Vláda rozhoduje o navýšení prostředků na boj proti drogám
Jedním z bodů na programu jednání vlády je podoba protidrogové politiky v příštích dvou letech. Objem peněz do této oblasti má být navýšen o investice do nových opatření, například boje proti ilegálnímu převážení a výrobě drog. Počítá se také s pořízením speciálního rentgenu pro celní kontroly.
„Je standardní síť péče v oblasti prevence a léčby, na kterou úřad vlády vydává necelých 76 milionů korun, loni to bylo 82. Akční plán zohledňuje ještě některá další opatření, která je potřeba uskutečnit v příštích dvou letech, a tam je požadavek o navýšení,“ vysvětluje národní protidrogový koordinátor Jindřich Vobořil.
Zmíněný radar je hrazen zčásti z evropských zdrojů a zčásti z rozpočtu ministerstva spravedlnosti. O jeho detailním využití rozhoduje celní správa.
Národní protidrogový koordinátor Jindřich Vobořil přibližuje ve Světě o osmé Rádia Česko akční plán boje proti drogám
Akční plán má podle Vobořila dva hlavní směry: jedním je zvýšený tlak na prevenci a užívání kanabisových (konopných) drog, protože Česká republika má v průměru nejvyšší počet lidí užívajících je pravidelně.
„Chceme zavést preventivní opatření nasměrovaná na nová média,“ přibližuje Vobořil.
Druhým tématem je zaměření na legální drogy – alkohol a tabák. Od letoška by se měla pravidelně sbírat data o spotřebě alkoholu a tabáku v Česku.
Počítá se každý rok mimo jiné také s dotacemi deset milionů korun na preventivní programy proti těmto legálním drogám.
„Co se týká legálních drog, je to spíše záležitost strategická. Pokoušíme se přizpůsobit se tzv. integrované politice, o níž se mluví v Evropě. Znamená to, že je třeba dát legální i ilegální drogy na stejnou startovací čáru a pracovat s nimi v jedné rovině, protože nejsou legální drogy, které by nebyly rizikové,“ upozorňuje Vobořil.
Snahy přivést do Česka substituci pervitinu
Neúspěch prevence konopných drog v předchozích vládních protidrogových programech si Vobořil vysvětluje malou politickou vůlí. „Národní protidrogová strategie se nedá dělat bez ochoty politiků do ní investovat a zajímat se o ni. Cítím, že tato vláda by se mohla touto problematikou zabývat o něco více.“
Změnit by se měla také pravidla substituční léčby. Vedle již existujících opatření proti obchodování se substitučními léky se chce akční plán zaměřit na substituci českého pervitinu, který je v Česku nejčastější drogou s problémovým užíváním.
„V tuto chvíli v České republice neexistují léčebné metody v oblasti substituce, zatímco v Evropě jsou a chtěli bychom během dvou let tuto možnost otevřít,“ prozrazuje Vobořil.