Za neplacení alimentů bude možné zabavit řidičák, změna má platit od ledna
Za neplacení alimentů mohou rodiče nakonec i v České republice opravdu přijít o řidičský průkaz. Tuto novinku v českém právu zavádí novela exekučního řádu. Podepsal ji prezident Václav Klaus, který měl k zabavování průkazů dříve výhrady.
Prezident to odůvodňoval tím, že placení alimentů nemá souvislost s řízením auta, a pokud někdo přijde o řidičský průkaz, sníží se mu i šance na to peníze pro své děti vydělat. Nakonec se ale zřejmě i on nechal přesvědčit.
Podle nových pravidel, která začnou platit od ledna, totiž nebudou smět exekutoři zabavit za neplacení alimentů papíry šoférům autobusů, kamionů a taxikářům. Právě to se ale osamělým matkám čekajícím na peníze nelíbí.
Také v Česku bude možné přijít za neplacení alimentů o řidičský průkaz. Na Slovensku to zákony už umožňují. O tamní zkušenosti se zajímal zpravodaj ČRo Vojtěch Berger
„Právě na ty profesionální řidiče by to byla největší páka. Jsem v situaci, kdy jsem v rozvodovém řízení a ze začátku jsem na dítě nedostávala ani korunu. Vzhledem k tomu, že vím, že bývalý manžel je závislý na řidičáku, přišlo mi to jako docela dobrá věc k tomu, že by ho to mohlo postrašit a platil by lépe.“
„Když jsme se rozešli, řekl mi, že potřebuje platit svoje bydlení, že já jsem odešla bydlet jinam, takže on potřebuje byt platit, byť tam bydlel se svou současnou partnerkou. Prostě, alimenty mi nechtěl dávat,“ svěřila se Radiožurnálu mladá maminka pětiletého dítěte, která si kvůli tomu, že nedostává žádné alimenty, musela poradit sama.
Zabavení řidičáku nikoho k placení alimentů nedonutí, míní matka samoživitelka
Číst článek
„Je to mnohem složitější, musela jsem si najít ještě jednu práci, abych to s nájmem zaplatila, abychom neměli pocit, že nemáme peníze a já jsem dítěti mohla kromě bot a jídla dopřát třeba i kino, zoo, cirkus a další věci,“ popisuje svou situaci rozvádějící se mladá matka.
V Česku řeší stále více otců své finanční problémy tím, že neplatí výživné na své děti. Rok od roku jich přibývá, v posledních čtyřech letech jich přibylo pět tisíc. Nejhorší situace je podle policejní statistiky v Ústeckém kraji.