Vláda projedná rozšíření seznamu návykových látek

Nové syntetické drogy by se mohly dostat na seznam zakázaných a regulovaných látek. Postarat se o to má návrh poslanců ODS, který dnes projedná vláda. Poslanci reagují na zvýšený výskyt těchto drog především na severu Moravy, kde se ve větší míře objevily v souvislosti se zpřísněním zákonů v Polsku.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Jehla, injekční stříkačka (ilustrační foto)

Jehla, injekční stříkačka (ilustrační foto) | Foto: Fotobanka stock.xchng

Na seznam zakázaných a regulovaných drog by mohlo přibýt dalších 33 položek. Jde až na výjimky o látky na bázi přírodních canabinoidů. Na rozdíl od nich ale mají, jak Radiožurnálu potvrdil za autory návrhu poslanec Pavel Bém, několikrát silnější účinky.

Nebezpečí nových drog je v tom, že imitují drogy dosud známé, jsou ale silnější a neví se, jaké mají účinky při dlouhodobém nebo intenzivním užívání.

„Dnes jsou ty účinky řádově vyšší a samozřejmě u těch syntetických drog to platí dvojnásob. Ten druhý moment spočívá v tom, že řada z nich jsou sice chemicky podobné těm původním přírodním canabinoidům, ale ony mohou mít, protože jejich vliv na lidský organismus není dobře prozkoumán, řadu dalších negativních efektů , které dnes vlastně ani pořádně neznáme,“ řekl Pavel Bém.

Poslaneckou novelu vítají i policisté. Radiožurnálu to potvrdil šéf Národní protidrogové centrály Jakub Frydrych.

„My jsme se na tom návrhu podíleli s ministerstvem zdravotnictví a Národním monitorovacím centrem pro drogy a drogové závislosti a jednoznačně tuto úpravu vítáme, protože trestněprávní úprava umožňuje použít veškerou škálu trestněprávních prostředků a tyto preparáty stíhat jako konvenční, nelegální drogy,“ řekl Jakub Frydrych.

Návrh novely zákona o omamných a psychotropních látkách vznikl po dohodě s vládou jako poslanecká iniciativa. To by mělo zkrátit jeho legislativní cestu jen na několik týdnů. U vládního návrhu by to mohlo trvat až několik měsíců. takto se může novela dostat na program jednání poslanců už na březnové schůzi sněmovny.

Věra Pfeifferová, Eva Presová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme