Voličský průkaz z libovolného úřadu. Ministerstvo vnitra chce zavést jednotný registr pro voliče i komise

Kvůli získání voličského průkazu by do budoucna lidé nemuseli cestovat do místa svého trvalého bydliště. Počítá s tím nový návrh ministerstva vnitra. Ten podle zjištění Radiožurnálu počítá se zavedením jednotného registru voličů, kandidátních listin i členů volebních komisí. Díky němu bude možné o průkaz voliče zažádat na kterémkoli obecním úřadě.

Praha Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Volební místnost

V Česku by měl v budoucnu vzniknout jednotný elektronický registr voličů, díky kterému bude možné zažádat o voličský průkaz na kterémkoli obecním úřadu v republice. | Foto: Michaela Danelová | Zdroj: iROZHLAS.cz

„V Praze žiju přibližně sedm let, s tím, že jsem byl asi tři roky v zahraničí. Volby řeším tak, že jezdím volit do místa trvalého bydliště, což je na vesnici u mých rodičů,“ říká konstruktér Stanislav z vesničky Třebesko na Příbramsku. „V Praze žiju necelých patnáct let a pro volební průkaz si musím jezdit do Ústí nad Labem, což mi někdy komplikuje práce nebo každodenní život tady v Praze,“ přidává se k němu personalistka Klára.

Neplánuji kandidovat v žádných volbách, tvrdí Soukup. Nechce být ani předsedou svého hnutí

Číst článek

Oba musí kvůli každým volbám pravidelně cestovat přes sedmdesát kilometrů. Kolik voličů řeší podobné komplikace, se neví. Při posledním sčítání lidu v roce 2011 ale žilo mimo své trvalé bydliště přes šest set tisíc lidí. Život by jim měla usnadnit novela volebního zákona, kterou v současnosti dokončuje ministerstvo vnitra. Cíl návrhu v rozhovoru pro Radiožurnál vysvětlil rezortní náměstek pro legislativu Petr Mlsna.

„Jde o maximálně možné zjednodušení stávajícího papírového administrativního procesu, který předchází samotným volbám. Ten stávající model je založen na papíru a to je v podstatě jenom čekání na chybu, která se v té předvolební fázi může stát,“ říká.

Jednotný registr

V Česku tak má v budoucnu vzniknout jednotný elektronický registr voličů, díky kterému bude možné zažádat o voličský průkaz na kterémkoli obecním úřadu v republice. To bez jednotného systému není možné, protože úřady by nebyly schopné ověřit, jestli si tentýž volič nezažádal o průkaz na několika místech zároveň. Registr kromě toho umožní stranám elektronicky podávat kandidátní listiny a prezidentským kandidátům usnadní sběr podpisů, vysvětluje Mlsna.

„Jedním z modulů toho registru voleb bude možnost petice pro podporu volby kandidáta na prezidenta republiky. To znamená, že chceme umožnit jak sběr podpisů v papírové podobě na ulici, tak i v elektronické podobě, kde bude zaručená identita toho, kdo podepisuje petiční arch,“ dodává.

ANO půjde do eurovoleb s číslem 30. Sociální demokracie má sedmičku, ODS pětku

Číst článek

Registr by měl také usnadnit obsazování kandidátů okrskových volebních komisí politickými stranami. V současnosti jejich seznamy musí podávat v papírové podobě, říká mluvčí ministerstva vnitra Ondřej Krátoška.

„Kandidující subjekty mají možnost delegovat do každé okrskové volební komise jednoho člena a jednoho náhradníka. Seznam s nezbytnými údaji o delegovaných osobách a podpisem zmocněnce je třeba doručit starostovi,“ popisuje.

Ministerstvo vnitra podle Mlsny novelu volebního zákona projednalo se zástupci všech sněmovních stran a do konce dubna návrh pošle do připomínkového řízení.

Zdeňka Trachtová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme