VZP letos čeká ztrátu tří miliard. Lékařům hrozí zpoždění plateb

Všeobecná zdravotní pojišťovna čeká v polovině roku finanční problémy. I když představitelé největší české pojišťovny s více než šesti miliony pojištěnců ještě nedávno tvrdili, že budou hospodařit vyrovnaně, teď Radiožurnálu přiznali, že čekají ztrátu až tři miliardy korun.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Všeobecná zdravotní pojišťovna

Všeobecná zdravotní pojišťovna | Foto: Tomáš Adamec

Tu už ale pojišťovna nemá z čeho pokrývat, což s největší pravděpodobností negativně dopadne na zdravotnická zařízení.

K vyrovnanému rozpočtu měla přispět mimořádná finanční injekce ve výši tří miliard korun. Tu v lednu dostane pojišťovna díky loni schválenému zákonu, kterým se ještě jednou přerozdělily zůstatky na účtech všech zdravotních pojišťoven. Peníze ale rozdíly mezi výdaji a příjmy pojišťovny pokryjí jen do poloviny roku.

„Přerozdělení může situaci sanovat v prvním pololetí. Bude se to chovat jako dodatečný příjem, takže do pololetí by to mělo být bez problému. V tom druhém pololetí, pokud se nepodaří něco udělat se strukturou poskytovatelů zdravotní péče, popřípadě pokud se nepodaří změnit ten klíč k přerozdělení, tak se ten deficit začne prohlubovat a na konci roku může klidně dosáhnout zhruba tří miliard,“ říká ekonomický náměstek VZP Jan Halama.

Přehrát

00:00 / 00:00

Reportér Petr Sehnoutka se zajímal o hospodaření VZP

Přiznává zároveň, že VZP už nemá žádné finanční rezervy. V takové situaci by tak podle něj mohlo krátkodobě dojít ke zpožďování plateb.

Všeobecná zdravotní pojišťovna podle něj tratí na tom, že má oproti jiným pojišťovnám více starších a chronicky nemocných pacientů. Za ty pak platí víc, než na ně dostane. O problému se ale ví už několik let a nikdo ho dosud nevyřešil.

„My máme určitě jeden z nejlepších procentuelních výběrů pojistného, ale ten problém není na straně příjmové, ten je samozřejmě na straně výdajové. Už od roku 2008 rostou výrazně rychle výdaje na zdravotní péči než rostly příjmy,“ vysvětluje Halama.

Deficit tří miliard by znamenal zpoždění plateb lékařům a zdravotnickým zařízením o více než týden. S tím se už v těchto dnech setkali například ambulantní specialisté, když platby za loňský listopad dorazily některým lékařům od VZP až včera.

Přehrát

00:00 / 00:00

Ekonomický náměstek VZP Jan Halama přibližuje finanční situaci pojišťovny

„Nejhorší je to, co se stalo na přelomu roku. Došlo ke zpoždění plateb až o dvanáct dní a nikdo o tom dopředu neinformoval. Zdravotnická zařízení se až z vlastních účtů dozvěděla, že jim nepřicházejí peníze,“ říká šéf Sdružení ambulantních specialistů Zorjan Jojko.

Jedná se prý o platbu za výkony, ze které lékaři financují leasingy na přístroje, nájmy, zdravotní sestry a další zaměstnance.

Pojišťovna ve svém plánu na letošní rok sice uvádí ještě jednu variantu řešení, a sice že by si vzala úvěr. S tím ale Halama nesouhlasí.

Přehrát

00:00 / 00:00

O hospodaření VZP jsme v Ozvěnách dne mluvili s redaktorem deníku Aktuálně.cz Petrem Holubem, který se dlouhodobě zabývá zdravotnictvím

„Já jsem přesvědčen, že by si úvěr podle mého názoru jako ekonoma měli vzít spíš ti poskytovatelé, protože oni mají v podstatě velmi bonitní pohledávku za VZP,“ myslí si.

Už od roku 2009 je rozdíl mezi ročními příjmy a výdaji pojišťovny zhruba šest miliard. V loňském roce pak skončila se ztrátou asi pět miliard korun. Dosud ale mohla VZP ztrátu pokrývat z rezerv.

„Ta nerovnováha, která je v tom systému, rozhodně nevzniká způsobem, jakým hospodaří VZP. Kdybychom připustili, že by tady seděl nejosvícenější management, tak jsem ochoten připustit, že by mohla být o něco teoreticky menší, a nebo v opačném případě, že by tady seděli totální trotlové, i horší,“ brání se Halama s tím, že se jedná o systémový problém.

Podle zákona je pravidelné nedodržování zdravotně pojistných plánů důvodem, aby zasáhlo ministerstvo zdravotnictví. Podle něj se ale o porušení zákona nejedná.

Resort se totiž spokojil s tím, že se vedení VZP snaží ušetřit například propouštěním zaměstnanců, prodejem majetku nebo omezováním benefitů pro pojištěnce.

Petr Sehnoutka, Kristina Winklerová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme