‚Příběh považujeme za uzavřený.‘ Mynář stahuje žalobu kvůli bezpečnostní prověrce

Prezidentův kancléř Vratislav Mynář bere zpět správní žalobu na Národní bezpečnostní úřad kvůli neudělení bezpečnostní prověrky. Členové soudu nejsou podle něj nezávislí. Informoval o tom v pátek mluvčí prezidenta Jiří Ovčáček. Mynářovu žalobu měl projednávat Městský soud v Praze. Ve funkci kancléře zůstane.

Aktualizováno Praha (Aktualizováno: 14:03 25. 1. 2019) Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

„Dva soudci Městského soudu v Praze – Štěpán Výborný a Jan Kratochvíl, kteří jsou členy senátu, jež má rozhodovat ve věci týkající se pana kancléře, spojili svoji profesní minulost s osobami, které proti panu kancléři aktivně vystupovaly a vystupují,“ oznámil Ovčáček.

Mynář mohl podat námitku proti podjatosti, upozorňuje šéf pražského městského soudu

Číst článek

Výborný byl podle něj asistentem ústavního soudce Vojtěcha Šimíčka. Kratochvíl byl pak podle mluvčího asistentem poslance KDU-ČSL Ludvíka Hovorky. Jak Výborného, tak Kratochvíla jmenoval soudcem prezident Miloš Zeman v červnu 2017.

„Vedoucí kanceláře prezidenta republiky Vratislav Mynář má pochybnosti, že by v jeho věci mohlo být řádně rozhodnuto,“ dodal Ovčáček.

Prezidentův mluvčí také upozornil, že jediným opravným prostředkem je kasační stížnost, o které bude rozhodovat Nejvyšší správní soud.

„Vzhledem k veřejným vyjádřením jeho bývalého předsedy Josefa Baxy nemůže pan kancléř očekávat, že by rozhodování Nejvyššího správního soudu nebylo zatíženo jeho stanoviskem, proto fakticky nemůže využít tohoto jediného opravného prostředku,“ doplnil Ovčáček.

Soudce Baxa: Zeman naznačoval, že bych mohl být šéfem Ústavního soudu, připomínalo to výměnný obchod

Číst článek

Prezident Miloš Zeman má pak podle svého mluvčího Jiřího Ovčáčka stále v kancléře Vratislava Mynáře stále důvěru. 

„Vedoucí kanceláře prezidenta republiky pro výkon své funkce vyšší stupeň bezpečnostní prověrky nepotřebuje a stávající stupeň vyhrazené je plně dostačující,“ uvedl Ovčáček. „Celý příběh bezpečnostní prověrky tímto považujeme za uzavřený a zcela ukončený,“ upozornil a dodal, že Mynář zůstává ve funkci prezidentova kancléře.

Důvěra v nestrannost soudů

Městský soud v Praze zatím informaci o stažení správní žaloby nemá. „V tuto chvíli k tomu nemám co dodat. Městský soud v Praze zatím žádné vzetí zpět žaloby neobdržel. Je to ale právo účastníka vzít žalobu zpět,“ uvedla pro Radiožurnál mluvčí Městského soudu Markéta Puci.

Mynářova žaloba

Prezidentův kancléř Vratislav Mynář podal na Národní bezpečností úřad správní žalobu, kterou se bránil proti tomu, že mu úřad nepřiznal prověrku na stupeň přísně tajné. Žalobu podal počátkem roku 2016. Napadal v ní jak proceduru vyřízení jeho věci, tak i důvody, pro které úřad prověrku neudělil.

A zároveň ubezpečila o nestrannosti soudců Městského soudu v Praze, který měl Mynářovu žalobu projednávat. „Rezolutně odmítám, že by mohlo dojít k jakémukoli ovlivnění v této věci,“ dodala pro server iROZHLAS.cz Puci.

A dodala, že jejich soudci jsou profesionálové, kteří rozhodují nestranně.

Sám soudce Kratochvíl se vůči Mynářovi necítí podjatý. Uvedl, že asistentem Hovorky byl před 11 lety a o jeho pozdějších výrocích o kancléři ani nevěděl.

Předseda pražského městského soudu Libor Vávra zdůraznil, že má v nestrannost svých soudců naprostou důvěru. Uvedl, že z Hradu nikdy nezaznamenal žádné tlaky. A dodal, že kancléř nemusel žalobu stahovat, nýbrž podat oficiální námitku ohledně podjatosti.

„Jedna z variant byla, že by pan kancléř vznesl podjatost soudců, a v řádném řízení by se o tom rozhodlo. On se rozhodl, že žalobu vezme zpět, což je jeho plné právo,“ uvedl pro Radiožurnál Vávra.

Rychetský o setkávání soudců s Mynářem: Hrad má pocit, že jednal podle práva, a to je smutné

Číst článek

„Jsem přesvědčen, že pokud se soudci necítili podjati, což se necítili, protože v té věci připravovali jednání, tak by rozhodli podle zákona a podle svého vědomí a svědomí co nejlépe dovedou,“ dodal.

Ovčáček také upozornil, že soudu trvalo tři roky, než se Mynářovu případu začal věnovat. Žaloba u soudu ležela od ledna 2016. Důvody délky řízení již dříve pro iDnes.cz mluvčí soudu vysvětlovala:

„Náš správní úsek je velmi zatížen. Podle soudního řádu projednáváme věci v pořadí, v jakém přišly na soud. Byť to může vypadat, že je tento případ zásadní, tak nemá právo na přednostní projednání, jako jsou například věci týkající se azylu.“

O stažení žaloby Národní bezpečnostní úřad předem nevěděla. „Z pohledu NBÚ k ní lze proto v tuto chvíli pouze poznamenat, že každý účastník bezpečnostního řízení o ochraně utajovaných informací a o bezpečnostní způsobilosti, má na takovýto krok právo.  Vyjádření pana Mynáře a pana Ovčáčka ve vztahu k české justici, které ve svém dotazu zmiňujete, NBÚ komentovat nebude,“ uvedl za úřad Jaromír Kadlec.

Reakce politiků

„Zpochybňování nezávislosti české justice od vysokého státního úředníka, blízkého prezidentu Zemanovi, považuji za vysoce neodpovědné a nebezpečné,“ napsal na twitteru předseda ODS Petr Fiala.

Nezaznamenala jsem, že by justice byla nějak ovlivněna, říká exministryně Válková k schůzkám Hradu se soudci

Číst článek

„Stažení žaloby kvůli neudělení bezpečnostní prověrky není nic jiného než zbabělost. Hradní páni od počátku věděli, že se žalobou nemůžou uspět, tak než aby si uřízli ostudu, raději zpochybnili nezávislost justice. Celá věc potvrzuje, že Mynář nemá ve funkci kancléře co dělat,“ uvedl šéf TOP 09 Jiří Pospíšil.

„Arogance moci a důkaz, že pan Mynář je typický ‚lepšočlověk‘, jak říká prezident Zeman. Mynář o ní sám požádal, nedostal ji. Teď stačí ‚důvěra prezidenta‘. Prezidentovy výroky, že ještě počká na verdikt soudu, odvál čas. Slovo hlavy státu prostě neplatí,“ podotkl šéf hnutí STAN Petr Gazdík. 

„Je to jeho vůle. Jen ten, kdo podal žalobu, ji také může vzít zpět,“ reagoval předseda komunistů Vojtěch Filip.

„Člověk v takové pozici, jako je pan kancléř, by měl mít prověrku minimálně na tajné, případně přísně tajné. Protože informace, ke kterým se dostává, jsou velmi citlivé. Zpochybňování nezávislosti soudů z pozice kancléře prezidenta zavdává otázku, zda by prezident neměl kancléře vyměnit,“ řekl předseda klubu lidovců Jan Bartošek.

