Výběr z médií: topení v Česku, sociální pohřby a děti s poruchou spánku

V úterních novinách se dočtete, že bydlení si v Česku nemohou dovolit dostatečně vytopit necelá tři procenta obyvatel, píše deník E15. Tématem Mf Dnes jsou sociální pohřby. A podle Deníku se až tři tisíce dětí v Česku léčí s poruchou spánku. Více se dozvíte ve výběru z médií, který sestavil Radiožurnál.

Praha Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Topení, radiátor (ilustrační foto)

Ilustrační foto | Foto: ri | Zdroj: Pixabay | CC0 1.0,©

E15

Zimy jsou v posledních letech mírné, přesto si mnozí Češi své byty a domy přetápějí. Všímá si toho úterní deník E15. Bydlení si pak nemohou dovolit dostatečně vytopit necelá tři procenta obyvatel. Česko se tak umístilo na sedmém místě mezi státy Evropské unie. Vyplývá to ze statistik projektu Evropa v datech. Podle analytika Jana Krupičky z projektu Evropa v datech jsou na tom nejhůře v Bulharsku, kde má zimu třetina obyvatel. Zatím nejlevnější zůstává topení dřevem. Naopak zdraží vytápění elektrickými kotly nebo teplo od tepláren.

3:00

Rakví život člověka končí. Nejvíc se jich paradoxně vyrobí ve městě Počátky

Číst článek

Mf Dnes

Města a obce mají i překvapivé výdaje – sociální pohřby. Píše o tom úterní Mf Dnes. Radnice totiž podle zákona musí zajistit pohřeb těm, kteří zemřeli bez příbuzných nebo si jejich rodiny poslední rozloučení nemůžou dovolit. Sociální pohřeb stojí zhruba deset tisíc korun. V Česku jde o stovky případů ročně. O tom, kdo pohřeb zařídí a zaplatí, se musí rozhodnout do čtyř dnů od úmrtí. Obce za sociální pohřby ročně zaplatí stovky tisíc korun. Peníze pak vymáhají v dědickém řízení nebo o ně žádají ministerstvo pro místní rozvoj. Podle Mf Dnes zaplatilo loni ministerstvo za sociální pohřby deset milionů korun.

Deník

Až tři tisíce dětí se v Česku léčí s poruchou spánku. Podle lékařů za to může časté používání mobilů a tabletů. Všímá si toho Deník. Nedostatek spánku může vést k horšímu prospěchu ve škole nebo k cukrovce a depresím. Psycholožka Zuzana Pavelcová z Institutu Re:Life doporučuje, aby rodiče nenechávali děti bez dohledu a telefon nebo tablet jim na noc zabavili. Přednosta Kliniky adiktologie při Všeobecné fakultní nemocnici v Praze Michal Miovský Deníku řekl, že až čtvrtina dětských pacientů je závislá na telefonu nebo počítači.

Lidové noviny

Počet myslivců v Česku klesá, to je titulek úterních Lidových novin. Zatímco v roce 1995 bylo myslivců přes 110 tisíc, loni už jen polovina. Členská základna navíc stárne a mladé lidi myslivost příliš neláká. Myslivci tak chtějí děti lákat třeba na letních táborech. Luděk Brož z Etnologického ústavu Akademie věd potvrzuje, že budoucnost myslivosti je nejistá. Podle něj ale myslivci hrají důležitou roli v boji například v boji s africkým morem prasat.

Hospodářské noviny

LSD, extáze nebo lysohlávky na lékařský předpis. Takovou změnu protidrogového zákona plánuje pirátský poslanec Tomáš Vymazal. Ve sněmovně chce podle zjištění Hospodářských novin předložit návrh, který by lékařům umožnil předepisovat některé psychotropní látky. Podporu u ostatních sněmovních stran ale bude hledat obtížně a odborníci jsou v názorech na takový plán rozděleni.

Gabriela Gálová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme