Vláda nechce rušit majetkové daně
Vláda nesouhlasí s rušením majetkových daní. Odmítla proto návrh poslanců ODS, kteří považují daně dědickou, darovací a z převodu nemovitostí za nadbytečné. Přes nesouhlas vlády bude nyní záležet na poslancích a senátorech, zda budeme tyto daně platit i nadále či se stanou minulostí.
Daň z převodu nemovitostí brzdí trh s byty, protože lidé z každého prodeje domu prodeje nebo pozemku musejí platit pět procent státu, říká poslanec ODS Hynek Fajmon. Kromě toho dědická daň a darovací daň se podle něj nevyplatí, neboť její výběr stojí víc než je zisk státu. "Domnívám se, že je správné, už i s ohledem na to, že v souvisloti se vstupem do Evropské unie se řada daní musí zvýšit, alespoň v některých daních občanům ulevit," říká Fajmon.
Veřejné rozpočty získávají z těchto daní ročně osm miliard korun a o ty vláda nechce přijít. Navíc, jak dodává vicepremiér Pavel Rychetský, změřit čas, který úředníci vynaloží na jejich výběr, v podstatě nejde. "Daně vybírají finanční ředitelství a vybírají všechny druhy daní a neexistuje vnitřní analýza, kolik minut denně dělá úřední daň z příjmu právnických osob, kolik ostatní daně a kolik připadne na tyto daně."
Rychetský připomněl, že pokud majetek získají přímí příbuzní, jsou od těchto daní osvobozeni, což v jiných státech nebývá zvykem.