Mynářovy schůzky se soudci

Vratislav Mynář je v posledních dnech spojován především s údajným ovlivňováním rozhodování soudů. Prezidentův kancléř měl během schůzek s vysoce postavenými soudci tlumočit názory prezidenta Miloše Zemana na jednotlivé živé případy.

„Je zcela standardní, pokud vedoucí kanceláře prezidenta republiky sděluje názor prezidenta republiky. To není žádný nátlak, je to sdělení stanoviska. Stejně tak můžeme považovat za standardní, když nejvyšší funkcionáři justice sdělují prezidentu republiky své představy, kdo by měl být nejvyšším funkcionářem justice. Je to oboustranný proces,“ uvedl Ovčáček.

Mynářovy schůzky s justicí

  • Vojtěch Šimíček, Ústavní soud, 2015 a 2017: Kancléř Vratislav Mynář se několikrát sešel také s ústavním soudcem Vojtěchem Šimíčkem. Mynář podle Šimíčka nejdříve lobboval proti služebnímu zákonu, se kterým prezident Miloš Zeman dlouhodobě nesouhlasil. „Na první schůzce naznačil, jaké rozhodnutí by se panu prezidentovi ve věci služebního zákona líbilo,“ popsal Respektu Šimíček. Podruhé ho Mynář kontaktoval kvůli aféře kolem Lesní správy Lány.
  • Josef Baxa, Nejvyšší správní soud, 2016: V březnu 2016 napsal kancléř Vratislav Mynář i tehdejšímu šéfovi Nejvyššího správního soudu Josefu Baxovi. Poslal mu dopis, ve kterém chtěl vyjádření ve věci Plzeňské teplárenské a spalovny v Chotíkově. Baxa to podle svých slov odmítl. Pro Deník N dále řekl, že mu prezident Miloš Zeman při osobních setkání dával jasně najevo, jak má v některých případech rozhodnout. „A když jsem oponoval, že soudci jsou nezávislí a tak dále, odbyl to opakovaně tím, že řekl: Ale vy jste šéf, vy to máte zařídit.“
  • Robert Pelikán, ministerstvo spravedlnosti, 2018: Hradní kancléř loni lobboval i kvůli případu údajného ruského hackera Jevgenije Nikulina, a to u bývalého ministra spravedlnosti Roberta Pelikána (za ANO), jak upozornil Radiožurnál. „Hradní kancléř mě navštívil,“ potvrdil tehdy Pelikán. Už předtím proběhly dvě schůzky přímo s prezidentem Milošem Zemanem. „Žádal, abych nevydal ruského občana do USA, ale do Ruska,“ řekl exministr.
  • Michal Mazanec, Nejvyšší správní soud, 2018: Nástupce Josefa Baxy v čele soudu na Hrad nejdříve pozval prezident Miloš Zeman. Poté, co odmítl jeho návrh na nového místopředsedu, pozval si ho znovu kancléř Vratislav Mynář. Schůzky se zúčastnil také prezidentův poradce Martin Nejedlý. „Bavili jsme se o otázkách právních. Pan Nejedlý u toho byl, celou dobu mlčel a usmíval se. Tématem bylo i to, jak je to se jmenováním místopředsedů,“ řekl Respektu.
  • Jan Filip, Ústavní soud, 2019: Kancléř Vratislav Mynář se měl sejít také s ústavním soudcem Janem Filipem – ve čtvrtek o údajně plánovaném setkání mluvil v televizi Barrandov prezident Miloš Zeman. Filip, který je zpravodajem v řízení o prezidentově návrhu na zrušení části zákona o střetu zájmů, takzvaného lex Babiš, ale v reakci řekl, že o ničem neví.
  • Pavel Zeman, Nejvyšší státní zastupitelství: Nejvyšší státní zástupce Pavel Zeman v reakci na Baxovo tvrzení řekl, že sám byl v minulosti také pozván na „jakousi schůzku s panem prezidentem“, zdvořile ji ale odmítl neveřejným dopisem.

Anna Jadrná, Václav Vohlídal Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme