděli v Česku přibylo 4557 případů nákazy koronavirem. Je to o 500 víc než před týdnem a nejvyšší nedělní počet od 3. ledna. S nákazou se nyní potýká 148 960 lidí, což je nejvíc za celou dobu epidemie, která byla v Česku potvrzena poprvé přesně před rokem.

PŘEHLEDNĚ: Nová opatření vlády

  • Vláda rozhodla o nasazení až 5000 vojáků a 300 celníků na pomoc policii v souvislosti s epidemií koronaviru. Za úkol budou mít vypomáhat policii při bezpečnostních kontrolách zpřísněných protiepidemických opatření, která platí od pondělí. Od úterý se do kontrol zatím zapojí 3834 vojáků a 270 celníků.
  • Kabinet také schválil povinné testování ve firmách. Podniky nad 250 zaměstnanců budou muset začít ve středu a do 12. března musejí otestovat všechny lidi. Podniky s 50 až 249 lidmi začnou s testováním v pátek a všichni pracovníci budou muset mít testy hotové do 15. března. Vláda nyní stanovila delší termíny, jinak bude požadovat testování jednou týdně. Povinné testování se nebude vztahovat na lidi pracující z domova.
  • Stravování ve firemních jídelnách nebude možné. Zaměstnanci si budou moct jídlo do práce donášet, nebudou moct ale jíst v jídelnách.
  • Ministerstvo financí promine všechny sankce vyplývající z nedodržení lhůty DPH a kontrolního hlášení. Lhůta k podání potrvá až do 12. dubna bez sankcí ze strany státu. V pardonu není zahrnuta daň z příjmu.
  • Vláda schválila návrh na distribuci tří milionů respirátorů pro příjmově nejslabší. Bude zároveň distribuovat respirátory pro pěstouny a klokánky.
  • Ministři schválili jednorázovou dávku mimořádné okamžité pomoci (MOP COVID-19). Jde o příspěvek až 500 korun měsíčně na osobu pro ochranné pomůcky.
  • Finanční správa od úterního odpoledne začne přijímat žádosti o nový příspěvek, tzv. kompenzační bonus, 1000 korun denně pro podnikatele nebo společníky malých firem. Příspěvek byl zvýšen z 500 korun. Pracovníkům na dohodu zůstává příspěvek 500 korun denně. Bonus již nově není navázán na nouzový stav a podpora bude zaměřena na firmy a podnikatele, u kterých klesly v rozhodném období tržby o 50 a více procent. Žádost je možné podat zpětně od 1. února. 

ban, gak, efa Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme