Voliči vládní koalice jako ohrožený druh. Proti vládě se ozývá už téměř každý

Neuplyne pomalu ani týden, aby se proti vládě Petra Fialy (ODS) neozvala nějaká skupina pracujících. Do stávkové pohotovosti či přímo do stávky už tu vstupoval kdekdo: úředníci, kterým vadily zmrazené platy, zaměstnanci české justice, učitelé a učitelky, naštvaní jsou pracovníci v sociálních službách, zemědělci, lidé ve veřejném sektoru, lékaři a lékařky.

Komentář Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Petr Fiala, Zbyněk Stanjura a Marek Výborný na tiskové konferenci vlády

Petr Fiala, Zbyněk Stanjura a Marek Výborný na tiskové konferenci vlády | Foto: René Volfík | Zdroj: iROZHLAS.cz

K nespokojeným skupinám se nově přidali i policisté, které trápí nedostatek zaměstnanců a s tím spojený tlak na výkon u těch, kteří ve svých funkcích zůstávají. Jenže policisté a policistky nemohou vstupovat do stávky, a tak se rozhodli svou nespokojenost s aktuální situací dát najevo jinak. Nebudou zkrátka dávat pokuty.

Přehrát

00:00 / 00:00

Apolena Rychlíková: Voliči a voličky vládní koalice jako ohrožený druh. Proti vládě se ozývá už téměř každý

Zas a znova se ukazuje, že proti Fialově vládě vystupují ti, kteří některou ze stran bývalé pětikoalice, dnešní čtyřkoalice, volili. To znamená, že je stále těžší najít lidi, kteří jsou s výkonem současné vlády alespoň nějak základně spokojeni. A tak zvažují, koho by vlastně mohli volit, a dokonce, jestli má smysl k volbám vůbec chodit.

Data výzkumné společnosti PAQ Research a iRozhlasu sledují přelivy voličských preferencí. Rok před sněmovními volbami je situace jasná: ANO si své voliče a voličky drží, Spolu, Piráti i STAN o ně buď přicházejí, nebo se mezi nimi různě přelívají. Babišově straně se daří mobilizovat část nevoličů a také ty, kteří v minulosti volili některé ze stran, jež se nedostaly do Poslanecké sněmovny.

Příběh Antibabiš

Mezi ně patří Přísaha, SOCDEM, KSČM a další menší strany. Stejně tak ANO odsává voličstvo SPD, které se v posledních měsících podivně potácí a sází na čím dál tím víc vyhrocenou rétoriku, která, jak se zdá, úplně nefunguje podle Okamurových představ.

6:26

Policie nebude začátkem listopadu dávat pokuty. ‚Je to upozornění, že policisté jsou zatíženi,‘ říká odborář

Číst článek

Andreji Babišovi (ANO) se též daří mobilizovat ty, kteří jsou zasaženi inflací a nezvládnutou ekonomickou politikou vlády. Ta totiž umožnila, že vysokopříjmovým skupinám se pomáhalo a dopady krizí na ně se vykrývaly, přičemž skupiny nízkopříjmové a lidé více ohrožení ekonomickou nestabilitou si kolikrát ještě pohoršili.

Zatímco pro ANO je situace přívětivá, pro strany původní vládní koalice nikoliv. Ukazuje se totiž, že voliči vládních stran by častěji volili jinou stranu než v roce 2021, lavírují, nevědí koho volit, nebo zda vůbec přijít k volbám. To je samozřejmě pro Spolu, STAN i Piráty naprosto děsivé vysvědčení a dokládá, jak nepopulární současná vláda je.

A také, že volba těchto stran byla pro mnohé z lidí volbou z nedostatku, či volbou z nouze. A opírala se velmi často jen o snahu zamezit Babišovi v udržení moci. Jenže příběh Antibabiš se vyčerpal. A vláda si toho nevšimla. Dál používá tento příběh jako jediný nosný důvod, proč strany vládní koalice podporovat a volit. Působí to trochu vyděračsky a hlavně: nikoho to už nezajímá.

Autorka je publicistka a dokumentaristka

Apolena Rychlíková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme