Vládou prošel zákon o lobbingu. Starostové si vyjednali výjimku pro ČEZ

Stanovit transparentní pravidla pro lobbování a omezit hrozby korupce, střetu zájmů nebo klientelismu má za cíl zákon o lobbování, jehož návrh vláda ve středu schválila. Po jednání kabinetu to řekl ministr pro legislativu Michal Šalomoun (za Piráty). Předpis, který nyní projedná Parlament, počítá s registrem pro evidenci lobbistů i lobbovaných. Zákon, který vláda v lednu a únoru opakovaně odložila, by měl začít platit od druhé poloviny roku 2025.

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Členové vlády Petra Fialy na tiskové konferenci Česko ve formě

Zákon o lobbingu se ve své vládou schválené formě nebude vztahovat na ČEZ | Foto: René Volfík | Zdroj: iROZHLAS.cz

Lobbování označuje návrh za legitimní součást demokratického procesu, pro kterou však aktuálně nejsou nastavena pravidla, což se odráží i na negativním vnímání lobbování.

O zavedení zákonných pravidel se v Česku dlouhodobě diskutuje, v minulém volebním období Sněmovna vládní návrh schválit nestihla. Přijetí regulace lobbingu do poloviny roku 2025 je podmínkou pro vyplacení peněz z Národního plánu obnovy.

Česko se v boji proti korupci loni nikam neposunulo. Podle žebříčku Transparency skončilo na 41. místě

Číst článek

Návrh definuje lobbování, lobbisty a lobbované tak, aby zahrnul co nejširší okruh osob, které na centrální úrovni ovlivňují nejen přípravu, projednávání nebo schvalování právních předpisů, ale například i opatření správních úřadů.

Hlavním nástrojem regulace má být zavedení registru. „Lobbisté, pokud budou chtít provozovat lobbování legálně, budou povinni tuto činnost předem ohlásit ministerstvu spravedlnosti,“ popsalo ministerstvo.

Kabinet začal materiál projednávat v lednu a několikrát schvalování odložil. Piráti v souladu se stanovisky Legislativní rady vlády a Rady vlády pro koordinaci boje prosadili, aby předpis dopadal i na prezidenta či asistenty poslanců a senátorů.

„Patřit tam budou také členové poradních orgánů vlády. Do návrhu zákona se povedlo doplnit také procentuální výpočet sankce z obratu právnických osob za porušení zákona tak, jak je to obvyklé například při regulaci ochrany hospodářské soutěže,“ uvedl Šalomoun.

49:39

Jak zabránit korupci? Digitalizace, transparentnost a poradenství s veřejnými zakázkami, radí vědci

Číst článek

Výjimka pro ČEZ

Šéf pirátských poslanců Jakub Michálek v tiskové zprávě doplnil, že předpis by měl posílit etiku a transparentnost v politickém a obchodním prostředí. „Mrzí mě nicméně, že hnutí STAN vycouvalo z původní dohody předsedů poslaneckých klubů, aby se zákon vztahoval i na ČEZ,“ uvedl.

Lobbisté budou muset v registru uvést, v čím zájmu lobbují, budou do něj navíc vždy po půl roce vkládat prohlášení o lobbování. Ta budou veřejně přístupná, což má podle ministerstva spravedlnosti umožnit snadnou kontrolu veřejnosti.

„Dále bude mít lobbista, který hodlá lobbovat, povinnost lobbovaného upozornit na to, že je lobbistou ve smyslu tohoto zákona a uvést v zájmu koho lobbuje,“ uvedli navrhovatelé.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme